סין סגרה את משרדי אל-ג'זירה בתחומה

סרט ששידר הערוץ על מחנות כפייה במדינה עורר כעס גדול אצל בכירי המשטר. פעיל זכויות האדם צ'ן גואנצ'נג תבע מממשלת סין להעמיד לדין את שומריו

ניו יורק טיימס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, רויטרס

ממשלת סין הורתה לרשת השידור הלווייני אל ג'זירה לסגור את שלוחת ערוץ החדשות של הרשת בסין. זו הפעם הראשונה זה 14 שנים שהממשל הסיני נוקט צעד שכזה כלפי נציגי העיתונות הזרה, ויש בכך כדי להצביע על היחסים המתדרדרים בין המפלגה הקומוניסטית ובין התקשורת העולמית.

מליסה צ'אן נאלצה לעזוב את סין אתמול (שני) אחרי שבקשת חידוש אשרת השהייה שלה נתקלה בסירוב. כמו כן, דחתה ממשלת סין בקשה של הרשת לשלוח כתב אחר במקומה. הרשויות בסין לא ציינו מדוע נקטו צעד זה, ואולם הסיבה נעוצה, כפי הנראה, בסרט דוקומנטרי שהפיקה אל ג'זירה מחוץ לסין, העוסק במחנות עבודה בכפייה, אליהם שולחת ממשלת סין את מתנגדיה ל"חינוך מחדש".

הסרט, אשר שודר בחודש נובמבר שעבר, עורר כעס גדול במסדרונות הממשל הסיני. נאמר בו כי המחנות, שבהם מיליוני אסירים מייצרים סחורות עבור חברות ענק המייצאות לכל רחבי העולם, הם בעצם מחנות עבדים.

שוטרים ורופא מחוץ לבית החולים בבייג'ין בו מאושפז צ'ן גואנצ'נג, היוםצילום: רויטרס

"זו דוגמה קיצונית ביותר להתנהלותן של הרשויות בסין בעת האחרונה, המאיימות בביטול אשרות שהייה של עיתונאים ככלי לצנזור התקשורת הזרה", מסר ארגון העיתונאים הזרים בסין. בשבוע שעבר הוחרמו זמנית תעודותיהם של כמה עיתונאים שנכנסו לבית החולים שבו אושפז מתנגד המשטר צ'ן גואנגצ'נג. עוד כמה עיתונאים הוזהרו כי אשרות השהייה שלהם יבוטלו, אם יקיימו ראיונות עם גורמים רשמיים ואחרים בנוגע למצבו של צ'ן, מבלי שקיבלו על כך אישור מראש.

צ'ן עצמו תבע היום (שלישי) מממשלת סין שתעניש את פקידי הממשל אשר כלאו אותו ללא הצדקה ורדפו אותו במשך שנים ארוכות.צ'ן, המבקש לעבור לארה"ב מאחר שאינו מרגיש בטוח בסין, אמר כי הוא עדיין מחויב למאבקו למען זכויות האדם, שבגינו ריצה עונשי מאסר ארוכים ואשר זיכה אותו במוניטין בינלאומי כסמל ההתנגדות לדיכוי חופש הביטוי בסין. "המהלך הטבעי עבורי הוא המשך ההגנה על זכויות האדם", אמר צ'ן בשיחת טלפון שניהל ממיטתו בבית החולים בבייג'ין, "כשמישהו מרים יד להכות אותך, אתה נרתע אינסטינקטיבית, לא? לדעתי, ההגנה על זכויותנו היא תגובה אנושית טבעית", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ