אובמה הצעיר |

בת זוגו הראשונה של הנשיא לעתיד: הוא היה מרוחק

ג'נביב קוק פגשה את אובמה במסיבה ב-1983. מערכת היחסים שלהם נמשכה כשנה, וביומנים שכתבה נחשפת דמותו של מי שיהיה הנשיא השחור הראשון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ביוגרפיה חדשה של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שתצא לאור בקרוב, כוללת קטעים מיומנה של חברתו של אובמה מהימים שבהם חי בניו יורק אחרי הלימודים באוניברסיטת קולומביה. קטעים מהספר פורסמו בגיליון יוני של המגזין האמריקאי "וניטי פייר".

ג'נביב קוק, שפגשה את אובמה במסיבת חג המולד בבית חברים ב-1983, כשהיה בן 22, תיארה את הנשיא העתידי ביומניה כמבריק, רגיש ושאפתן, אך גם כמרוחק וקריר, "כאילו הוא עטוף בחומה – רעלה". בין היתר, היא כתבה כי בפעם הראשונה שאמרה לאובמה "אני אוהבת אותך", נענתה במלה אחת: "תודה".

תיאוריה של התנהלותו ה"קולית" והלא נגישה של אובמה כמו מבשרים את הפרסונה הפוליטית שמשכה אל אובמה תומכים רבים בעתיד, וגם בילבלה רבים. "החמימות המינית בהחלט נמצאת שם – אבל כל היתר מעט דוקר, ואני מוצאת שאני רוצה לנסות להתרחק מזה", כתבה בפברואר 1984.

ברק ומישל אובמה. "אשה חזקה ויציבה, לוחמת - אשה שחורה"צילום: אי-פי

"אני חייבת להודות שאני כועסת עליו מסיבה מסוימת. החום שלו מטעה. הוא אומר מלים מתוקות ויכול להיות פתוח, אבל יש את הקרירות הזאת, ואני מתחילה לחשוב שיש לו תכונות שעשויות לפגוע בי".

היומנים של קוק הגיעו לידיו של דיוויד מראניס, עיתונאי הוושינגטון פוסט שספרו "ברק אובמה: הסיפור", ייצא לאור בחודש הבא בהוצאת "סיימון אנד שוסטר". חלק מהספר פורסם אתמול באתר האינטרנט של וניטי פייר.

אובמה התייחס לקוק בספרו האוטוביוגרפי "חלומות מאבי", אך לא נקב בשמה. היא תוארה כאשה לבנה שאותה פגש בניו יורק והיתה לחברתו. מראניס מתאר את מערכת היחסים של קוק ואובמה כ"מערכת היחסים הרומנטית העמוקה ביותר בימי צעירותו של אובמה". השניים נפרדו ב-1985.

ברק אובמה עם אמו אן דנהם בשנות ה-60צילום: אי–פי

"איך הוא זקן כל כך בגיל 22?", כתבה קוק באחד היומנים. "אני חייבת להכיר בכך שאני מוצאת את הריחוק שלו מאוד מאיים. מרחק, מרחק, מרחק וזהירות".

קוק התייחסה רבות גם לבעיות הזהות של אובמה, כאמריקאי שגדל מעבר לים ובהוואי, בן לאב קנייתי ואם לבנה, שחור ולבן, זר ומקומי. הוא הודה בפניה כי לעתים הוא "מרגיש כמו מתחזה, משום שהוא כל כך לבן". במהלך הקיץ, היא הבינה כי "במהלך הצפייה במסע שלו לפתור את האמביוולנטיות לגבי שחור או לבן, התבהר לי שהוא חייב ללכת על שחור".

עוד בתחילת הקשר, קוק הבינה שהיא אינה האשה שתפרוץ את החומה של אובמה, ותיארה את האשה שתכבוש את לבו בצורה הדומה להפליא לדמותה של מישל אובמה. היא כתבה כי הוא סיפר לה על "האשה האידיאלית" שלו. היא ידעה שזו תהיה מישהי אחרת. "אני לא יכולה שלא לחשוב על מה שהוא באמת היה רוצה. אשה חזקה מאוד, יציבה מאוד. לוחמת, צחקנית, מנוסה – בעיני רוחי זו אשה שחורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ