לאכול כשר בכלא, גם אם אינך יהודי

אסירים בארה"ב מעדיפים את הארוחות הכשרות הארוזות - מסיבות בריאותיות וכדי לסחור בהן. הארוחה הכשרה יקרה פי שניים עבור משלם המסים האמריקאי

נעמי זבלוף, פורוורד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי זבלוף, פורוורד

אוכלוסיית האסירים היהודים שומרי-המצוות בבתי הכלא בארצות הברית היא אולי זעירה, אבל כשזה נוגע לשמירה על כשרות מאחורי הסורגים - מספרה גבוה עשרות מונים. יהודים חילונים, משיחיים, כושים עבריים, ולצדם אסירים חסרי כל רקע יהודי, כולם אוכלים כשר.

24 אלף אסירים מקבלים כיום מנות כשרות בבתי הכלא בארה"ב, ולפי הערכות מספרם של היהודים מביניהם עומד על שישית בלבד, כ-4,000 איש. לא מדובר במהלך מרוכז של חזרה בתשובה מצד האסירים. רבים מהם, כך נמצא, סבורים שהוא "בטוח יותר לאכילה" מהאוכל הרגיל שמספק בית הסוהר, אחרים חושבים שהוא פשוט טעים יותר, וישנם גם מי שמנצלים את העובדה שהוא מגיע לרוב ארוז, ומשתמשים בו לסחר חליפין.

בבית הכלא Men's Colony בסן לואיס אוביספו, שבקליפורניה, לדוגמה, מקבלים האסירים השומרים על כשרות את שלוש הארוחות היומיות באריזה לתאיהם. הארוחות כוללות ירקות ופירות חתוכים וארוזים ישירות מהמפעל, ומנות קפואות או עמידות כגון לזניה. לא אחת מחליפים האסירים את פריטי המזון בכסף המונפק בבית הכלא, ומשתמשים בו לקניות בקנטינה.

ואולם כאשר מחירה של ארוחה כשרה גבוה פי שניים ויותר ממחירה של ארוחה רגילה - כ-2.33 דולר לעומת 99 סנט בממוצע - עלות האכלת כל הרוצים להימנע ממאכל טרפה, מסיבותיהם הם, מגיעה למיליוני דולרים מכספי משלם המסים האמריקאי, ובבתי הכלא האמריקאים כבר מחפשים תחליפים.

לחצו להגדלה

"זו בעיה חמורה, והיא מעוררת אי-נחת רבה בקרב אנשי בתי הסוהר", מספר גרי פרידמן, מייסד עמותת Jewish Prisoner Services International, המייעצת באשר להענקת שירותי דת בבתי מאסר. מנחם כץ, שמרכז את השירותים לאסירים וחיילים שניתנים מטעם מכון אלף של חב"ד, קרא גם הוא להסדיר את הנושא. "צריך להקפיד מאוד למי נותנים מזון כשר".

בתי הכלא בארה"ב מספקים ארוחות כשרות מכוח חוק משנת 2000, לפיו, אם אסיר מוכיח "אמונה דתית כנה", הוא זכאי לשירותי דת, ובהם גם מזון כשר או חלאל (כשרות לפי האיסלאם). האישור ניתן לאחר שהאסיר הגיש בקשה בכתב ועבר ריאיון, לרוב בידי אנשי דת, ואם בקשתו נדחית, הוא רשאי להגישה מחדש אחרי חצי שנה. הגדרת החוק המעורפלת באשר ל"אמונה דתית כנה" מסייעת לרבים לקבל אישור, ועם זאת אשתקד גם הוגשו יותר מ-60 תביעות של אסירים, שטענו כי נדחו שלא בצדק.

כיום מופעל החוק ב-35 מדינות בארה"ב, בחלקן כבר החמירו את הקריטריונים לקבלת האישור, במטרה לחסוך בעלויות. בקליפורניה, למשל, מתוך 140 אלף אסירים, כ-800 בלבד מקבלים ארוחות כשרות. לא-יהודים שרוצים לאכול כשר מתבקשים לשמור על חוקי היהדות במשך חצי שנה לפני הגשת בקשה.

במדינות אחרות בוחנים אף תחליפים בדמות תפריט אחיד, שיתאים לכל הקבוצות הדתיות השונות, ובאינדיאנה, כך למשל, ביטלו כבר ב-2009 את הענקת המזון המיוחד לבעלי האמונות השונות, והחלו להגיש לאסירים תפריט צמחוני בלבד.

קראו את הידיעה המלאה באתר forward.com

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ