ראש הקהילה היהודית בצרפת קרא במרומז לתמוך בסרקוזי, ועורר סערה

רישאר פראסקייה כתב במאמר ב"הארץ" שבסביבתו של מועמד האופוזיציה הולנד יש גורמים עוינים לישראל

שירלי סיטבון ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון ורויטרס

"רישאר פראסקייה איבד את כבודו", זאת רק אחת מתריסר הכותרות שתקפו את נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף) או ציטטו מדבריו. הסערה פרצה לאחר שפראסקייה פרסם מאמר במהדורת האינטרנט באנגלית של "הארץ", ובו רמז שהנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, הוא עדיין המועמד הטוב ביותר לנשיאות. "יש לו היכרות עמוקה עם ישראל ואהדה עמוקה כלפיה", כתב פראסקייה על סרקוזי, הצפוי להפסיד בבחירות. נשיא קרי"ף כתב כי יש לחשוש מאפשרות שפרנסואה הולנד יזכה בבחירות, וזאת עקב העמדות הנשמעות בסביבתו הפוליטית. "איזו השפעה תהיה "למפלגות השמאל ולירוקים, המבטאים עוינות עמוקה כלפי ישראל? יש לצפות להתגברות ביטויי האנטי-ציונות", כתב.

העובדה שפראסקייה הביע דאגה רבה יותר מהשמאל הקיצוני ומ"האנטישמיות החדשה" מאשר ממנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן, גררה ביקורת מכמה עיתונים בצרפת. מרין לה פן לא צפויה "להשפיע על המדיניות כלפי יהודי צרפת", כתב פראסקייה, משום ש"אין כל סיכוי שסרקוזי והימין הקיצוני יגיעו להסכם כלשהו". נשיא הקרי"ף הוסיף כי "הסוגיות של המוסלמים וההגירה נמצאות בחזית המצע שלהם ולה פן ניסתה לפנות באמצעותם לקהילה היהודית".

כמה עיתונאים, בעיקר מהשבועון "מריאן", הביקורתי מאוד כלפי סרקוזי, כתבו כי המאמר מוכיח שקרי"ף כבר לא מתנגד לימין הקיצוני, מאחר שזה האחרון אינו מותח עוד ביקורת גלויה על היהודים. "האיש שמייצג את יהודי צרפת כותב לאזרחי ישראל כי הוא אינו רואה בכך שהחזית הלאומית מתרכזת במוסלמים ובהגירה משום עוול. מדובר במוסריות לקויה", כתב קלוד אסקולוביץ' במאמר שהתפרסם בעיתון אתרי האינטרנט "האפינגטון פוסט" הצרפתי ו"89 Rue" פרסמו מאמרים ברוח דומה.

פראסקייה פרסם, עקב כך, הודעה שבה הבהיר כי גינה פעמים רבות בעבר את "החזית הלאומית". "תמיד אמרתי שההיסטוריה של המפלגה הזאת והעמדות שלה מנוגדות לערכים של סובלנות וכבוד שאפשרו ליהודים לחיות בחופשיות בצרפת. לא שיניתי את דעתי כשהמפלגה השיגה ב-22 באפריל את אחוז הקולות הגבוה ביותר אי פעם".

פראסקייה (במרכז) לצד סרקוזי והולנד באירוע של קרי"ףצילום: רויטרס

הסערה שפרצה בצרפת מוכיחה כי הקהילה היהודית עדיין תופסת מקום מרכזי במערכת הבחירות. לפני כמה ימים סרקוזי תקף את הולנד בטענה ש"מאות אימאמים" תומכים בו.

ובינתיים, שישה ימים לפני הבחירות לנשיאות, גוברת הביקורת במפלגתו של סרקוזי, UMP, בעקבות מה שנראה כפנייה של הנשיא לימין הקיצוני, בניסיון למשוך את הבוחרים שהצביעו ללה פן. כמה חברים במפלגתו של סרקוזי, ובהם שר החוץ אלן ז'ופה הביעו חשש מכך שהנשיא מאמץ את המסרים, הניסוחים ואפילו כמה מההצעות שהעלתה "החזית הלאומית", מפלגתה של לה פן. בשיחות פרטיות רבים משמיעים ספקות לגבי מידת המוסריות והיעילות של האסטרטגיה הזאת. הסקרים מוכיחים בינתיים שנסיונו של סרקוזי לא צלח. "תמיכת מצביעי לה פן בסרקוזי רק ירדה מאז הסיבוב הראשון", אמר סוקר ממכון BVA. "נראה שהחיזור אחריהם גורם לו לנזק".

Read this article in english: French Jewish leader in hot water over apparent endorsement of Sarkozy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ