שעות לאחר ביקור אובמה |

סדרת פיגועים בבירת אפגניסטאן

בנאומו אמר נשיא ארה"ב כי הוא תומך בשיחות שלום עם הטליבאן, אך הבוקר פתח הארגון במתקפה סמוך למתחם של עובדי או"ם ולפחות 6 נהרגו

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

לפחות שישה בני אדם נהרגו הבוקר (רביעי) בסדרה של פיגועים בקאבול בירת אפגניסטאן, שעות בודדות לאחר ביקור הפתע שערך נשיא ארה"ב ברק אובמה במדינה. ארגון הטליבאן לקח אחריות על ההתקפות, ואמר כי הן בוצעו בתגובה לביקור אובמה.

ההתקפות החלו בסביבות השעה שש בבוקר (שעון מקומי), כשפיצוצים ויריות נשמעו במזרח העיר, סמוך למתחם "הכפר הירוק" - אזור מבוצר בו מתגוררים מאות עובדים זרים, חלקם של האו"ם והאיחוד האירופי. לפי דיווחים, היריות נמשכו שעות.

דובר משרד הפנים האפגני אמר כי אחד הפיצוצים הראשונים היה של מכונית תופת, שהתפוצצה ברחוב ג'לאלבאד - אחת הדרכים הראשיות הסמוכה למתחם. ארבעה בני אדם שנסעו במכונית חולפת נהרגו, כמו גם עובר אורח ושומר בבניין סמוך.

מדובר בהתקפה הנרחבת השנייה של הטליבאן בשבועות האחרונים: לפי שבועיים פתחו עשרות מחבלים מהארגון במתקפה משולבת בשבעה אתרים בעיר קאבול ובשלוש ערים במזרח אפגניסטאן. המחבלים השתלטו על בניין ב"אזור הירוק" בבירה, שם נמצאות שגרירויות רבות, וירו משם לעבר נציגויות זרות.

במהלך ביקור הבזק של אובמה, שנערך לציון שנה לחיסול בן לאדן, הוא נפגש עם נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי, והשניים חתמו על הסכם לפיו תישאר נוכחות אמריקאית במדינה עד שנת 2024.

בנאומו בבסיס הצבאי של נאט"ו בגראם, ששודר בארה"ב, אמר אובמה כי "ההסכם עליו חתמנו היום שולח מסר ברור לעם האפגני: אתם לא לבד. זה מניח את הבסיס לשיתוף הפעולה בעשור הקרוב, כולל התחייבויות משותפות להילחם נגד הטרור ולחזק מוסדות דמוקרטיים".

"נעבוד יחד עם האפגנים כדי לקבוע מה הם צריכים כדי להשלים שתי משימות ביטחוניות  מעבר ל-2014: המאבק נגד הטרור והמשך האימונים". אובמה הדגיש כי "לא נבנה בסיסים קבועים במדינה הזאת, ולא נסייר בערים וההרים שלהם. זה יהיה תפקיד העם האפגני".

אובמה הוסיף כי הממשל האמריקאי תומך בקידום השלום בין הממשלה האפגנית לטליבאן. "בתאום עם ממשלת אפגניסטאן, הממשל שלי ניהל שיחות ישירות עם הטליבאן. הבהרנו שאם הם רוצים להיות חלק מהעתיד, עליהם להתנתק מאל-קאעדה, לוותר על האלימות ולציית לחוקים האפגנים. אלה שרוצים לדבר, הדרך לשלום סלולה לפניהם. אלה שמסרבים לעלות על נתיב זה, יתמודדו עם כוחות אפגנים חזקים הנתמכים על ידי ארה"ב ובעלות בריתנו".

האם ההתקפות הבוקר ישנו את עמדת אובמה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

"המטרה שלנו היא לא לבנות מדינה בדמותה של אמריקה או למחוק כל זכר לטליבאן", המשיך נשיא ארה"ב. "מטרות אלה דורשות שנים רבות, דולרים רבים וחיים רבים יותר של אמריקאים. המטרה שלנו היא להרוס את אל קאעדה, ואנו בדרך לעשות בדיוק זה. האפגאנים רוצים למסד את הריבונות שלהם ולהשיג שלום. זה דורש לו"ז ברור לסיום המלחמה. מדוע אנו לא עוזבים מיד? התשובה ברורה. עלינו לתת לאפגניסטאן הזדמנות להתייצב, אחרת ההישגים שלנו יאבדו ואלקאעדה תוכל להתבסס שוב. בתור המפקד העליון אני מסרב לתת לזה לקרות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ