השלטון ביוון התרסק, הישג לניאו-נאצים |

ירידות באסיה ואירופה עקב הבחירות; בורסת אתונה צוללת

שעות לאחר שביוון נוצר מבוי פוליטי סתום וצרפת החליפה מנהיג, טוקיו וסידני איבדו מערכן ואחד העם, פאריס ופרקנפורט נפתחו בירידות שאח"כ התמתנו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הטלטלה בפוליטיקה היוונית לצד חילופי הגברי בארמון האליזה מובילות את אסיה לירידות היומיות החדות ביותר מאז נובמבר, ואת היורו לשפל של 3 חודשים. היורו נחלש בשבוע שעבר ב-1.8% מול הדולר. היורו נחלש כעת ב-0.6% מול הדולר, לרמה של 1.3008 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלש לרמה של 1.2981 דולר ליורו – שפל של שלושה חודשים. מול הין נחלש היורו ב-0.7% לרמה של 103.81 ין ליורו; הדולר נסחר בירידה של 0.1% מול הין לרמה של 79.81 ין לדולר.

מדד הניקיי בטוקיו ננעל בירידה של 2.8%, המדד המוביל באוסטרליה S%P\ASX-200 איבד 2.2% מערכו ומדד הקוספי בסיאול ירד ב-1.6%. גם בורסות אירופה נפתחו בירידות: מדד הדאקס בגרמניה נפתח בירידה של 2% ומדד הקאק בפאריס נפתח בירידה של 1.5%. בורסת אחד העם נפתחה בירידה של 0.9%. מאוחר יותר התמתנו הירידות. בבורסת אתונה נרשמו בינתיים ירידות חדות של קרוב ל-8%.

הקואליציה היוונית, התומכת בתוכנית הצנע האירופית, ספגה מפלה קשה בבחירות הכלליות וכוחה בפרלמנט הצטמק בכמחצית - כך עולה ממדגמים שפורסמו אמש בכלי התקשורת היוונים. מהמדגמים עולה עוד כי המפלגות הקיצוניות, משמאל ומימין, רשמו הישגים יוצאי דופן: קואליציית השמאל הקיצוני (Syriza) תהפוך להיות ככל הנראה הכוח הפוליטי השני בגודלו ואילו מפלגת החזית העממית, המכונה ורבים רואים בה כבעלת אידיאולוגיה ניאו-נאצית, חוצה לראשונה את אחוז החסימה עם 6%-8% מהקולות.

מהתמונה הפוליטית המצטיירת מסתמן מבוי סתום, שבו לשלוש מפלגות יש כוח כמעט שווה - שתיים תומכות בצנע ואחת מתנגדת לו נחרצות. מצב זה מעמיד בסימן שאלה את יכולתה של הממשלה הבאה, לכשתוקם, להמשיך בתוכניות הקיצוצים המאסיוויות שכפו האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, על מנת שימשיכו להיות ערבות לתוכנית החילוץ היוונית שמחירה נאמד ב-130 מיליארד אירו. תוכנית הקיצוצים כוללת העלאת מסים דרמטית, קיצוץ בקצבאות וקיצוצי שכר. מאז 2009 זינקה האבטלה הרשמית ביוון לכ-21% ואילו התוצר הלאומי הגולמי נחתך בכ-20%.

תומכי המפלגה הניאו נאצית "השחר הזהוב" חוגגים בסלוניקי, אתמולצילום: רויטרס

מהמדגמים עולה כי מפלגת המרכז-ימין "הדמוקרטיה החדשה" והמפלגה הסוציאליסטית (PASOK) זכו ב-19.2% ו-13.6% בהתאמה. שתי המפלגות, שישבו יחד בקואליציה מאז חודש נובמבר ושולטות בפוליטיקה היוונית בארבעת העשורים האחרונים, תומכות בתוכנית הצנע ולכן עיקר הזעם של הציבור היווני הופנה אליהן. לשם השוואה, במערכת הבחירות של 2009 זכו שתי המפלגות ל-33.5% ו-43.9% בהתאמה. השמאל הקיצוני בראשותו של אלכסיס ציפראס, המתנגד נחרצות לצנע, הוא כאמור המרוויח הגדולים מהטלטלה הפוליטית ועל פי המדגמים הוא זוכה ל-16.3%.

על פי השיטה הנהוגה ביוון, תזכה המפלגה הגדולה ביותר בזכות הראשונים להקים ממשלה. למשא ומתן הקואליציוני מוקצים שלושה ימים בלבד ואם הוא ייכשל - תועבר הזכות להקים את הממשלה למפלגה השנייה בגודלה ולאחר מכן למפלגה השלישית בגודלה. אם ייכשלו גם מפלגות אלה בניסיון לגבש קואליציה - תיאלץ יוון לקיים בחירות חדשות.

על פי ההערכות, גם אם תוקם ביוון ממשלה התומכת בצנע היא תרצה לנהל משא ומתן חדש על האיחוד האירופי וקרן המטבע על תנאי תוכנית החילוץ, קל וחומר ממשלה המתנגדת לצנע. לכן, פרשנים פוליטיים רבים סבורים כי כל מהלך זולת תמיכה יוונית במשך הצנע, תוביל לשחיקה מחודשת באמון הגופים המלווים באופן שיערער את יציבות גוש האירו ועלול להוביל ליציאתה של יוון מהגוש.

למעט מפלגות הדמוקרטיה החדשה והסוציאליסטים שתומכות בצנע, ישנן גם שתי מפלגות מתנדנדות: התנועה עממית האורתודוקסית (LAOS), שהיתה חברה בקואליציה אולם 15 חבריה הודיעו לאחרונה כי יצביעו מעתה נגד התוכנית, ומפלגת השמאל הדמוקרטי. המתנגדים לתוכנית הם: הקומוניסטים (KKE), קואליציית השמאל הקיצוני, היוונים החופשיים והחזית הניאו-נאצית.

זעזוע ביוון. לחצו להגדלה

מנהיג הסוציאליסטים, אוונגלוס וניזלוס, קרא אמש לכל המפלגות "הפרו-אירופיות" ביוון לפעול להקמת ממשלת אחדות לאומית. וניזלוס הדגיש כי תוצאות הבחירות "לא העניקו מנדט ברור לאף מפלגה".סגן ראש הממשלה היוצא מטעם הסוציאליסטים, תאודורס פנגלוס, ציין אף הוא כי על פי התוצאות המסתמנות - לא ניתן יהיה להקים ביוון ממשלה. "זו האמת. המציאות אינה מובילה לממשלה", אמר, "זו כבר לא שאלה של מי יקבל יותר ומי יקבל פחות".

בהכנת הידיעה השתתפה מיכל רמתי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ