תחרות מלכת היופי השחורה: נחמדה או גזענית?

התומכים בתחרות הצרפתית טוענים כי היא מהווה מענה הולם להתחזקות הימין הקיצוני במדינה, ואילו המתנגדים מכנים אותה "תבוסה למלחמה באפלייה"

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

תחרות מלכת היופי השחורה של צרפת שהתקיימה בשבת בפאריס, והשתתפו בה 18 מתמודדות בנות 17 עד 28, מעוררת ביקורת במדינה. בתחרות השנויה במחלוקת זכתה מבאטיו ביה בת ה-21, סטודנטית ממוצא סנגלי הלומדת לתואר שני באסטרטגיית שיווק.

בעבור העיתונאי פרדריק רויֶה שארגן את האירוע, מדובר בתחרות קהילתית רגילה. "מעולם לא אמרנו שמועמדות לבנות לא יתקבלו. אנחנו פשוט מנסים להבליט את יופיין של הנערות השחורות שאינן נראות מספיק בתקשורת ובשבועונים". "שמתי לב לעובדה שתחרות מלכת היופי של צרפת אינה מייצגת את כלל האוכלוסיה", אמר רויה, שציין שבתחרויות היופי הרגילות, מספר המתמודדות השחורות נמוך ביותר, וגם אלה מגיעות בעיקר מהמחוזות שמעבר לים ולא ממדינות אפריקה.

ז'נבייב דה פונטנֶה, שכיהנה בעבר כנשיאת הוועד המנהל של תחרות מיס פראנס אמרה כי "תמיד היו נערות שחורות שהשתתפו בתחרויות, אבל ברור שהן לא היוו 50% מכלל המתמודדות. הרי במחוזות ברטאן או אלזאס שיעור השחורים אינו עומד על 50%". דה פונטנה הוסיפה כי "מאז נוסד ארגון מיס פראנס ב 1920, הוכתרו בצרפת חמש מלכות יופי שחורות".

המתמודדות בתחרות (הזוכה מבאטיו ביה היא השנייה משמאל)צילום: פייסבוק

דה פונטנה, הנחשבת מומחית בתחום תחרויות היופי הסכימה להיות שופטת בתחרות. "זה אירוע נחמד. לא האמנתי שהוא יעורר מחלוקות כאלה", אמרה. היא הוסיפה כי "הבנות רוצות להפגין נוכחות, בעיקר בימים כאלה של בחירות, כשהחזית הלאומית מנסה להסית את הצרפתים (לבנים ושחורים) אלה נגד אלה".

פטריק לוזֶס, מייסד ונשיאה שלעבר של המועצה המייצגת את ארגוני השחורים (CRAN) בצרפת, אינו מפקפק בכוונות המארגנים, אולם מתנגד לתחרות. "התחרות היא תבוסה לערכינו ולמלחמתנו באפליה". לוזס הוסיף ואמר כי "על הנערות להרגיש כצרפתיות, ולא כשחורות".

ההיסטוריון פסקל בלנשאר, מומחה לנושא ההגירה שכתב את הספר "צרפת השחורה" הביע זעזוע מעצם התחרות. לדעתו, היוזמה כולה "מטופשת ומסוכנת". לדבריו, "גם בארה"ב יש תחרויות יופי אתניות, אבל עובדת קיומן אינה משנה את דעתי, ובכל פעם שידברו אתי על תחרות מבוססת גזע, זה יקפיץ אותי מחדש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ