יפאן מכבה את הכור הגרעיני האחרון

שנה לאחר האסון בפוקושימה, הכלכלה ה-3 בגודלה בעולם מתנתקת מאנרגיה גרעינית. ההשלכות הכלכליות והסביבתיות עשויות להיות מרחיקות לכת

ג'אסטין מק'ארי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'אסטין מק'ארי, גרדיאן

חברת החשמל בהוקאידו תסגור היום (שבת) את כור מספר 3 בתחנת הכח Tomari. בכך תמצא את עצמה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, לראשונה זה 50 שנה, ללא אספקת חשמל ממקור גרעיני. איש לא האמין עד לאחרונה כי הניסוי האמיץ בצריכת אנרגיה ביפאן הוא בר ביצוע. עד שלפני שנה הותך הכור בפוקושימה.

השבתת הכור האזרחי האחרון מבין 54 מתקנים גרעיניים לייצור חשמל מהווה שינוי דרמטי במדיניות האנרגיה של ארץ השמש העולה. אך בשעה שמתנגדי הגרעין יחגגו בוודאי, היוזמה לניתוק זמני של המדינה מזרם החשמל שמספקים הכורים, נושאת בצידה לא מעט סיכונים כלכליים וסביבתיים.

רעש האדמה והצונאמי שפקדו את יפאן במארס בשנה שעברה, כמו גם האסון בפוקושימה שאירע בעקבות אסון הטבע כפו על המדינה מחשבה מחודשת על מערכת היחסים המסוכנת שהיא מנהלת עם הכוח הגרעיני.

ההחלטה על סגירת הכור ב- Tomari התקבלה למרות בואם של חודשי הקיץ הלחים, במהלכם צפויים עשרות מיליוני אזרחים יפאנים לחפש נחמה קרירה במזגנים, מה שמגדיל את הסיכוי להפסקות חשמל תכופות ונזק אפשרי לתעשייה הפגועה גם ככה.

הכור הגרעיני בטומאריצילום: רויטרס

בדו"ח שפורסם השבוע על ידי היחידה הממשלתית למדיניות לאומית, הוצגה תחזית למחסור צפוי של כ-5% באספקת החשמל בטוקיו, בעוד שחברות חשמל במדינה ניבאו ירידה של 16% באספקה במערב יפאן, וכן בעיר התעשייתית אוסקה.

בהתייחסו לנושא, הדגיש שר הכלכלה התעשייה והמסחר, יוקיו אדאנו, כי המדינה ניצבת בפני סיכון למחסור חמור בחשמל. על הדברים האלה הוסיף כי "ייתכן שהגדלת מכסת הדלק המיובא לתחנות החשמל תרמיות תתבטא בחשבונות חשמל גבוהים יותר שציבור הצרכנים ייאלץ לשלם".

לפני האסון שפקד את המדינה ב-11 במארס 2011, כ-30% מצריכת החשמל הארצית של יפאן הסתמכה על תחנות כוח גרעיניות, והתוכנית אף הייתה להגדיל את היקף ההישענות חשמל ממקור גרעיני ל-50% עד 2030 באמצעות בניית כורים חדשים.

אך משדלפו כמויות עצומות של חומרים רדיואקטיביים לאוויר ולים והביאו לזיהום המזון והמים ולפינויים של עשרות אלפי תושבים מאזור האסון, הסתמנה קריסת הקונספציה שקידמה לפני כן שימוש מירבי בגרעין לייצור חשמל.

במשך 14 החודשים שחלפו מאז רעש האדמה, עשרות כורים אזרחיים שלא נפגעו ישירות מהצונאמי הוצאו בהדרגה משימוש למטרות תחזוקה ובקרה. צריכת החשמל הביתית והתעשייתית הופנתה לתחנות כח מבוססות מזוט, פחם או גז טבעי - מה שתרם למאזן מסחרי שלילי ראשון של המדינה ב-30 השנים האחרונות.

כיום נחשבת יפאן ליבואנית מספר 1 בעולם של דלק נוזלי. סוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכה כי מהלך ההשבתה של כל תחנות הכח הגרעיניות תגדיל את צריכת הנפט היומית ביפאן ל-4.5 מיליון חביות נפט, שיתורגמו להוצאה כספית עודפת של בסביבות 100 מיליון דולר ליום. בתוך כך, נכשלו מאמצים אחרונים שקידם לאחרונה ראש ממשלת יפאן, יושיהיקו נודה, להפעלה מחודשת של שני כורים, נוכח התנגדות חריפה של הציבור לשימוש בגרעין.

13 מתוך 13 |
טוקיו אלקטריק פאוור (TEPCO)
1 מתוך 13 |
צילום: AP Photo/AP Photographer David Guttenfelder
2 מתוך 13 |
צילום: AP Photo/AP Photographer David Guttenfelder

מבין המתקנים שהושבתו, אף כור לא יופעל מחדש לפני שיעבור בדיקות קפדניות במטרה לבחון את עמידות המתקן בלחצים קיצוניים, כמו אלו שזימן למשל הצונאמי ששטף בשנה שעברה את הכור בפוקושימה וחולל את הדליפה הרדיואקטיבית החמורה ביותר שידע העולם מאז צ'רנוביל.

אף על פי שמבחינה חוקית לא נדרשת הסכמה של הציבור להפעלה מחודשת של הכורים, ראש ממשלת יפאן יודע כי התעלמות גורפת מדעת הקהל בנושא תפגע בסיכוייו להיבחר לקדנציה נוספת. סקר שנערך לאחרונה בעיתון Kyodo News הצביע על שיעור התנגדות של 59.5% מהציבור להפעלת אחד הכורים, לעומת 26.7% תומכים.

יחד עם זאת, גוף מרכזי שמוביל כיום מהלך נגדי להפעלה מחודשת של הכורים הגרעיניים הוא השדולה העסקית רבת ההשפעה של יפאן. סקר עדכני הראה כי 71% מהיצרנים מאמינים כי מחסור בחשמל יגרור ירידה הכרחית בייצור, בעוד ש-96% טענו שההתייקרות המשמעותית בחשמל תפגע ברווחים.

מנגד, ארגוני איכות סביבה בירכו על ההחלטה ואמרו כי "אם מניחים לרגע בצד את הסיכונים שבטווח הקרוב, הרי שמדובר בהזדמנות חסרת תקדים של יפאן להיפטר מהתלות בגרעין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ