"פראבדה" חוגג 100, ונאבק על קיומו

עטרת ראשה של המפלגה הקומוניסטית עדיין מתנאה בפסל של לנין בפתח המערכת, אבל מדפיסה עיתון שמחזיק 4 עמודים בלבד ומודפס ב-100 אלף עותקים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
לוגו רויטרס
רויטרס

לאחר מאה שנים של פעילות, ממשיך העיתון "פראבדה" ("אמת") לקרוא לפועלי כל העולם להתאחד בעת שהוא נאבק על קיומו. העיתון, שבמשך עשרות שנים היה שופר המפלגה הקומוניסטית ששלטה ברוסיה הסובייטית ופרסם בעיקר כתבות תעמולתיות ששמו את שמו ללעג, ספג מכה ניצחת עם קריסת ברית המועצות ב-1991.

ב-1991 אסר נשיא רוסיה בוריס ילצין על הדפסת העיתון. הוא קם לתחייה מאוחר יותר, נמכר בהמשך למשפחה יוונית ונרכש שוב, ב-1997, בידי הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הרוסית.

הזמנים קשים, אולם עורך העיתון כיום מזכיר את המאבק בשלטון העוין, את האיומים בסגירה ואת הבעיות הכספיות שעמן התמודד פראבדה בשנותיו הראשונות, מהיום בו יצא גיליונו הראשון, ב-5 במאי 1912, ועד למהפכה הבולשוויקית ב-1917. "במובנים רבים, תפקידו ומטרתו של העיתון חזרו למה שהיו לפני 1917", אמר העורך בוריס קומוצקי, שעל קיר משרדו תלוי צילום של ולדימיר לנין קורא בפראבדה. "אנחנו הקול המוביל של האופוזיציה שנלחמת לטובת שינוי מדיניות הממשלה. היו לנו בעיות כלכליות, ובחלק מהזמן העובדים לא קיבלו משכורות".

העיתון מתכנן לציין את יום ההולדת המאה שלו בקבלת פנים שתתקיים במוסקווה, אולם להוציא חגיגה זו, עובדיו אינם מרשים לעצמם מותרות כלשהם. מערכת הפראבדה נראית כתקועה בעבר. פסל ענק של לנין מקבל את פני מי שנכנסים לבניין. פסלים נוספים, של קרל מרקס ושל סטאלין ניצבים על ארונית בחדרו של העורך. ספרות מרקסיסטית מונחת על מדפי הספרייה. העיתון לא השתנה מאז העידן הסובייטי, ועדיין מתנוססת בראש עמודו הראשון הסיסמה "פועלי כל העולם התאחדו".

מערכת העיתון פראבדה. מודפס היום ב-100 אלף עותקים בלבדצילום: רויטרס

כיום מונה פראבדה ארבעה עמודים בלבד, ולדברי קומוצקי עובדים בו רק 23 עיתונאים. העיתון מודפס ב-100 אלף עותקים, לעומת יותר ממיליון בימי התהילה. "פראבדה הוא העיתון היחיד ברוסיה שלא שינה צורה ותוכן", אמר קומוצקי, "אנו נאמנים לשמנו".

אזרחי רוסיה הסובייטית נהגו ללגלג על שמות העיתונים המובילים, פראבדה (אמת) ואיזווסטיה (חדשות). "בראשון אין אמת, ובשני אין חדשות".

כיום, כשהוא אינו משמש שופר מפלגת השלטון, איש אינו בטוח במידת החשיבות שיש עדיין לפראבדה. לדעת פרשן רדיו קומרסנט קונסטנטין פון אגרט, "זה היה במשך שנים העיתון המשעמם ביותר ברוסיה הסובייטית, ולא נראה לי שיש לו תפקיד כלשהו כיום". לדבריו, "זה מותג שאי אפשר להחזיר לחיים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ