ההשתלבות באירופה עומדת במוקד הבחירות בסרביה

הסקרים מעניקים לנשיא המכהן בוריס טאדיץ' מהמפלגה הדמוקרטית מעט פחות מ-36% מהקולות, ולטומיסלב ניקוליץ', מנהיג המפלגה הסרבית הפרוגרסיבית מעט יותר מ-36%

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

ב-6 במאי, בעת שהצרפתים יבחרו נשיא, וביוון ובארמניה ייערכו בחירות לפרלמנט, יתקיימו בסרביה בחירות דרמטיות ומעוררות מחלוקת לנשיאות ולפרלמנט שתוצאותיהן עשויות לקבוע אם המדינה תצטרף לאיחוד האירופי. הסקרים מעניקים לנשיא המכהן בוריס טאדיץ' מהמפלגה הדמוקרטית (DS) מעט פחות מ-36% מהקולות, ולטומיסלב ניקוליץ', מנהיג המפלגה הסרבית הפרוגרסיבית (SNS), שמורכבת מפורשי המפלגה הלאומנית הקיצונית, מעט יותר מ-36%. נראה כי השניים ימשיכו לסיבוב שני, שתוצאותיו יושפעו מהבחירות לפרלמנט.

טאדיץ' מציג את עצמו כתומך בהצטרפות לאיחוד וברפורמות, אולם המצב הכלכלי בסרביה מקשה עליו להיבחר שוב. אחד הסקרים מגלה כי 80% מהסרבים אינם מרוצים ממנו, 77% חשים חסרי אונים וחסרי תקווה, ו-60% הגדירו עצמם "מדוכאים". הסקרים האחרונים מעניקים 33.5% למפלגה הפרוגרסיבית ולשותפותיה, לעומת 28.3% ל-DS ולמפלגות שעשויות לתמוך בה. עם זאת, נראה של-DS יהיה קל יותר להקים קואליציה.

ממליך המלכים יהיה איוויצה דאצ'יץ', מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, שזוכה לפי הסקרים ב-11.8% מהקולות. דאצ'יץ' נחשב לכוכב הגדול של הפוליטיקה הסרבית. בשנות המלחמה הוא היה דוברו של סלובודן מילושביץ'. עם נפילתו של הרודן בשנת 2000 והעמדתו לדין בגין פשעי מלחמה, התייצב דאצ'יץ' להציל את המפלגה. כיום הוא שר הפנים ומומחה לרחשי העם הסרבי. כאשר נעצרו סרבים בקוסובו, ובידי כמה מהם נתפסו חומרי בחירות, עצר דאצ'יץ' כמה קוסוברים אלבנים, בטענה להדדיות. סביר שדאצ'יץ' ישמור על בריתו עם טאדיץ', אבל הוא עשוי להפתיע ולהצטרף למפלגה הפרוגרסיבית, אם יקבל הצעה טובה יותר (למשל ראשות הממשלה).

כל ממשלה שתקום צפויה להיתקל בקשיים בייצוב הכלכלה. שיעור האבטלה בסרביה 24%, וכ-40% מהתפוקה נחשבת לכלכלה שחורה. מאחר שלרבים מהעובדים לא שולם שכר בפברואר, עלה מספר הסרבים שקיבלו קצבאות על מקבלי השכר בחודש זה. אף על פי כן, חברות זרות עדיין משקיעות בסרביה, בין השאר יצרנית הרכב האיטלקית פיאט, שהקימה מפעל בעלות 1.3 מיליארד דולרים.

סוגיה נוספת שעלתה היא הצבעתם של האזרחים הסרבים בקוסובו. בפתרון שעליו הוסכם ב-30 באפריל, סוכם בין בלגרד לפרישטינה כי הבחירות ייערכו בחסותו של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), שיישלח 500 נציגים לקוסובו. סרביה לא מכירה בעצמאותה של קוסובו, ואין לה נציגות רשמית במדינה. עם זאת, נראה כי לא יתקיימו בחירות מקומיות במחוזות הסרביים בקוסובו משום שבפרישטינה לא מכירים במחוזות אלו. למרות ההסכם, נאט"ו לא מוכנה להסתכן, והציבה יותר מ-700 חיילים כדי למנוע אלימות ביום הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ