יהודי יוון: ההקצנה מדאיגה, אך אינה מכוונת כלפינו

בקהילה היהודית נמנעו מלהסיק מסקנות גורפות בעקבות הישגה של המפלגה הניאו-נאצית "שחר זהוב". "הפרלמנט יבודד את הקיצוניים", אמר נשיא הקהילה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בקהילה היהודית הקטנה ביוון נמנעו אתמול מלהסיק מסקנות גורפות בעקבות הישגה של המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב" בבחירות. ועד הקהילות היהודיות הסתפק בהעברת פירוט ענייני של צירי המפלגה הקיצונית שיישבו בפרלמנט מטעם המחוזות בהם מתגוררים יהודים, ביניהם אתונה, וולוס וסלוניקי, אולם בקרב חברי הקהילה קיימים חילוקי דעות בשאלת השפעת התחזקות המפלגה על יחסה כלפי היהודים במדינה.

הקהילה היהודית מונה כ-5,000 איש, רובם חילונים או מסורתיים. רק בודדים מתוכם מציגים בציבור חזות יהודית. דוד שאלתיאל, נשיא הקהילה היהודית ביוון, התנסח בזהירות והדגיש כי על אף שהקהילה היהודית בוחנת את המצב אין סיבה ממשית לדאגה. "השחר הזהוב לא מנסים לצאת כרגע נגד היהודים אלא נגד המהגרים", אמר, "עם זאת יש ימנים קיצוניים ועלינו לבדוק כיצד הדמוקרטיה היוונית תתמודד עם המצב. היוונים לא מפחדים והדמוקרטיה שלהם תימשך".

בשיחת טלפון מסלוניקי הוסיף שאלתיאל כי הקהילה הופתעה ממספר הקולות הגבוה שקיבלה "השחר". "בבחירות הקודמות הם אפילו לא עברו את אחוז החסימה", ציין, "אך המציאות היא שהיוונים התאגדו נגד שתי המפלגות הגדולות וכך המפלגות הקטנות עלו". המצב הפוליטי שנוצר בעקבות הבחירות יקשה על אחת המפלגות להרכיב ממשלה ועשוי להביא לבחירות חוזרות. "אם יהיו בחירות חוזרות אנו מקווים שהיוונים יחשבו שנית ואחוז התמיכה ב'שחר' יירד", הוסיף שאלתיאל, "בכל מקרה אני מעריך שהפרלמנט יבודד את הימין הקיצוני".

מנהיג מפלגת שחר זהוב, ניקולאוס מיכאלוליאקוס, במסיבת עיתונאים שלשוםצילום: רויטרס

הרב יואל קפלן, שליח חב"ד לסלוניקי המופיע בלבוש חרדי מלא, העריך כי התנכלות הקיצוניים ליהודים מסתכמת לעת עתה באמירות נגדם אך לא בפעולות שנאה. "שלשום, עם פרסום מדגמי הטלוויזיה, יצאו תומכי המפלגה בסלוניקי לרחובות עם לפידים וחוללו מהומה", סיפר.

קפלן הוסיף כי על אף שבשנתיים האחרונות אירעו מקרי הצתת מוסדות יהודיים ופגיעות בבתי כנסת בכרתים ובקורפו, לא היו תומכי המפלגה דומיננטיים ברחובות עד עתה. "הנוכחות שלהם בולטת בתקופה האחרונה, הם הרימו ראש ולא ניתן להתעלם מההתנהלות הניאו-נאצית ומהכתבים הנאציים שברשותם", ציין, "באחת ההפגנות מישהו מהם אמר לי 'אתם היהודים שולטים בנו', אולם הם חרטו על דגלם לחימה במהגרים שבאים ליוון בהמוניהם מאפריקה ומהבלקן, בשל הגבולות הפרוצים. נראה שאין להם עניין אקטואלי ביהודים".

גם נלי קפון, המרכזת את החינוך הבלתי פורמלי בקהילת סלוניקי, סבורה כי עליית הימין הקיצוני נובעת מהזעם שחשים יוונים רבים כלפי המהגרים הבלתי חוקיים. עם זאת, קפון הביעה דאגה נוכח תהליך ההקצנה המהיר העובר על יוון. "הם אמנם מפלגה נאצית ולא מסתירים זאת, אך הם לא נגד היהודים", טענה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ