הבחירות היום ביוון עשויות להכריע את עתיד האירו

אף אחת לא מהמפלגות לא צפויה להשיג רוב שיאפשר לה להקים ממשלה יציבה. הממשלה שתקום תיאלץ להתמודד עם מיתון חמור ותסיסה חברתית

רייצ'ל דונאדיו וניקי קיצאנטוניס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רייצ'ל דונאדיו וניקי קיצאנטוניס, ניו יורק טיימס

בשנתיים שחלפו מאז שיוון פנתה לראשונה למדינות חוץ בבקשה שיסייעו לה להיחלץ מהמשבר הכלכלי ששקעה בו, התקשו מנהיגיה להחזיק ברסן השלטון, גם כאשר נבחרו ברוב גדול. בבחירות שאמורות להתקיים היום, לא צפוי לאף אחת מהמפלגות רוב שיאפשר לה להקים ממשלה יציבה.

מומחים צופים כי לתוצאות הבחירות ביוון, במקביל לבחירות בצרפת ולהתנגדות הגואה לצעדי הצנע בכל רחבי אירופה, תהיה השפעה מכרעת על עתיד האירו. הממשלה שתקום ביוון תיאלץ להתמודד עם מיתון מחריף והולך ועם תסיסה חברתית, ובה בעת לעמוד בתנאי חבילת החילוץ, ובהם קיצוץ בגובה 15.5 מיליארד דולר בתקציב המדינה בשנתיים הקרובות, ומימון מחדש של הבנקים.

עם זאת, ההתנגדות החריפה לתוכנית הסיוע, המחייבת העלאה בשיעור המסים וקיצוץ במשכורות - שגרמו לצניחה של 20% בתל"ג ולאבטלה בשיעור של 21% - הביאו לקריסת שתי המפלגות החזקות ביוון ב-40 השנים האחרונות - המפלגה הסוציאליסטית והמפלגה הדמוקרטית החדשה. במקביל התחזק כוחן של מפלגות שוליים בימין ובשמאל, המתנגדות לתוכנית החילוץ.

"זהו קצו של עידן, סופו של ממסד פוליטי שכשל ואיבד את אמון הציבור", אמר סטאברוס ליגרוס, פרשן פוליטי ומחבר הספר "מקלפטוקרטיה לפשיטת רגל", העוסק בקריסתה הכלכלית של יוון, "הבעיה היא, שאין מי שייטול את מקומו. הסדר החדש גווע, אך החדש עדיין לא נולד".

אזרחים מפגינים באתונה בסוף השבועצילום: אי-פי

המצב כה נפיץ, שאפילו עורכי סקרים ותיקים מתקשים לבצע את משימתם. "דגמי הניתוח החברתי מתבססים על העבר, כלומר, על חברה שלמעשה אינה קיימת עוד", אמר קוסטאס פנאגופולוס, נשיא מכון הסקרים ALCO.

הקואליציה של השמאל הרדיקלי, SYRIZA, המתנגדת בתוקף להסכם החילוץ, אך תומכת בהישארות יוון בגוש האירו, צפויה להגיע למקום השלישי. סיסמת הבחירות שלה היא "הם החליטו בלעדינו, אנחנו נמשיך בלעדיהם".

יוונים רבים מתכננים לנטוש את המפלגות הגדולות. "זו הפעם הראשונה שאצביע עבור מפלגה קטנה", אמרה אנה זרבה, בת 45, שתמכה בעבר במפלגה הסוציאליסטית. היא עדיין לא החליטה אם תיתן את קולה ל-SYRIZA או לירוקים.

אולם, למרות התחזקותן הצפויה של המפלגות הקטנות, יוונים רבים משלימים עם העובדה ששתי המפלגות הגדולות ימשיכו, ככל הנראה, להוביל את המדינה. "אם היה סיכוי שיתחולל שינוי בעקבות הבחירות, לא היו מקיימים אותן", אומר דימיטריס צוקאס, בן 56, מוכר בחנות. "הם פשוט פותחים את השסתום כדי לשחרר קצת לחץ. בעוד כמה ימים יחזרו ההמונים להפגין ברחובות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ