רעידת אדמה ביוון: השלטון איבד חצי מכוחו ותכנית הצנע ספגה מפלה

בבחירות אתמול איבדה המפלגה השלטת מחצית מכוחה, הניאו-נאצים זכו להישג פוליטי משמעותי ונוצר מבוי סתום פוליטי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הקואליציה היוונית, התומכת בתוכנית הצנע האירופית, ספגה מפלה קשה בבחירות הכלליות וכוחה בפרלמנט הצטמק בכמחצית - כך עולה ממדגמים שפורסמו אמש בכלי התקשורת היוונים. מהמדגמים עולה עוד כי המפלגות הקיצוניות, משמאל ומימין, רשמו הישגים יוצאי דופן: קואליציית השמאל הקיצוני (Syriza) תהפוך להיות ככל הנראה הכוח הפוליטי השני בגודלו ואילו מפלגת החזית העממית, המכונה "השחר הזהוב" ורבים רואים בה כבעלת אידיאולוגיה ניאו-נאצית, חוצה לראשונה את אחוז החסימה עם 6%-8% מהקולות.

מהתמונה הפוליטית המצטיירת ביוון מסתמן מבוי סתום, שבו לשלוש מפלגות יש כוח כמעט שווה - שתיים תומכות בצנע ואחת מתנגדת לו נחרצות. מצב זה מעמיד בסימן שאלה את יכולתה של הממשלה הבאה, לכשתוקם, להמשיך בתוכניות הקיצוצים המאסיוויות שכפו האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, על מנת שימשיכו להיות ערבות לתוכנית החילוץ היוונית שמחירה נאמד ב-130 מיליארד אירו. תוכנית הקיצוצים כוללת העלאת מסים דרמטית, קיצוץ בקצבאות וקיצוצי שכר. מאז 2009 זינקה האבטלה הרשמית ביוון לכ-21% ואילו התוצר הלאומי הגולמי נחתך בכ-20%.

מהמדגמים עולה כי מפלגת המרכז-ימין "הדמוקרטיה החדשה" והמפלגה הסוציאליסטית (PASOK) זכו ב-19.2% ו-13.6% בהתאמה. שתי המפלגות, שישבו יחד בקואליציה מאז חודש נובמבר ושולטות בפוליטיקה היוונית בארבעת העשורים האחרונים, תומכות בתוכנית הצנע ולכן עיקר הזעם של הציבור היווני הופנה אליהן. לשם השוואה, במערכת הבחירות של 2009 זכו שתי המפלגות ל-33.5% ו-43.9% בהתאמה. השמאל הקיצוני בראשותו של אלכסיס ציפראס, המתנגד נחרצות לצנע, הוא כאמור המרוויח הגדולים מהטלטלה הפוליטית ועל פי המדגמים הוא זוכה ל-16.3%.

על פי השיטה הנהוגה ביוון, תזכה המפלגה הגדולה ביותר בזכות הראשונים להקים ממשלה. למשא ומתן הקואליציוני מוקצים שלושה ימים בלבד ואם הוא ייכשל - תועבר הזכות להקים את הממשלה למפלגה השנייה בגודלה ולאחר מכן למפלגה השלישית בגודלה. אם ייכשלו גם מפלגות אלה בניסיון לגבש קואליציה - תיאלץ יוון לקיים בחירות חדשות.

על פי ההערכות, גם אם תוקם ביוון ממשלה התומכת בצנע היא תרצה לנהל משא ומתן חדש על האיחוד האירופי וקרן המטבע על תנאי תוכנית החילוץ, קל וחומר ממשלה המתנגדת לצנע. לכן, פרשנים פוליטיים רבים סבורים כי כל מהלך זולת תמיכה יוונית במשך הצנע, תוביל לשחיקה מחודשת באמון הגופים המלווים באופן שיערער את יציבות גוש האירו ועלול להוביל ליציאתה של יוון מהגוש.

למעט מפלגות הדמוקרטיה החדשה והסוציאליסטים שתומכות בצנע, ישנן גם שתי מפלגות מתנדנדות: התנועה עממית האורתודוקסית (LAOS), שהיתה חברה בקואליציה אולם 15 חבריה הודיעו לאחרונה כי יצביעו מעתה נגד התוכנית, ומפלגת השמאל הדמוקרטי. המתנגדים לתוכנית הם: הקומוניסטים (KKE), קואליציית השמאל הקיצוני, היוונים החופשיים והחזית הניאו-נאצית.

מנהיג הסוציאליסטים, אוונגלוס וניזלוס, קרא אמש לכל המפלגות "הפרו-אירופיות" ביוון לפעול להקמת ממשלת אחדות לאומית. וניזלוס הדגיש כי תוצאות הבחירות "לא העניקו מנדט ברור לאף מפלגה".סגן ראש הממשלה היוצא מטעם הסוציאליסטים, תאודורס פנגלוס, ציין אף הוא כי על פי התוצאות המסתמנות - לא ניתן יהיה להקים ביוון ממשלה. "זו האמת. המציאות אינה מובילה לממשלה", אמר, "זו כבר לא שאלה של מי יקבל יותר ומי יקבל פחות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ