אובמה: "סין צריכה לדאוג יותר לזכויות האדם של אזרחיה"

נשיא ארה"ב סירב להתייחס למתנגד המשטר צ'ן גואנצ'נג ששוהה ככל הנראה בשגרירות האמריקאית בבייג'ין

סטיבן מאיירס ואנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן מאיירס ואנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה רמז אתמול (שני) לסין ואמר שעליה להקפיד יותר לשמור על זכויות אדם. עם זאת, הוא נמנע מלהתייחס לעורך הדין ומתנגד המשטר הסיני צ'ן גואנצ'נג, הזוכה כעת, ככל הנראה למקלט בשגרירות ארה"ב בבייג'ין. דבריו של אובמה מעידים על המצב הרגיש אליו נקלעו שתי המדינות בעקבות חילוקי הדיעות הדיפלומטיים, אותם, לדברי מומחים, לא יהיה קל ליישב.

נראה ששתי המדינות נחושות בדעתן להימנע מהתדרדרות ביחסים, אשר עלולה להטיל צל כבד על סבב השיחות השנתי, הקרוי "הדיאלוג האסטרטגי הכלכלי", שאמור להיפתח בבייג'ין ביום חמישי, בהשתתפות הילארי קלינטון ובכירים נוספים בממשל האמריקאי. מנהיגי סין נאלצים להתמודד עם כאב ראש רציני בימים אלה" אמר חוקר במכון ממשלתי בבייג'ין, "אני לא רואה מוצא קל מהתסבוכת הזו".

בכירים בשירות הדיפלומטי של ארה"ב המגיעים בימים אלה לסין מקווים ליישב את הסוגיה במהירות ובשקט. אובמה הצהיר בעבר שהוא "מאוד שבע רצון" משיתוף הפעולה שנוצר בין הממשל האמריקאי ובין סין, המבטא את האיזון ששאף להשיג בין הרצון לשותפות ובין הדאגה לזכויות האדם הבסיסיות בסין.

צ'ן גואנצ'נגצילום: אי-פי

בריחתו של צ'ן ממעצר הבית בו היה נתון בשבוע שעבר גרמה למתיחות ביחסים, המאיימת להפר את האיזון האמור. גורמים רבים, ובהם המועמד המוביל של הרפובליקאים לנשיאות, מיט רומני, לממשל לעשות ככל יכולתו כדי להגן על צ'ן, על בני משפחתו ועל אחרים שסייעו לו ונעצרו בידי השלטונות.

בתגובה לטענות שהועלו, ולפיהן הממשל לא הפעיל על סין די לחץ בעניינו של צ'ן, אמר אובמה: "בכל פגישה שלנו עם סין עולה נושא זכויות האדם". לסוגיית צ'ן סירב הנשיא להתייחס. "אנחנו מאמינים שסין רק תתחזק אם תיפִתח, ותנהיג גישה ליברלית", אמר אובמה כאשר נועד בבית הלבן עם ראש ממשלת יפן, יושיהיקו נודה. "אנו מעוניינים בסין חזקה ומשגשגת", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ