התקיפה בשפירא |

כשבאירופה החלו להצית בתי מהגרים

בשני העשורים האחרונים נהרגו עשרות מהגרים בני לאומים שונים בהצתות של פעילי ימין קיצוני ברחבי היבשת, רובן בגרמניה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ההצתה של בתי האפריקאים בשפירא עדיין נחקרת, ותושב השכונה נעצר בחשד למעשה. אם יתברר כי הרקע למעשה גזעני, תהיה זו עליית מדרגה בביטויי האלימות כלפי זרים בישראל. אולם ברחבי אירופה אירעו בשני העשורים האחרונים מעשי הצתה רבים על רקע גזעני. מרבית המקרים התרחשו בגרמניה, כאשר הקורבנות היו לרוב מהגרים מטורקיה, יוון ואפריקה. מאז אוחדה גרמניה מחדש בראשית שנות ה-90, נהרגו למעלה מ-150 בהתקפות של הימין הקיצוני במדינה.

במהלך שנות התשעים אירעו מספר התקפות על בתי מחסה למהגרים בגרמניה. ב-1992, שתי ילדות וסבתן בת ה-51 נהרגו בהצתה בעיר הצפונית מולין. באותה שנה, בקבוקי תבערה הושלכו לעבר מעון פליטים נוסף בעיירה גריפשפאלד שבצפון מזרח המדינה. נזק רב נגרם, אולם לא היו קורבנות בנפש. ב-1992, אירעו כ-2,000 מקרי תקיפה המיוחסים לימין הקיצוני בגרמניה, בהם נהרגו 17 בני אדם.

ב-93, בסולינגן, נהרגו חמישה בני אדם ו-7 נוספים נפצעו, בהצתה שבוצעה בידי פעילי ימין קיצוני. ביולי של אותה שנה, הוצת ביתה של משפחה ממוצא טורקית. המשטרה האשימה את אם המשפחה בהצתה של הבית, במה שנתפס בעיני הציבור כניסיון טיוח של הפרשה. בשנת 96 היא זוכתה לחלוטין על ידי בית המשפט.

ב-1996 נהרגו 10 בני אדם ו-30 נוספים נפצעו קשה, רובם ילדים, כאשר מקלט פליטים עלה באש בעיר ליבק שבצפון המדינה. עד היום לא נתגלו נסיבות השריפה, אולם גם במקרה הזה הושמעו טענות רבות בגרמניה על השתקת הפרשה מצידם של רשויות החוק והמשפט במדינה.

במרץ 2005, הרשיע בית המשפט הגרמני 12 נערים ניאו נאצים בפעילות טרור, לאחר שהציתו דוכני מזון של זרים בהפלנד, אזור במזרח גרמניה השוכן ממערב לעיר פוטסדאם. באוגוסט של אותה שנה, נהרגו תשעה מהגרים, בהם ארבעה ילדים, בשריפה שפרצה בבית מגורים ברובע מואביט שבברלין. חוקרי שריפות גילו כי מקור השריפה היה בהצתה של עגלות תינוק בקומת הקרקע של הבניין.

גם על צרפת לא פסחה תופעת ההצתה על רקע גזעני. לדברי ארגון זכויות אדם המנהל מעקב אחרי המקרים הללו במדינה, במהלך 2011 ארעו בצרפת 38 אירועי אלימות והצתה במדינה כנגד מוסלמים, עלי המ-22 מקרים בשנה שקמה לה.

בחודש שעבר, הוצתה על רקע גזעני מכוניתה של משפחה ממוצא הודי בעיר אנטרים שבצפון אירלנד, לעיני האם ההרה ובנה. לפני כשבועיים, הוצת ביתו של מהגר מדרום אפריקה ועל קירות הבית רוססו כתובות גזעניות, גם כן בצפון אירלנד, בעיר באלימנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ