כוחות אמריקאיים מנהלים מבצע ללכידת ג'וזף קוני

מאה חיילי קומנדו מסייעים לכוחות אפריקאיים לאתר את מנהיג ארגון הגרילה הנמלט. מאז הגיעו לאזור, הם מדווחים על התערערות שליטתו בכוחותיו

ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס

מאה חיילי קומנדו אמריקאים מסייעים לכוחות אפריקאיים לאתר את מנהיג ארגון הגרילה הנמלט, ג'וזף קוני. הכוחות המיוחדים נעזרים בתצלומי לוויין ובציוד לראיית לילה כדי לאתר את קוני שמסתתר זה שנים במעבה הג'ונגל במרכז אפריקה, בחברת קבוצת ילדים-חיילים וילדות-כלות.

איש אינו יודע מהו מיקומו המדויק של קוני, אולם באובו, מוצב נידח ברפובליקה המרכז אפריקאית, מתעמקים הלוחמים במפות, חוקרים את התושבים המקומיים ועושים ככל יכולתם כדי למצוא ולו רמז להימצאו של המבוקש.

לדבריהם, בגלל תנאי השטח, המשימה קשה במיוחד. מדובר במרחבים עצומים המשתרעים על שטח שגודלו כמדינת קליפורניה. עצי ענק חוסמים את אור השמש, סבך העשבים מתפרס על אין ספור קילומטרים ובנהרות הבוץ שורצים תנינים. אחד מהם טרף באחרונה את אחד החיילים האוגנדים החברים בכוח המשותף.

מאז הגיעו הכוחות האמריקאיים לאזור לפני כמה חודשים, הם מדווחים על התערערות שליטתו של קוני בכוחותיו, המונים לפי הערכות כ-300 לוחמים. לדבריהם, כבר אין ביכולתו להורות על מעשי טבח, כפי שנהג לעשות לפני כמה שנים, בשעה שאנשיו תקפו כפרים ורצחו מאות מתושביהם במכות גרזן. המורדים התפצלו לקבוצות קטנות ונואשות, כך מדווחים האמריקאים, וכעת הם נמלטים לג'ונגלים ונוטשים אחריהם את הנשים והילדים שחטפו. לדברי גורם בממשל "ידוע כיצד הפרשה הזו תסתיים: קוני יחטוף כדור בגב, תוך כדי מנוסה על חייו אל מעבה היער".

המצוד אחר קוני - לחצו להגדלה

הכוחות האמריקאיים מדגישים כי אין להם שום עניין להשתתף בלוחמה באזור. "מדובר במשימת ייעוץ וסיוע", אומר קן רייט, מפקד הכוחות המיוחדים של חיל הים האמריקאי. "מטרתנו היא לתגבר את כוחות הצבא המקומיים", הוא אומר. הצבת הכוחות באזור היא חלק מהאסטרטגיה החדשה שנוקט הפנטגון באפריקה, שמטרתה לקדם אינטרסים ביטחוניים של ארה"ב ביבשת "מבלי לבלוט בשטח".

כבר עתה פועלים בסומליה סוכני מודיעין ויועצים אמריקאים מאמנים זה שנים כוחות צבא אפריקאיים. עם זאת, המרדף אחרי קוני נהנה מסיקור תקשורתי נרחב יותר מכל מבצע צבאי אמריקאי באפריקה שמדרום לסהרה. הסיבה לכך היא סרטון הווידיאו "קוני 2012", שפורסם באינטרנט במארס במטרה לעורר מודעות לפשעי קוני. הסרטון זכה להצלחה מסחררת וצפו בו עשרות מיליוני בני אדם בכמה ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ