מדינה במבוי סתום

היוונים הענישו את המפלגות שתמכו בתוכנית הצנע, וחיזקו את כוחם של הקיצוניים. אי הוודאות פוליטית תקשה על המדינה להיחלץ מהמשבר הכלכלי

סאבי מיוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאבי מיוניס

תוצאות הבחירות ביוון הפתיעו את כולם. שתי המפלגות הגדולות, מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" ו"המפלגה הסוציאליסטית" (פאסוק), שחלקו את השלטון מאז 1974 אחרי שבע שנות דיקטטורה, השיגו ביחד בקושי 34% מהקולות. נראה כי היוונים הענישו את שתי המפלגות המרכזיות ששלטו ביוון במשך 38 שנים, ושאחראיות במידה רבה לקריסה הכלכלית של המדינה.

זאת אינה ההפתעה היחידה. מפלגת השמאל SYRIZA, שהתנגדה לתוכנית הקיצוצים וארגנה שביתות והפגנות בשנתיים האחרונות, זכתה במקום השני עם 17% מהקולות ונסקה מהמקום בו עמדה בבחירות 2009, אז קיבלה רק 4% מהקולות. מנהיגה, אלכסיס ציפראס, פופוליסט צעיר שלא עבד מימיו ובקושי מדבר אנגלית, תומך בגישה קשוחה נגד המלווים הזרים ומאיים לא להחזיר את ההלוואות. זה יהיה הימור מסוכן למדינה, שאינה מסוגלת לשלם את משכורותיה ואת קצבאותיה בסוף החודש ללא תמיכתם של המלווים.

הפתעה מדאיגה עוד יותר היתה ההישג המדהים של המפלגה הניאו-נאצית, "השחר הזהוב". העובדה כי זכתה שלשום בשבעה אחוזים זעזעה את המערכת הפוליטית במדינה וגם את רוב הציבור היווני, שאינו מזדהה עם האידיאולוגיה הניאו-נאצית שלה.

מנהיג מפלגת השמאל הקיצוני, אלכסיס ציפראס, אתמול. מלאכת הרכבת הקואליציה הוטלה עליוצילום: אי-פי

"השחור הזהוב" זכתה בתמיכה כפי שחמאס זכה בתמיכה בעזה והאחים המוסלמים זכו לתמיכה במצרים. כל המפלגות הללו מילאו את הריק שהממשלה לא הצליחה למלא. הן הציעו "שירותי אבטחה" ליוונים החיים בשכונות המאוכלסות בצפיפות במהגרים, בהן יצא הפשע משליטה. קבוצות הבריונים של "השחר הזהוב" מלוות קשישים לכספומטים ותוקפים באלימות מהגרים, בין אם הם חוקיים או לא.

לא בטוח שכל מי שהצביע ל"שחר הזהוב" מאמץ את המצע שלה במלואו. העם היווני אינו ניאו-נאצי, ויהיה זה בלתי הוגן לציירו ככזה. מנהיג "השחר הזהוב", ניקוס מיכלוליאקוס, נאם נאום ניצחון בסגנון היטלראי שזעזע את היוונים - ואת התקשורת הבינלאומית. הוא נשבע להמשיך להיאבק בתוך ו"מחוץ" לפרלמנט. "אלה שבגדו במדינה הזאת - הגיעה שעתם לפחד. אנחנו באים", אמר.

חוץ מ"פאסוק", המפלגה הסוציאליסטית ששילמה את המחיר על התנהלותה הגרועה במשבר הכלכלי, המפסיד הגדול הנוסף בבחירות הוא אנטוניס סמאראס, מנהיג מפלגת הימין-מרכז "הדמוקרטיה החדשה". סמאראס ניסה לחזר אחר הימין הקיצוני כשגייס את הפופוליסט האנטישמי מאקיס וורידיס למפלגתו. נוכחותו של וורידיס הפכה את תדמיתה של "הדמוקרטיה החדשה" ממפלגת מרכז לימין קיצוני והרחיקה רבים מתומכיה. מתוצאות הבחירות התברר כי ההימור של סמאראס נכשל כישלון צורב, ונתן רוח גבית לימין הקיצוני.

האפשרות שתוקם ממשלה יציבה ביוון לא נראית סבירה. הקואליציה האפשרית היחידה תורכב מ"הדמוקרטיה החדשה", "פאסוק" ו"השמאל הדמוקרטי", שזכתה בכ-6% מהקולות, והודיעה כי לא תצטרף לקואליציה של סמאראס. נראה כי התרחיש הצפוי ביותר יהיה בחירות חדשות בתוך חודש.

הכותב הוא איש עסקים שעלה מיוון ב-2006, נשיאה לשעבר של "קרן היסוד" באתונה וחבר בקרן המנהלים שלה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ