ירידה חדה בכוחן של מפלגות הקואליציה בבחירות ביוון

לפי מדגמים, קואליציית שמאל המתנגדת להסכם החילוץ במקום השני אחרי השמרנים. הסוציאליסטים במקום השלישי והניאו-נאצים נכנסו לפרלמנט

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפי מדגמים שפורסמו בטלוויזיה היוונית, שתי המפלגות הגדולות במדינה ספגו פגיעה משמעותית בכוחן בבחירות לפרלמנט שנערכו היום (ראשון). המדגמים קובעים כי המפלגה הדמוקרטית החדשה השמרנית מקבלת בין 17% ל-20% מהקולות. במקום השני נמצאת Syriza קואליציה של מפלגות השמאל הרדיקלי. המפלגה הסוציאליסטית הוותיקה פאסוק ממוקמת רק במקום השלישי.

השמרנים והסוציאליסטים מכהנים יחדיו בקואליציה מאז נובמבר, והיו צפויים להיפגע בבחירות, לאור צעדי הצנע שאימצו בגלל המשבר הכלכלי במדינה. לפי המדגמים, Syriza מקבלת 15.5%-18.5% מהקולות ופאסוק מקבלת 14%-17% מהקולות. הסוציאליסטים זכו ב-43.9% מהקולות בבחירות ב-2009, השמרנים קיבלו אז 33.5% מהקולות.

המפלגה הניאו-נאצית "שחר מוזהב" נכנסה לראשונה בתולדותיה לפרלמנט, לפי תוצאות המדגמים, עם 8%-6% מהקולות. התנועה, שנוסדה בראשית שנות ה-80 בידי אוהדי הרודנות הצבאית ששלטה ביוון מ-1967 עד 1974, דגלה מאז באידיאולוגיה ניאו-נאצית. הסמל שלה מזכיר בבירור צלב קרס ובמטה המרכזי שלה באתונה מוצגים לראווה עותקים של "מיין קאמפף" ואין ספור ספרים על עליונותם הגזעית של היוונים.

כומר יווני אורתודוקסי מצביע בבחירותצילום: רויטרס

מומחים צופים כי לתוצאות הבחירות ביוון, במקביל לבחירות בצרפת ולהתנגדות הגואה לצעדי הצנע בכל רחבי אירופה, תהיה השפעה מכרעת על עתיד האירו. הממשלה שתקום ביוון תיאלץ להתמודד עם מיתון מחריף והולך ועם תסיסה חברתית, ובה בעת לעמוד בתנאי חבילת החילוץ, ובהם קיצוץ בגובה 15.5 מיליארד דולר בתקציב המדינה בשנתיים הקרובות, ומימון מחדש של הבנקים.

הקואליציה שלSYRIZA מתנגדת בתוקף להסכם החילוץ, אך תומכת בהישארות יוון בגוש האירו. סיסמת הבחירות שלה היתה "הם החליטו בלעדינו, אנחנו נמשיך בלעדיהם".

"זהו קצו של עידן, סופו של ממסד פוליטי שכשל ואיבד את אמון הציבור", אמר סטאברוס ליגרוס, פרשן פוליטי ומחבר הספר "מקלפטוקרטיה לפשיטת רגל", העוסק בקריסתה הכלכלית של יוון, "הבעיה היא, שאין מי שייטול את מקומו. הסדר החדש גווע, אך החדש עדיין לא נולד".

התוצאות הרשמיות צפויות להתפרסם בהמשך הערב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ