הדרך לטבעת כרוכה במינוסים בבנק

העלות הממוצעת של חתונה בקוריאה הדרומית ב-2011 היתה גבוהה ב-270% לעומת העלות ב-1999. חלק גדול מהעלויות נובע מהענקת המתנות ההדדית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מסורת הנישואין בדרום קוריאה, הכוללות החלפת מתנות יקרות בין משפחות בני הזוג וקניית בית לכלה בידי בעלה המיועד, הביאו לכך שעלויות החתונה נאמדות ב-200,000 דולר, יותר מפי ארבעה מההכנסה הממוצעת במדינה. כך, זוגות צעירים השואפים להקים משפחה נאלצים ללוות כסף מהוריהם או ממקורות אחרים. בתרבות הקוריאנית לא נהוג לדון בענייני כספים באופן פומבי, וכך מעטים נותנים את דעתם לסוגיית עלויות החתונה הגבוהות.

העלות הממוצעת של חתונה ב-2011 היתה גבוהה ב-270% לעומת העלות ב-1999, בעוד שהאינפלציה באותה תקופה עלתה ב-45.5%. סך כל העלויות עולה בהרבה על ההכנסה השנתית הממוצעת של משק בית, הנאמדת ב-48.3 מיליון וון (כ-42,400 דולר) לפי נתוני הממשלה. צעירה בת 27 העובדת בענף הפיננסים סיפרה כי הוריה שילמו כ-90% מעלות חתונתה שהאמירה ל-140 מיליון וון (122,900 דולר). "הורינו הקצו לצורך החתונה חלק מהכספים שחסכו לקראת פרישתם לגמלאות", אמרה.

גננת בת 30 סיפרה כי בעלה, שהכנסתו היא 40 מיליון וון, לקח הלוואה בסך 45 מיליון וון נוסף לסיוע כספי שקיבלו השניים מהוריהם. כל זאת כדי לממן חתונה עם 600 אורחים, ובשעה שבני הזוג כלל אינם מכירים מחצית מהמוזמנים, שהיו ידידים של הוריהם.

חלק גדול מהעלויות נובע מהענקת המתנות ההדדית. במקור העניקו משפחות החתן והכלה זו לזו משי או תכשיטים פשוטים, אולם בתקופה האחרונה נותנים במקום משי מעילים מפרוות חורפן או תיקים יוקרתיים, ובמקום תכשיטים סטים של אבנים יקרות מסוגים שונים. "החברה הקוריאנית מלוכדת מאוד, ואנשים כאן מוטרדים מהאופן שבו אחרים יראו אותם", אמר פרופ' האריס קים, מומחה לסוציולוגיה מאוניברסיטת אווהא וומאנס בסיאול, "החתונה נחשבת לסמל סטטוס ומציגה את מיקומך בחברה". על אף שרוב הזוגות מוציאים את הסכומים הגבוהים, רבים אינם מרוצים מההוצאות. "אף לא אחד מהתכשיטים היקרים האלה אינו שימושי ואפילו לא יפה במיוחד", אמר קיסון לי, יועץ כלכלי בן 29, "אתה גם יודע שתתחרט על שהשתמשת בכסף למטרה הזו אחרי שתתחתן, שכן הכסף יהיה נחוץ לחיי הנישואין שלך".

בחברה העוסקת בשידוכים טוענים כי גם הדיור גוזל נתח נכבד מתקציב החתונה. מנתוני החברה עלה כי הסכומים שהוציאו זוגות צעירים על דיור ב-2011 היו גבוהים פי 2.5 מאלה ששולמו בשנת 2000, ובכך העלו ב-70% בקירוב את העלות הכללית של החתונות. "בחמש השנים האחרונות היו לי לקוחות רבים, שביקשו בראש ובראשונה בן או בת זוג שיכולים להרשות לעצמם לכל הפחות לשכור בית", אמר סונגומי לי, מנהל couple.net.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ