אחרי יוון, גם באיטליה הצביעו נגד תוכנית הצנע

הבחירות המקומיות ל-900 ערים ומועצות באיטליה, שבהן השתתפו 20% מהמצביעים, מהוות מבחן משמעותי ראשון לממשלת הטכנוקרטים של מונטי

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

גל הצבעות המחאה נגד צעדי הצנע השוטף בימים אלה את אירופה, לא פסח על איטליה, שבה הנחיתו אתמול (שני) אזרחיה מהלומה קשה על מפלגת הרוב PDL והעניקו הישגים משמעותיים למתנגדי הגזרות הכלכליות.

הבחירות המקומיות ל-900 ערים ומועצות, שבהן השתתפו כתשעה מיליון איש, 20% מכלל המצביעים, מהוות מבחן משמעותי ראשון לממשלת המומחים של מריו מונטי ולשתי המפלגות הגדולות התומכות בה, מפלגת המרכז-ימין של סילוויו ברלוסקוני PDL, ומפלגת המרכז-שמאל PD. ממשלת מונטי קמה בנובמבר בעקבות התפטרות ברלוסקוני מראשות הממשלה, על מנת לבצע את הרפורמות הכלכליות הבלתי פופולריות שהאיחוד האירופי תבע מאיטליה לעשות.

בניגוד למכה שספגה מפלגתו של ברלוסקוני, רשמה מפלגת PD הישגים נאים במרבית הערים. אבל ההישגים המרשימים ביותר נזקפו לתנועות מחאה ומפלגות אופוזיציה המתנגדות לתוכנית הצנע של מונטי; בראשן תנועת 5 כוכבים של בפה גרילו, קומיקאי זועם בן 64, המנהל כבר שנים מאבק מקוון בפוליטיקה הממוסדת ובשחיתות, וקורא לקיים דמוקרטיה ישירה. בעיר פארמה שבצפון זכתה תנועתו ב 21% מהקולות ודחקה את מפלגתו של ברלוסקוני למקום השלישי עם 4.7%; בעיר הולדתו ג'נובה קיבלה 15% ובוורונה 9.5%. זוהי עלייה של ממש בהשוואה להישגיה במבחנה האלקטורלי הראשון ב 2010, שבו קיבלה 1.8% מהקולות.

"נתראה בפרלמנט", צייץ גרילו בטוויטר, ברמז על כוונתו להתמודד בשנה הבאה עם תנועתו בבחירות הכלליות. "גרילו הבטיח את קיומו הפוליטי, הוא המנצח הגדול
של הבחירות", אומר מאוריציו פסאטו, ממכון הסקרים SWG. "נראה שהמפסידה העיקרית היא ה PDL".

ההתנגדות הגורפת לגזרות הכלכליות, שבאה השבוע (ראשון) לביטוי גם בתוצאות הבחירות ביוון ובצרפת, תגביר מן הסתם את הלחץ על מנהיגי אירופה לשנות את מדיניות הצנע שאימצו כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי הפוקד את היבשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ