ראש ממשלת פקיסטאן הורשע בביזיון בית המשפט

יוסף רזה גילאני סירב לבקש לפתוח מחדש תיק פלילי נגד הנשיא. על גילאני נגזר עונש סמלי: כמה דקות מעצר באולם בית המשפט

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

בית המשפט העליון בפקיסטאן הרשיע אתמול את ראש הממשלה, יוסוף רזה גילאני, בבזיון בית הדין, על כך שסירב לפתוח מחדש תיקים נגד הנשיא. על גילאני נגזר עונש סמלי: כמה דקות מעצר באולם בית המשפט.

לא ברור אם העונש הסמלי יעזור לפוגג את המתיחות בזירה הפוליטית במדינה, שבה מתנהלים בשנה האחרונה מאבקי כוחות בין הנשיא וראש הממשלה לבין מערכת המשפט והצבא. מנהיג האופוזיציה, נוואז שריף, תבע מיד את התפטרותו של גילאני, ומשפטנים אמרו כי פסיקת בית הדין פוסלת את גילאני מלכהן כראש ממשלה. עורך הדין של גילאני מסר כי ראש הממשלה יערער על פסק הדין. משמעות הפסיקה היא שסימן שאלה עשוי לרחף מעל כהונתו של ראש הממשלה במשך חודשים ארוכים. גילאני הוא ראש הממשלה המכהן הראשון בתולדות פקיסטאן שהורשע בדין. קהל מעריצים נאמן הקיף את גילאני והמטיר עליו עלי כותרת של ורדים, בעת שצעד לתוך בית המשפט באיסלאמבאד. האבטחה הייתה כבדה. כ-1,000 שוטרים מצוידים באמצעים לפיזור מהומות הוצבו במקום ומעל בית המשפט חגו מסוקים לכל אורך הדיון.

פרשנים אומרים כי הבסיס להגשת כתב האישום נגד גילאני הוא מאבקי הכוחות בין הממשלה לצבא, אשר שלט בזירה הפוליטית בפקיסטאן בחלק הארי של 64 השנים מאז זכתה בעצמאות. אלפי כתבי אישום שהוגשו נגד פקיסטאנים בוטלו ב-2007, בעקבות חוק חנינה שהעביר הנשיא לשעבר, איש הצבא פרווז מושארף, וסלל את הדרך לחזרה לשלטון אזרחי. כעבור שנתיים, פסק בית המשפט העליון שהחוק אינו חוקי וציווה לפתוח מחדש תיקים נגד הנשיא אסיף עלי זרדארי.

גילאני וממשלתו סירבו להישמע לבית המשפט ולבקש משלטונות שווייץ לפתוח מחדש תיקים הקשורים להלבנת כספים שבהם היה מעורב זדדארי. הממשלה טענה כי לזרדארי, כראש המדינה, יש חסינות מפני תביעות משפטיות.

בתוך כך, פקיסטאן ערכה אתמול ניסוי מוצלח בטיל בליסטי לטווח בינוני, על פי דיווח של צבא פקיסטאן. שישה ימים לפני שיגורו, ערכה הודו, יריבתה האזורית הגדולה של פקיסטאן, ניסוי באגני-5, טיל בליסטי ארוך טווח, המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני. צבא פקיסטאן ומומחי הגנה מסרו כי הניסוי בטיל שלהם לא בא בתגובה לניסוי הטיל ההודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ