זייפנים מעוררי כבוד

בעיירה האיטלקית ג'וליאנו שבקמפניה יושבים גדולי זייפני האירו באירופה. למעשה, השטרות המזויפים כל כך מרשימים שהשוטרים האמונים על החרמתם מתפעלים מתחכומם של הפושעים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שעה שבכירי המערכת הפיננסית של אירופה דנים בהמרצת הצמיחה הכלכלית בעזרת הדפסת עוד ועוד שטרות, לקחו אנשים מסוימים מג'וליאנו, קמפניה שבאזור נאפולי את העניינים לידיהם, והחלו להדפיס בעצמם אין-ספור שטרות של אירו.

חבל קמפניה שבדרום איטליה מוכר בזכות השמיים שטופי השמש, גבינת המוצרלה הטרייה והפשע המאורגן, אולם קיים בו סוג שונה של תעשייה ביתית, שהעוסקים בה אחראים ליותר ממחצית משטרות האירו המזויפים שמוחרמים בכל שנה בידי הבנק המרכזי של אירופה, ושערכם נע בין 550 ל-800 אלף אירו. נראה שבאיטליה פורחים כישרון ומיומנות בתחום אמנויות הדפוס, על אף שהשלטונות חשפו מפעלי אירו בצרפת, ספרד, מזרח אירופה ואמריקה. את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום אפשר למצוא בג'וליאנו וסביבותיה. "יש באיטליה מסורת גדולה, עתיקה ומעוררת כבוד. כאן הם מייצרים כסף מזויף כמו שצריך", אמר קולונל אלסנדרו ג'נטילי, ראש היחידה למלחמה בזיוף כספים של הקרביניירי ברומא. "ג'וליאנו היא הבירה", הוסיף.

מתברר שיש רבים מהם. כשהמשטרה פשטה על אחדים ממפעלי הזיוף בסביבות ג'וליאנו ובחבל קלבריה דרומה משם, בינואר 2009, נחשפו 162 מפעלים, נעצרו 109 בני אדם והוחרם הר של ציוד וחומרים לא חוקיים. על אף הפשיטה הנרחבת ביותר זה שנים, אמר קולונל ג'נטילי כי הזיוף נמשך. מסורת זו מועברת בדרך כלל מאב לבן, בדומה לייצור יין, קדרות, אריגה ואומנויות אחרות שבזכותן ידועה איטליה. באפריל עצרה משטרת מחוז פוליה שני אנשים באשמת זיוף, וטענה כי כנופיות הפשע המאורגן באזור העיר פוג'ה פועלות בשיתוף עם אלו מקמפניה, למטרות ייצור והפצה של הררי שטרות אירו מזויפים. בעוד שחבל קמפניה נשלט בידי הקאמורה, רשת הפשע המאורגן, טוענים השלטונות המקומיים שזיוף הכספים הוא תחום צדדי בעיסוקי הפושעים, שמעדיפים להתמקד בתעשיות רווחיות יותר כגון סילוק פסולת רעילה, סחר בסמים ומפעלים לא חוקיים לייצור בגדים. "ארגוני הפשע המאורגן מקבלים נתח מהרווח, ויכולים להתערב כדי לווסת את פעילות השוק, כיוון שיש להם אינטרסים כלכליים באזור", אמר השופט רפאלה קנטונה, שבעברו ניהל חקירות נרחבות שהיו קשורות לקאמורה.

שטרות מזויפים שהוחרמו. "יש באיטליה מסורת עתיקה ומעוררת כבוד. כאן הם מייצרים כסף מזויף כמו שצריך", אמר ראש היחידה למלחמה בזיוף כספים ברומאצילום: ניו יורק טיימס

קולונל ג'נטילי, המפגין כבוד לזיופים המתוחכמים שאחריהם הוא רודף, אמר כי היחידה עליה הוא מפקד, שנוסדה ב-1992, היתה הראשונה שעסקה בזיוף כספים באירופה, בעיקר בשל כישורי האיטלקים בזיוף. לדבריו, לפני עידן האירו, התמחו האיטלקים בזיוף לירטות, דולרים ופרנקים צרפתיים ושווייצרים.

לעין בלתי מיומנת, שטרות האירו המזויפים נראים משכנעים למדי. אולם, הם מודפסים על ניר נטול סימן מים וההולוגרמה המוכספת שלהם מחזירה את האור באופן שונה מזה שעל השטרות האמיתיים.

השלטונות עלו על השטרות המזויפים הראשונים ימים ספורים לאחר שהחלה הפצתם, בינואר 2002, ויצאו לפשיטות הראשונות על בתי הדפוס כשישה חודשים לאחר מכן. מאז הפך האירו למטבע גלובלי, ושטרות אירו מזויפים מצאו את מקומם בהעברות כספי הסחר בסמים וההגירה.

בשנים האחרונות התגלו שטרות אירו מזויפים בבולגריה, קולומביה, רוסיה, טורקיה, איראן ועיראק, מדינות שכלכלתן מבוססת על מזומנים ושבהן קל יותר להשתמש בזיופים מכיוון שפקידים בבנקים וזבנים בחנויות אינם רגילים לדבר האמיתי. מהגרים מאפריקה ואמריקה הלטינית רוכשים במודע שטרות מזויפים באירופה ומנסים לקנות בהם רכוש בארצותיהם, אמר קולונל ג'נטילי.

מחוז קמפניה

האירו, במיוחד שטרות של 500, הפך להיות המטבע המועדף על סוחרי סמים ברחבי העולם, ושטרות אירו מזויפים הפכו לחלק מעסקותיהם. באפריל החרימו השלטונות בבוגוטה, קולומביה, מדפסת לזיוף שטרות, והחרימו כחצי מיליון שטרות מזויפים.

הבנק המרכזי של אירופה, שעוקב אחר הזיופים, טוען כי רוב שטרות האירו המזויפים שמוציאים מהמחזור בכל שנה הם של 20 ו-50 אירו. ייתכן שלא מדובר בסכומים גדולים בהשוואה לכ-14 מיליארד האירו האמיתיים שנמצאים במחזור בכל זמן נתון, אולם התופעה מספיקה כדי להעמיד את השלטונות על המשמר. אליסטר מקאלום, ראש האגף למלחמה בזיופים בבנק, אמר כי הזייפנים שייכים לאחת משלוש קטגוריות. חובבנים שברשותם מדפסת הזרקת דיו פשוטה, מדינות פורעות חוק ואנשי מקצוע מיומנים, כמו אלה הפועלים באזור ג'וליאנו.

על פני השטח, ג'וליאנו לא נראית כמו חממת זיוף. לאורך הרחוב הראשי ניצבים בניינים פשוטים, חנויות אופנה שמחיריהן סבירים, בניין עירייה חדש, כנסייה ומספר גדול, ללא כל פרופורציה, של בתי הלוויות. אולם בפרברים, המתפרשים מערבה לכיוון החוף, נראים מבנים נטושים למחצה, המרמזים על הפעילויות האפלות המתרחשות בהם. באחד המקרים שאירעו בג'וליאנו ב-2009, קיבלו הזייפנים מידע על פשיטה מתוכננת, וניסו לזרוק שטרות 100 אירו לנחל שזרם בקרבת מקום.

גזרי הדין באיטליה נעים בין שלוש ל-12 שנים, אך יישומם מאתגר. כיוון שגלגלי מערכת המשפט האיטלקית מסתובבים לאט במיוחד, והשופטים מפחיתים בדרך כלל מעונשי הזייפנים שמגישים ערעור, העבירות החוזרות נפוצות. אחדים מאלה שנעצרו ב-2009 כבר שוחררו, ונמצאים במעקב משטרתי. אחד המקרים המרגיזים ביותר, לפי השלטונות, הוא של תושב קמפניה שנעצר ב-2007, ונלכד בזמן שהדפיס שטרות. הוא שוחרר למעצר בית לאחר חודש בכלא, והמתין לתוצאות משפטו (שטרם הסתיים). ב-2009 הוא נעצר שוב באשמה דומה, ונוהל המעצר חזר על עצמו. השנה נעצר האיש פעם נוספת, שוב באשמת זיוף. "לעתים קרובות אנו עוקבים אחר אותם האנשים", אמר קולונל ג'נטילי בחיוך עייף. "הם גונבים, הם מזייפים, אנחנו רודפים אחריהם... זה כמו משחק חתול ועכבר".

תרגום: יעל גרינפטר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ