דיוויד הרשהורן, ניו יורק טיימס

זו היתה הזדמנות נדירה לראות את "הזוג הראשון" של רוסיה ביחד. לודמילה פוטין פסעה כחצי צעד מאחורי בעלה ולדימיר, הנשיא בעבר ובעתיד, כשנכנסה לתחנת ההצבעה ביום הבחירות בחודש שעבר. ברגע מסוים נגעה בזרועו. הוא לא הגיב.

חבר ועדת הקלפי הפנה את תשומת לבם של בני הזוג לדפי המידע שעל הקיר. פוטין אמר שאינו זקוק לו, אולם הצביע לעבר אשתו זה 29 שנה, והוסיף "היא לא מהירה". הגברת פוטין חייכה. בעלה נטש אותה, שלשל את המעטפה לקלפי ושוחח עם הכתבים במקום, שעה שהיא המשיכה למלא את הטפסים.

על אף שהשניים יצאו מתחנת ההצבעה כשהיא אוחזת בזרועו, חלק מהתגובות שהתפרסמו למחרת היום היו עוקצניות. בצילום שהופץ באינטרנט נראה פוטין כאילו הוא מנסה ללחוץ את יד אשתו. הכותרת שליוותה את הצילום היתה "עד שניפגש שוב, בעוד שש שנים", קרי בבחירות הבאות לנשיאות רוסיה.

הפוטינים נראים ביחד לעתים נדירות, ולא ברור אם הגברת תגיע לטקס ההשבעה שלו שיתקיים היום או אם תמלא תפקידים כלשהם כגברת הראשונה בתקופת כהונתו הנוכחית של הנשיא הנכנס. הדינמיקה בין בני הזוג ביום הבחירות היה תזכורת לחשאיות העוטפת את ההורים ושתי בנותיהם מאז שפוטין, סוכן ק-ג-ב לשעבר, עלה לשלטון לפני 12 שנה. ככל שזמן שלטונו ברוסיה מתארך, מתרחב האיסור על דיון או שיח בענייני משפחתו. כתבים רוסים טוענים שקל יותר לדווח על ענייני ביטחון לאומי מאשר על משפחת פוטין, ולעתים נראה כי הכתבים חשים מאוימים מלהתעמק בחיי המשפחה הראשונה של רוסיה.

פוטין ואשתו לודמילה ביום הבחירות במארס. בסרט תיעודי עליו, מוצג פוטין כאדם בודד שמבלה זמן רב יותר עם מאבטחיו וכלבו מאשר עם משפחתוצילום: אי-פי

ב-2008 דיווח כתב "מוסקובסקי קורספונדנט" שפוטין מתכוון להתגרש ולשאת את אלינה קאבייבה, מתעמלת אמנותית שזכתה במדליית זהב אולימפית ושגילה כמחצית מגילו. פוטין הכחיש נמרצות את המידע, והעיתון נסגר זמן קצר לאחר מכן. מעט לאחר התרחשות זו החליף פוטין את מושב הנשיא בכס ראש הממשלה, והגברת פוטין נעלמה לחלוטין. ב-2011 היא נראתה בקונצרט לציון יום הולדתו ה-80 של בוריס ילצין ובמיסת פסחא שהתקיימה בקתדרלת ישו המושיע במוסקווה, אולם השנה היא לא לקחה חלק במיסה.

תופעה חריגה אף יותר היא הסתרתן של בנותיו של פוטין, מריה בת 27 ויקטרינה בת 25. מדובר בצעירות בנות דור הפייסבוק שאינן מופיעות ברשתות החברתיות. על אף שיש כמה תמונות של הבנות כפעוטות, הן נראו עד כה לעתים נדירות, ורוב הרוסים לא יוכלו לזהות אותן. הן לומדות באוניברסיטה בשמות בדויים.

פוטין הסכים באחרונה ובאופן יוצא מן הכלל, לצילום סרט תעודה גרמני על אודותיו בתנאי אחד - חייו הפרטיים יהיו מחוץ לתחום, זאת לדברי יוצר הסרט הוברט שפיגל. הסרט "אני, פוטין" שהוקרן השנה, מציג את פוטין כאדם בודד שמבלה יותר עם מאבטחיו וכלבו מאשר עם משפחתו.

אלינה קאבייבהצילום: רויטרס

שפיגל נראה עצבני כשנשאל בראיון אם במאות השעות שבילה לצד פוטין במשך יותר משנה, זכה להיפגש עם המשפחה, או שפוטין הוא אכן אדם בודד, כפי שמרמז הסרט. "זו שאלה מכשילה", ענה שפיגל שהוסיף כי, "הוא אדם רגיש מאוד, והבטחתי שלא אחשוף דבר לגבי חייו הפרטיים". באשר למשפחה אמר שפיגל כי "הם בקשר עם פוטין כל הזמן".

לדברי שפיגל, מקור רגישותו של פוטין לחשיפת בני משפחתו הוא ב"סגנון הסובייטי", השונה לחלוטין מזה השולט במערב ושלפיו משפחות פוליטיקאים הן נכס ציבורי. ואולם, לא כך היה המצב אצל קודמיו של פוטין בתפקיד. בתו של סטאלין, סווטלנה, היתה בילדותה דמות ציבורית, ועוררה שערורייה מאוחר יותר, כשערקה לארה"ב. אשתו של ילצין נאינה נראתה בציבור לעתים רחוקות, אולם בתו הצעירה טטיאנה דיאצ'נקו נחשבה ליועצת פוליטית בכירה.

לעתים קרובות נהג פוטין לומר כי היה רוצה שבנותיו יחיו "חיים רגילים". אולג רולדוגין, עיתונאי שכתב על המשפחה לעיתון "סובסדניק" אמר כי נראה שפוטין הצליח בכך. "כיוון שאיש אינו יודע כיצד הן נראות, מה הן עושות והיכן הן מתגוררות, ייתכן שיש להן חיים רגילים", אמר רולדוגין, שהוסיף כי מדובר בנושא רגיש מאין כמותו ברוסיה. "כל השאלות בנושא מתפרשות כנסיון חדירה לחייו הפרטיים, והן נקטעות מיידית".

שלא כמו הרכילות הרגילה על נשות מנהיגים, סביב הגברת פוטין רוחשות רק שמועות לגבי מקום מגוריה או מצבה הבריאותי. חיפושים באינטרנט, שמניבים אין ספור תצלומים של סשה ומאליה אובמה, אינם מניבים כמעט דבר על בנותיו של פוטין. צילום אחד בלבד מראה את השתיים בתקופת צעירותן על סירה עם אביהן, כשגבן למצלמה. קיימת גם תמונה נוספת של מריה פוטין כבוגרת, צועדת בחברת הוריה.

רק פרטים מעטים ידועים על חייהן. שתי הבנות למדו בבתי ספר ששפת הלימוד בהם גרמנית (פוטין התגורר במזרח גרמניה) ובאוניברסיטת סנט פטרבורג, שם למדה מריה ביולוגיה, ויקטרינה התמחתה בלימודי אסיה. שתיהן ניהלו ככל הנראה מערכות יחסים עם זרים. יון ג'ון-וון מדרום קוריאה, בנו של עובד שגרירות דרום קוריאה במוסקווה, אמר באחרונה כי יצא עם יקטרינה פוטין, אולם הכחיש את השמועה ולפיה השניים התכוונו להתחתן.

דיווחים בתקשורת ההולנדית והרוסית קשרו את שמה של מריה פוטין ליוריט פאסן, הולנדי שמילא תפקידים בכירים בחברות בנות של חברת הגז הלאומית של רוסיה, גזפרום. עיתונאי הולנדי שכתב על פאסן אמר כי ביקש להסיר את שמו ככותב משום שחשש מתגובות. בכתבה צוטט בכיר הולנדי בתעשיית הנפט, שאמר כי פגש את מריה פוטין במסיבה שהתקיימה במוסקווה.

אפילו חברים קרובים של המשפחה הנשיאותית מסרבים לדבר על המשפחה. סרגיי רולדוגין, הוא סנדקה של מריה פוטין. אך עוזרו מסר שרולדוגין לא יענה על שאלות הקשורות למשפחה. "הוא מפחד לדבר בנושא כיוון שהוא לא בטוח שפוטין מעוניין בכך", אמר העוזר.

תרגום: יעל גרינפטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ