הניאו-נאצים ביוון: "הגיע הזמן שהבוגדים יפחדו"

מפלגת "שחר זהוב" זכתה ב-21 מושבים בפרלמנט. אנשיה אימצו מנהגים נאציים כמו הצדעה במועל יד, וסמלה מזכיר צלב קרס

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מפלגת הימין-מרכז ביוון, שזכתה במספר הגדול ביותר של הקולות בבחירות לפרלמנט ביוון הודיעה כי לא תוכל להקים ממשלה. מנהיג מפלגת "הדמוקרטיה החדשה", אנטוניס סמאראס אמר כי הוא עשה "ככל יכולתו" כדי להרכיב קואליציה, אולם לדבריו, אף אחת מהמפלגות לא הסכימה להזמנתו. בעקבות הודעתו, תוטל מלאכת הרכבת הממשלה על המפלגה השנייה בגודלה, מפלגת השמאל הקיצוני Syriza, שמתנגדת לתוכנית הצנע, וצפויה לפי ההערכות להיכשל במציאת שותפים להקמת ממשלה חדשה. הקשיים בהקמת הממשלה פוגעים ביציבות במדינה, שסובלת ממשבר חוב חמור, ועשויה להביא לבחירות נוספות בתוך כחודש.

בבחירות לפרלמנט זכתה מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" ב-108 מתוך 300 מושבי הפרלמנט, ומפלגת השמאל הקיצוני זכתה להישג נאה כשגרפה 52 מהמושבים. מפלגת השמאל, ששלטה במדינה עד כינון ממשלת החירום ליישום תוכנית הצנע ספגה מפלה, והגיעה רק למקום השלישי עם 41 מהמושבים.

מפלגת "שחר זהוב" הפתיעה וזכתה בכ-7% מהקולות. רבים ביוון סבורים שהצלחתה נובעת מהבטחת מנהיגיה להיפטר מהמהגרים הבלתי חוקיים. "שחר זהוב", שלא היתה יותר מקבוצת שוליים זניחה לפני פחות משנה, צפויה להיכנס לפרלמנט בפעם הראשונה עם 21 חברים, מה שיהפוך אותה לאחת המנצחות הגדולות בבחירות.

מנהיג המפלגה ניקולאוס מיכאלוליאקוס הבטיח "לנקות" את יוון ולגרש את כל המהגרים הבלתי חוקיים, וזכה לתמיכת של מצביעים הדואגים משיעורי הפשיעה העולים בתקופה של מיתון עמוק. מוקף בגברים שריריים בחולצות שחורות, צעד מיכאלוליאקוס ברחוב מרכזי באתונה כשהוא צועק לעבר עיתונאים זרים שליוו אותו: "שקרנים" ו"תתביישו על כל השקרים שלכם!". "יוון היא רק ההתחלה", המשיך לצעוק לעברם. כשנשאל למה התכוון, אמר: "אתם יודעים טוב מאוד", ונופף באצבעו לעבר מצלמת הטלוויזיה.

כשהפמליה התקרבה לבית המלון, החלו תומכיו לקרוא "יוון שייכת ליוונים" ו"זרים, צאו מיוון". כשנשאל מה יהיה הצעד הראשון שלו בפרלמנט אמר מיכאלוליאקוס: "כל ההגירה הבלתי חוקית החוצה! מחוץ למדינה שלי, מחוץ לבית שלי!". כשנשאל איך הוא מתכוון ליישם את תוכניתו, ענה בכעס: "תשתמשו בדמיון שלכם".

כשנכנס למלון בו התקיים מפגש עם עיתונאים, הורו חברי המפלגה לנוכחים בחדר לעמוד דום, כשברקע היה תלוי דגל המפלגה, עליו מודפס סמל יווני עתיק המזכיר את צלב הקרס הנאצי על רקע אדום. "הוצאתם את דיבתי, סתמתם לי את הפה, אך בסוף ניצחתי", אמר מיכאלוליאקוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ