שנה לחיסול בן לאדן |

באל-קאעדה מתמקדים בטרור מקומי

מסקר שנערך במדינות ערב עולה שהתמיכה הציבורית במנהיג הקודם פחתה באופן ניכר, אך אין להסיק מכך שהציבור מאמץ את האסטרטגיה האמריקאית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שנה אחרי חיסולו של אוסאמה בן לאדן עדיין תלויות תמונותיו בחלק מבסיסי הטליבאן באפגניסטאן, בתימן ממשיכים פעילי אל-קאעדה לתכנן פיגועים, סעודיה ממשיכה את המאבק הפנימי נגד התנועות הרדיקליות שחלקן תיאם את פעולותיו עם אל-קאעדה ובסיני פועלים תאים שחשודים בהשתייכות לארגון.

הטרור הבינלאומי שמקורו בארגון אמנם פחת באופן משמעותי, אבל התארגנויות אל-קאעדה ברוב מדינות ערב עדיין קיימות ומאיימות על המשטרים. על פי סקר שקיים מכון "פיו" האמריקני בכמה ממדינות האיסלאם, עולה שהתמיכה הציבורית בבן לאדן פחתה באופן ניכר, אך אין להסיק מכך שאותו ציבור מוכן לקבל את הנוכחות האמריקאית במדינות ערב או שהוא מקבל את אסטרטגיית הלחימה בטרור של ארה"ב.

חשוב להבחין בין ההערצה לבן לאדן, לבין פעילות ארגון אל-קאעדה, וביניהם לבין פעילות טרור שיסודותיה מקומיים. קשה לקבוע שחיסולו של בן לאדן הפחית את מידת ההערצה לו כסמל בקרב אותן תנועות שאימצו את תורתו. חלק מן הפרשנים הערבים אף סבור שעם חיסולו עלתה קרנו כקדוש אשר נלחם נגד המעצמה המערבית, גרם לה לאסון הכבד ביותר בתולדותיה והצליח לגרור אותה לשתי מלחמות גדולות, בעיראק ובאפגניסטאן - ו"להביס" אותה בשתיהן. בה בעת, חיסולו של בן לאדן התרחש כאשר המהפכות במדינות ערב התלהטו, בחלקן סולק השלטון או הסתלק, ובחלקן תפסו תנועות איסלאמיות את השלטון. התוצאה היא שייתכן שדווקא האביב הערבי, יותר מאשר חיסולו של בן לאדן, תרם לפחות במישור האידיאולוגי לסילוק אחד המניעים המרכזיים לפעולתה של אל-קאעידה.

בן לאדן השתית את דרכו לבניית אומה מוסלמית מאוחדת על לחימה בשני ערוצים: נגד האויב הרחוק - מדינות המערב, ונגד האויב הקרוב - המשטרים הערביים שלטעמו היו משטרים כופרים. הוא דילג בין ערוץ אחד למשנהו על פי מידת ההתאמה לאינטרסים שלו ועל פי יכולתו לפעול. כך למשל הוא שיתף פעולה עם הסי-איי-אי בלחימתו נגד הכיבוש הסובייטי באפגניסטאן בין השנים 1979-1988 ומאוחר יותר בלחימה בבוסניה. משתם הכיבוש הסובייטי התפנה בן לאדן לפעול במקביל נגד המשטר הסעודי ונגד הנוכחות האמריקאית במפרץ, שעליה בירך מאוחר יותר כאשר הקואליציה הבינלאומית לחמה נגד כיבוש כווית על ידי עיראק.

בעיראק שינה בן לאדן את טקטיקת הלחימה כאשר החל בבניית סניפים שנשענו על תושבים יותר מאשר על "יצוא" לוחמים, ומאוחר יותר החלה הפרטת הארגון. כך למשל הוא הקים את הסניף בתימן, שנותר ככל הנראה הסניף הפעיל ביותר וכך גם הסניף במדינות המגרב שנשען על ארגונים מקומיים שפעלו נגד המשטרים במרוקו, אלג'יריה ותוניסיה - וכמותם גם הסניף החלש יותר שהוקם במצרים. במדינות אלה זכה הארגון לתמיכה ציבורית שסייעה לפעילותו בין היתר משום שחלק מן הציבור ראה בלחימה נגד המשטרים עילה ראויה - לא בהכרח על רקע דתי - שמצדיקה גם פעולות טרור. אבל משהחלה להתברר מידת הצלחתם הפוליטית של תנועות דתיות כמו אל-נהדה בתוניסיה, האחים המוסלמים והסלפים במצרים, וכאשר בתימן החל המרי האזרחי האלים נגד משטרו של עלי עבדאללה סאלח, יכול היה הארגון לראות בכך הישג ואף לטעון שהוא שותף להצלחה.

גם בתימן נהנו פעילי אל-קאעדה מחופש, שכן כוחות המשטר היו עסוקים בדיכוי המרי. בעיראק החליטו הסונים, שהיו מאגר גיוס לארגון בשנות הכיבוש הראשונות, לשתף פעולה עם הממשלה. בחלק ממדינות אלה נראה כי האזרחים השיגו לפחות את אחת ממטרותיו היסודיות של בן לאדן - סילוק המשטרים הרודניים והחילוניים - וכאשר אופי שלטונן של התנועות הדתיות עדיין לא התגבש, נראה כי גם הארגונים הרדיקליים האלימים מוכנים להעניק להן תקופת ניסיון. אחת התוצאות היא שבחודשים האחרונים נראית פחות פעילות טרור שמקורה בארגון אל-קאעדה, לעומת הטרור שעילתו מקומית כמו הפיגועים בפקיסטאן ובאפגניסטאן, שסיבותיהם פוליטיות. אולם הקהייתה של העילה לפעול נגד משטרים מקומיים מותירה עדיין את העילה השנייה, הלחימה נגד המערב, כמניע להמשך קיומה של אל-קאעידה. כנגד מניע זה חיסולו של בן לאדן אינו יכול להועיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ