לוגו אי-פי
אי-פי

מפקד צבא רוסיה איים היום (חמישי) כי רוסיה תתקוף את מערכת ההגנה נגד טילים של נאט"ו במזרח אירופה, אם ארה"ב ונאט"ו יפעלו בהתאם לתוכנית להציב את מערכת ההגנה בפולין. האיום בא שעות תמימות לאחר פתיחת סבב שיחות נוסף בין ארה"ב ורוסיה במוסקווה סביב התוכנית השנויה במחלוקת של כוחות הברית.

התוכנית המשותפת של כוחות נאט"ו וארה"ב נמצאת בלב המחלוקת בין ארה"ב ורוסיה מאז שנת 2000, והגיעה לשיאי מחלוקת בשנת 2008 לאחר שנאט"ו אישרה את התוכנית האמריקאית. "אם המצב יחמיר נקבל החלטה להשתמש בכוח הרסני כפעולת מנע," אמר היום מפקד הצבא הרוסי, הגנרל ניקולאי מקרוב.

מוקדם יותר, שר ההגנה הרוסי אנאטולי סרדיוקוב אמר שהשיחות עם האמריקאים מתקרבות ל"מבוי סתום," אך נציגי נאט"ו עדיין מקווים שהצדיים יגיעו לפשרה בשיחות, שיסתיימו מחר (שישי).

מפקד צבא רוסיה, הגנרל ניקולאי מקארוב צילום: אי-אף-פי

זו אינה הפעם הראשונה שרוסיה מאיימת לפעול נגד התוכנית האמריקאית, שאמורה לצאת אל הפועל ב-2018. בשנה שעברה אמר נשיא רוסיה דאז, דמיטרי מדוודב, כי רוסיה תתקוף את המתקנים האמריקאים אם שני הצדדים לא יגיעו לפשרה בנושא.

ב-2008, מנהיגי נאט"ו אישרו ללא סייגים את תכניתה של ארה"ב להציב מערכת הגנה נגד טילים בפולין ובצ'כיה ולחצו על רוסיה להסיר את התנגדותה. התוכנית, שגובשה בזמן ממשלת ג'ורג' בוש, עוררה כעס רב ברוסיה מפני שזו סברה שהמערכת תחליש את יכולת ההרתעה של המדינה.

הנשיא אובמה ביטל את התוכנית מיד לאחר כניסתו לתפקיד, אך ב-2010 חתמה ארה"ב על הסכם עם פולים להציב מערכת הגנה נגד טילים ארוכי טווח בשדה תעופה נטוש ליד הים הבלטי.

רוסיה כתגובה הציבה רדאר באזור הים הבלטי שנועד לקלוט שיגורי טילים מאירופה ואזור האוקיינוס האטלנטי, שליד החוף המזרחי של ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ