לוגו אי-פי
אי-פי

מתנגד המשטר הסיני העיוור צ'ן גואנגצ'נג טען היום (רביעי) כי דיפלומטים אמריקאים אמרו לו שהשלטונות הסיניים יהרגו את רעייתו אם לא יעזוב את שגרירות ארה"ב בבייג'ין, שאליה נמלט בעקבות רדיפת הרשויות. גורם אמריקאי הכחיש את הדברים, אך הודה כי לצ'ן נאמר שבני משפחתו יוחזרו לביתם אם הוא יבחר להישאר.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, המבקרת בבייגי'ן, אמרה מוקדם יותר כי צ'ן עזב את השגרירות "על פי רצונו ובהתאם לערכינו". היא הוסיפה כי סין התחייבה לאפשר לו חיים בטוחים. "אנו מצפים מסין לעמוד בהתחייבותה, זו המשימה הבאה", אמרה קלינטון.

בשיחה עם כתב סוכנות הידיעות אי-פי מחדרו בבית חולים בבייג'ין, אמר צ'ן, שנראה חלש ומבוהל, כי "האמריקאים אמרו שאם לא אעזוב הם יקחו את ילדי ומשפחתי חזרה לשנדונג". מאוחר יותר, הוא טען שאחד האנשים בשגרירות אמר לו שהסינים יכו את אשתו למוות.

צ'ן גואנגצ'נג בבית חולים בבייג'יןצילום: אי-אף-פי

ההסכם בין ארה"ב לסין שהביא ליציאתו של צ'ן מהשגרירות נרקם מאחורי הקלעים בין בכירים משני הצדדים. בסופו של דבר התחייבה בייג'ין להעביר את צ'ן למקום בטוח בסין, שבו הוא יוכל ללמוד באוניברסיטה ושהתנכלות הרשויות אליו תיחקר.

צ'ן תיאר את המגעים ליציאתו כמשא ומתן אינטנסיבי. הוא אמר כי מעולם לא ביקש לעזוב את סין, וסיפר שהופתע כאשר הפקידים האמריקאים השאירו אותו בידי הסינים בבית החולים צ'אויאנג בבירה. כעת, הוא חושש לגורלו ומקווה להצליח לצאת מסין.

צ'ן, בן 40, התפרסם בזכות התגייסותו למען נשים שאולצו לעבור הפלה כחלק ממדיניות הסינית לצמצום הילודה. עקב כך הוא נשלח למאסר בשנת 2006. לדברי משפטנים ובכירים סינים, הליך משפטו שם ללעג את טענות הממשל על כך שהוא מקדם נורמות משפטיות טובות יותר.

לאחר ששוחרר מהכלא בספטמבר 2010 נשלח צ'ן למעצר בית, וביתו הוקף בגדר ובשומרים סמויים. לפי הדיווחים, בתחילת השבוע שעבר הוא הצליח לטפס על הגדר ולחמוק מהשומרים, בסיועם של פעילים נוספים, שגם עזרו לו להגיע לשגרירות.בעשרת הימים האחרונים סירבה ארה"ב לאשר או להכחיש כי הוא נמצא שם, עד לעזיבתו.

הילרי קלינטון בבייג'ין, היוםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ