העליון בסקוטלנד: ביזוי דגל ישראל הוא מעשה אנטישמי

נדחה ערעורו של סטודנט שביזה את הדגל בחדרו של סטודנט יהודי. פעילים פרו-פלס': נעתור לביה"ד האירופי שיכריע אם מדובר באנטישמיות או במחאה

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

פעילים פרו-פלסטינים מתכוננים לעתור לבית המשפט האירופי ולבקש ממנו להכריע האם מחאה אנטי-ישראלית עשויה להיחשב פעולה אנטישמית וגזענית. העתירה צפויה להיות מוגשת לאחר שאתמול (שלישי) דחה ביהמ"ש הסקוטי ערעור של סטודנט אנגלי שהורשע בתקיפה "ממניעים גזעניים", לאחר שפרץ לחדרו של סטודנט יהודי בשנה שעברה.

הערעור המדובר היה בפרשת הסטודנט האמריקאי, חנן רייטבלט, מ"ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק, שהיה בסמסטר של חילופי סטודנטים באוניברסיטה "סט. אנדרוז" במזרח סקוטלנד. במרץ 2011 נכנסו שני סטודנטים לחדרו של רייטבלאט, כדי לבקר את שותפו לחדר שהתמוטט בו שיכור. הם הבחינו בדגל ישראל גדול שתלה רייטבלט על הקיר ואחד מהם פתח את מכנסיו, שפשף את איבר מינו ומרח את ידיו על הדגל. רייטבלאט גם טען שהם קראו לו טרוריסט ושאחד מהם השתין בכיור.

כעבור חמישה חודשים, בית משפט מקומי הרשיע את אחד הסטודנטים, פול דונאכי, בהפרת סדר ממניעים גזעניים וגזר עליו קנס של 300 פאונד ו-150 שעות שירות קהילתי. בעקבות גזר הדין, האוניברסיטה סילקה את דונאכי.

פול דונאכיצילום: טלוויזיה

הסטודנט המורשע דחה את הפסיקה ואמר שהיא "מגוחכת. אני חבר בארגונים אנטי-גזעניים, ואני הרוס מזה שמישהו שנלחם נגד גזענות הוכתם בצורה כזאת". פעילים פרו-פלסטינים סקוטיים שהיו במשפט שרקו שריקות בוז לרייטבלאט כשעזב את המקום.

בתמיכת התנועה הסקוטית לסולידריות עם פלסטין (PSC), שעל שורותיו נמנה דונאכי, הוא ערער על גזר הדין לבית המשפט הסקוטי הגבוה בטענה שלא פעל באופן גזעני או אנטישמי ושהיה מדובר במחאה פוליטית לגיטימית נגד המדיניות של ישראל. דונאכי טען שהשופט עיוות את הדין כשלא אישר לפעילים פרו-פלסטינים להופיע במשפט ולהעיד על המצב בישראל ובשטחים. שלושת השופטים דחו ביום שלישי את הערעור, וקבעו שהמשפט של דונאכי התנהל כשורה והשאירו את הפסיקה ואת גזר הדין בעינם.

ארגונים יהודים בבריטניה בירכו על הפסיקה. יו"ר קבוצת התמיכה של סטודנטים יהודים בסקוטלנד, ניקולה לווינגסטון, אמרה ש"הקהילה היהודית והסטודנטים היהודים שמחים על הפסיקה המוחלטת שקבעה שפגיעה בסטודנט יהודי בשל ההזדהות שלו עם ישראל היא נפשעת וגזענית. ההתעניינות וההזדהות עם ישראל והתמיכה ברווחתה הצודקת ובזכותה להתקיים היא חלק אינטגרלי בזהות היהודית". היא ציינה שבשלוש השנים האחרונות הייתה עליה בתקיפות של סטודנטים יהודים "ממניעים אנטי-ישראלים".

חנן רייטבלטצילום: ישיבה יוניברסיטי

לעומתה, ראש התנועה הסקוטית לסולידריות עם פלסטין, מיק נפייר, אמר ש"נמשיך לערער על הפסיקה בכל ערוץ משפטי שעומד לרשותנו, כולל בית המשפט האירופי לזכויות אדם. הפסיקה המקורית מגוחכת – כל ההשמצות של דונאכי היו נגד סמל המדינה הישראלית. נפייר מתעקש שלא היה מרכיב אנטישמי בתקיפה – "אין לנו סובלנות לכל סוג של גזענות או אנטישמיות, אנחנו עובדים מאוד קשה להבדיל בין אנטישמיות לביקורת על ישראל ואלה הם היריבים שלנו שמנסים לערב בין השנים. דגל מדינה הוא סמל פוליטי והדגל הישראלי מהווה עבור הרבה אנשים התרסה, מכיוון שזה סמל של מדינה טרוריסטית".

משגרירות ישראל בלונדון נמסר ש"משמעות קביעת בית המשפט היא שאדם המחטט במבושיו ומנפנף בזה לא יכול להיחשב כעוסק בפעילות מחאה פוליטית. מדובר ברף חדש לשיח הפוליטי של הארגון לסולידריות עם פלסטין שספק אם יבינו או יוכלו לעמוד בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ