מכה לאחים המוסלמים

חודש לבחירות במצרים: הסלפים חברו למועמד מתון

ההחלטה עשויה לשנות את מאזן הכוחות לקראת הבחירות לנשיאות, ולכרסם בכוחו של מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי

צבי בראל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי בראל

מפלגת הצדק והחירות של האחים המוסלמים ספגה אתמול מהלומה פוליטית קשה. זאת בעקבות הודעתה של התנועה הסלפית כי החליטה לתמוך במועמד העצמאי לנשיאות, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, ולא במוחמד מורסי, מועמד האחים המוסלמים. החלטה זאת עשויה לשנות את מאזן הכוחות לקראת הבחירות לנשיאות בחודש הבא ולכרסם בכוחו של מוחמד מורסי. אם לא יחול שינוי בעמדת התנועה הסלפית, ייהנה אבו אל-פותוח, שנמנה לפני פרישתו עם הזרם הרפורמיסטי באחים המוסלמים, לא רק מתמיכתם של צעירי תנועת האחים אלא גם מקולות התנועה הסלפית שגרפה למעלה מ-26% בבחירות לפרלמנט.

אבו אל-פותוח פרש מהאחים המוסלמים זמן מה לאחר הדחת מובארק ולפני כמה חודשים הודיע על כוונתו להתמודד בבחירות, בניגוד לעמדת האחים, שבזמנו החליטו שלא להציב מועמד לנשיאות. התנועה הסלפית הציבה אמנם את חאזם אבו אסמעיל כמועמד לנשיאות, אולם הוא נפסל אחרי שהתברר שאמו אזרחית אמריקאית - ולכן על פי החוקה הוא אינו רשאי להיות נשיא המדינה.

האחים המוסלמים קיוו כי עם פרישתו של אבו אסמעיל מן ההתמודדות יעבירו תומכיו את קולותיהם למועמד האחים. אולם נראה שהמחלוקת הפוליטית בין האחים לתנועה הסלפית - שמקורה עוד בתקופה שלפני המהפכה ושהגיעה לשיאה בבחירות לפרלמנט - גרמה לתנועה הסלפית להעביר את תמיכתה לאבו אל-פותוח.

מתוך 13 המועמדים שאושרו להתמודדות, ארבעה נחשבים לבעלי הסיכוי הגבוה ביותר לזכייה: עמרו מוסא שנתמך על ידי המגזרים החילוניים והליברלים; אחמד שפיק, שהיה ראש ממשלה אחרי הדחת מובארק וכיהן כשר התעופה בתקופתו - ועשוי לזכות בתמיכת המגזרים שתמכו במשטר הישן וכנראה גם בתמיכת הצבא; מוחמד מורסי, נציג האחים המוסלמים שהחליף את חיירת אל-שאטר לאחר שמועמדותו נפסלה; ועכשיו הצטרף גם אבו אל-פותוח לרשימת המועמדים הריאליים.

מפגינים מוחים נגד ההנהגה הצבאית ליד משרד הביטחון בקהיר, אתמול צילום: אי-אף-פי

הטיית תמיכתם של הסלפים לעברו של אבו אל-פותוח מבטיחה בינתיים את התלהטותו של המאבק בין המועמדים הדתיים באופן שעשוי לשחק דווקא לידיהם של המועמדים החילוניים. ייתכן גם שלהחלטה זו תהיה השפעה רבה על הצורך לקיים סיבוב בחירות שני למקרה שאחד המועמדים לא יזכה ברוב.

בתקופה האחרונה נאבקים האחים המוסלמים גם על הרכבה של הוועדה לניסוח החוקה, מול המועצה הצבאית העליונה והגנרל חוסין אל-טנטאווי. בשבת השיג אל-טנטאווי את הסכמתם של רוב התנועות הפוליטיות לנוסחת הרכבתה של ועדה חשובה זו אשר תקבע את סמכויותיו של הנשיא ואת אופיה של המדינה. על פי ההסכמה בוועדה יהיו 37 נציגים למפלגות ולעצמאים שנבחרו לפרלמנט ו-63 נציגים לשאר מגזרי הציבור שאינם מיוצגים בפרלמנט. שיטה זו נדרשה לאחר שהוועדה הקודמת פוזרה בשל התנגדות נציגי תנועות המחאה וחלק מן המפלגות החילוניות לכך שמחצית מחברי הוועדה יהיו חברי פרלמנט. זאת מאחר שהרכב כזה היה מעניק למפלגות הדתיות רוב מוחלט בוועדה.

אתמול קבעה ועדת החוקה של הפרלמנט, שנשלט על ידי האחים, כי ההחלטות בענין ועדת הניסוח אינן אלא המלצות וכי אין הם חייבים לאמצן. כדי להוסיף משקל לטענתם הם גם החליטו להקפיא את עבודת הפרלמנט לשבוע כאשר הם דורשים לפטר את הממשלה ולאפשר להם להרכיב ממשלה חדשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ