לקראת בחירות, נענשים על הצנע

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית ביוון מזהיר מפני מפלגת "שחר מוזהב" אותה הוא מכנה פאשיסטית, וקורא לאיחוד האירופי לדון בעליית הימין הקיצוני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פטראס

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית ביוון, אוונגלוס וניזלוס, הזהיר את הבוחרים מפני פתיחת שערי הפרלמנט לימין הקיצוני, וקרא להם לגלות הבנה לתמיכת מפלגתו בצעדי הצנע, שנועדו לחלץ את המדינה מהמשבר הכלכלי החמור אליו נקלעה המדינה.

וניזלוס נבחר בחודש מארס לראש מפלגת פאסוק, הגדולה ביותר במדינה כבר עשרות שנים, בניסיון להחזיר אליה בבחירות ביום ראשון את המצביעים הרבים המאיימים להעניש אותה על תמיכתה בצעדי הצנע המחמירים.

וניזלוס, שר אוצר לשעבר, הזהיר מפני כוחה העולה של מפלגת שחר מוזהב, העשויה לחצות הפעם את אחוז החסימה.

"שחר מוזהב היא תופעה מסוכנת ביותר, היא מהווה בעיני דגם פשיסטי המנוגד לנו לחלוטין", אמר וניזלוס, שציין כי כניסה אפשרית של נציגיה לבית הנבחרים תהיה בבחינת "עלבון להיסטוריה ולפרלמנט" של יוון.

וניזלוס גם קרא לאיחוד האירופי לדון בעליית הימין הקיצוני ביבשת, שבא לדבריו באחרונה לביטוי גם בהצלחתה של מועמדת החזית הלאומית בצרפת, מרין לה פן, בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות, שבו קיבלה קרוב לחמישית מקולות הבוחרים.

"לא ניתן לניאו-נאצים לצעוד לתוך הפרלמנט במועל יד", קרא בסוף השבוע וניזלוס בעצרת בפטראס, שבה השתתפו כ-2,000 בני אדם. "החברה היוונית לא תיכנע לפאשיזם", אמר עוד לקהל שומעיו, בעיר הנחשבת למעוז סוציאליסטי.

ואולם הכינוס באולם התעמלות קטן נראה כחיקוי עלוב של עצרות בחירות קודמות בעיר, שהכניסה בבחירות 2009 ארבעה נציגים סוציאליסטים לפרלמנט.

"הפעם נכניס רק שניים", העריך מיכאיליס קניסטראס בן 61, תומך ותיק של המפלגה, המודה שדרך טיפולו של מנהיג המפלגה הקודם, ראש הממשלה לשעבר גיאורג פפנדראו, במשבר הכלכלי, שחקה את התמיכה העממית במפלגה. וניזלוס, שהחליף אותו במארס, הצליח להשיב לפאסוק חלק מכוחה ולהעלות אותה מהמקום החמישי לשני.

"הצבעתי לפאסוק בשתי הבחירות האחרונות, אבל הפעם אני אפילו לא רוצה ללכת להצביע", אמר גיאורגוס מגדלינוס, פקיד בן 37. "אנשים רבים אומרים שיצביעו לשחר מוזהב, אני לא. אולי אבחר לאחת ממפלגות השמאל הקטנות", הוסיף.

וניזלוס. "כניסת שחר מוזהב לפרלמנט תהיה עלבון ליוון"צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ