הפרסים נגד הערבים: 1400 שנה אחרי |

סכסוך על שלושה איים במפרץ מצית מחדש את הטינה ההיסטורית

ביקור פרובוקטיבי של אחמדינג'אד באבו מוסא - פיסת סלע הצופה למיצרי הורמוז, מעורר את הרגשות הלאומניים באיראן ובאיחוד נסיכויות המפרץ

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

הפרסים שואבים הנאה מיוחדת מהפגנת איבה כלפי שכניהם הערבים מאז המאה השביעית לפחות, כאשר צבאות ערב פלשו לאדמתם. תחושת העליונות התרבותית של הפרסים, החל בפסוקי שירה הלועגים ל"אוכלי הארבה" הברברים מארץ הישימון של חצי האי ערב וכלה בניסיונות החוזרים ונשנים "לטהר" את הפרסית ממלים ערביות, מסתירה מאחוריה טינה היסטורית.

ואילו בימים אלה, מחלוקת על שלוש נקודות על המפה בלב המפרץ הפרסי (אותו מעדיפים כמובן הערבים לכנות המפרץ הערבי) מצליחה לעורר מחדש רגשות טעונים - משני הצדדים. בעקבות מסע שערך לאחרונה נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, לאי הקטנטן אבו מוסא, המרוחק כ-75 קילומטרים מקו החוף הדרומי של איראן, מיהרו מנהיגי איחוד נסיכויות המפרץ להצהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי האי (ושני סלעים סמוכים שכמעט ואינם מיושבים), שייכים להם.

הלאומנים האיראנים הגיבו בשמחה. בדיחות עוקצניות על חשבון הערבים הפכו למרכיב עיקרי בתוכניות הרדיו ההיתוליות באיראן, וחברי פרלמנט השתוממו נוכח חוצפתם של "השייחים הקטנים" מדרום, שמדינתם המאולתרת קיימת בקושי 40 שנה, על שהעזו לפנות ליורשיו של המלך כורש. אם תושבי תושבי המחוז הדרומי של איראן ינשפו ביחד לעבר המפרץ, העירה כוכבנית איראנית אחת, "הרוח תעיף את הנסיכויות ממקומן".

ייתכן כי מלחמת המילים האחרונה היא לא יותר מעוד פרובוקציה מכוונת של אחמדינג'אד, לאחר שהוא נדחק הצדה בסיבוב שיחות הגרעין האחרון של ארצו עם המערב. ואולם, ניסיונותיו להשיג תשומת לב אינם משוללי כל סיכון. האי אבו מוסא צופה אל מיצרי הורמוז, דרכם עוברת חמישית מאספקת הנפט העולמית. המיצרים נתונים לשמירה הדוקה של הצי האמריקאי. איראן איימה בעבר כי תסגור את המיצרים אם המערב יתקוף את מתקני הגרעין שלה.

שני הצדדים טוענים כי האיים היו מאז ימי קדם חלק בלתי נפרד מהספרה התרבותית והפוליטית שלהם. השאה האחרון של איראן השתלט על האיים ב-1971, לאחר שבריטניה נסוגה מהאזורים שבשליטתה במפרץ ובעת שאיחוד הנסיכויות החל קורם עור וגידים. מאז הידקו האיראנים את אחיזתם בקבוצת האיים הקטנה ביישובם והקמת ביצורים צבאיים. עם זאת, אחמדינג'אד הוא המנהיג האיראני הראשון שביקר במקום.

כל עוד אף אחד מהצדדים לא יעשה צעד נמהר, ההתגרות של אחמדינג'אד לא צפויה להשפיע כל כך. איחוד הנסיכויות, בתמיכת אחיהם הערבים, ובייחוד סעודיה, דורשים כבר זמן רב לשאת ולתת על הריבונות באיים, או לחלופין - לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג על-מנת שיכריע בסוגייה. האיראנים מוכנים רק לנהל שיחות לפתרון "אי-ההבנות" בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ