יפאן לחצה, והאמריקאים יחזירו אלפי חיילים מאוקינאווה

חיילי המארינס יעברו למקומות אחרים באזור מערב האוקיינוס השקט כחלק מהיערכות מחדש של צבא ארה"ב ובניסיון להפיג מתחים בין המדינות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אלפי חיילי מארינס אמריקאים המוצבים באוקינאווה יעזבו את האי היפאני ויעברו למקומות אחרים באזור מערב האוקיינוס השקט, בהם הוואי וגואם. כך עולה מהסכם שהושג בין ארה"ב ליפאן, שעליו הודיעו שתי המדינות ביום חמישי. הצעד הוא חלק מהיערכות רחבה יותר, שנועדה להפיג את המתחים בברית ההגנה בין ארה"ב ליפאן, הנובעים בחלקם מהתנגדות תושבי אוקינאווה למה שנתפש בעיניהם כנוכחות מטרידה של צבא ארה"ב. סה"כ יצאו מהאי 9,000 חיילים.

ההסכם גם מבטא רצון של ממשל אובמה לפזר את הצבא האמריקאי ברחבי אזור האוקיינוס השקט, כחלק מארגון מחדש של סדרי העדיפויות של ארה"ב בתום עשור של מלחמה במזרח התיכון וכמענה להתעצמותה של סין. ההסכם הוצג בהודעה משותפת שפרסמו בחמישי בלילה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, שר ההגנה לאון פאנטה, ועמיתיהם היפאנים.

בהודעה, שציינה את "התגברות אי הוודאות הביטחונית" באזור מערב האוקיינוס השקט, נאמר שההסכם מכוון לשמור על נוכחות חזקה של הצבא האמריקאי, במטרה להבטיח את הגנת יפאן. בהודעה לא צוין לוח זמנים ליציאת החיילים מאוקינאווה. לפי ההסכם, כ-10,000 חיילי מארינס יישארו באוקינאווה, שהיא מרכיב מרכזי בנוכחות הצבאית של ארה"ב באסיה זה עשרות שנים. יפאן הסכימה לשאת בעלות של 3.1 מיליארד דולר מתוך העלות הכוללת של העברת החיילים לגואם - 8.6 מיליארד דולר. ההסכם גם קובע כי השליטה באוקינאווה שנמצאים כעת בשליטת האמריקאים תוחזר בהדרגה ליפאן.

חיילי מארינס באוקינאווהצילום: אי–פי

תושבי האי בירכו על הקטנת מספר החיילים, אולם רבים מהם סבורים שעדיין יהיו באי יותר מדי בסיסים וטוענים שנוכחות הצבא גורמת לצפיפות יתר, המובילה לעלייה בפשיעה של חיילים וחושפת לסכנות את האזרחים המתגוררים סמוך לבסיסים. שורשי הסכסוך על נוכחות הצבא האמריקאי באי הם בפרשה של חטיפה ואונס של ילדה יפאנית על ידי שלושה חיילים אמריקאים ב-1995.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ