הכאוס ביוון מעמיק: משימת הרכבת הקואליציה הועברה לשמאל הקיצוני

אלכסיס ציפראס, ראש "קואליציית השמאל הרדיקלי", הודיע שהוא דוחה את צעדי הצנע של האיחוד. הודעתו מעוררת דאגה בעולם על עתידו של גוש האירו

ניו יורק טיימס
אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אי-פי ורויטרס

המשבר הפוליטי והכלכלי ביוון הולך ומחריף, בשעה שמנהיג השמאל הרדיקלי, שקיבל את הסמכות להרכיב קואליציה, הודיע אתמול כי הוא דוחה מכל וכל את תוכנית צעדי הצנע של האיחוד האירופי, ושולל שיתוף פעולה עם שתי המפלגות המתונות שתמכו בתוכנית.

בבחירות שהתקיימו השבוע לפרלמנט היווני, הפכה קואליציית השמאל הרדיקלי (סיריזה) למפלגה השנייה בגודלה, לאחר שקיבלה יותר מ-16% מהקולות ו-52 מושבים מ-300. הדמוקרטיה החדשה, מפלגת מרכז-ימין, שזכתה בבחירות במספר הקולות הרב ביותר וב-108 מושבים הודיעה שלשום כי לא תוכל להקים ממשלה. לאחר כישלון מפלגת המרכז-ימין הוטלה המשימה על השמאל הקיצוני. בבחירות אף זכתה המפלגה הניאו-נאצית, "שחר מוזהב" בהישג מרשים ובמושבים בפלמנט.

מנהיג השמאל הקיצוני, אלכסיס ציפראס, אמר אמש כי מחויבותה של יוון לתוכנית הקיצוצים אינה תקפה משום שהבוחרים דחו אותה בבחירות האחרונות. הודעתו עוררה דאגה רבה בקרב הקהילה הבינלאומית על עתידו של גוש האירו ועל יציבות האיחוד והמטבע המשותף. גרמניה הבהירה אמש בתגובה כי על המדינות לעמוד במשמעת התקציבית ולכבד את התוכנית.

אלכסיס ציפראס, לאחר הבחירות, השבוע צילום: אי-פי

ציפראס אף קרא למנהיגי המפלגות שתמכו בצעדי הצנע, בהן הדמוקרטיה החדשה והסוציאליסטים, להתנער מתוכנית ההצלה הבינלאומית. "בשום פנים ואופן לא נתגנב שוב לתוכנית שנדחתה לגמרי בידי העם היווני", אמר.

לדבריו, "אם ראשי מפלגות המרכז-ימין ושמאל מצטערים על החלטותיהם הרות האסון, עליהם לכתוב לאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית כי הם חוזרים בהם מתמיכתם בצעדי הצנע","אם הם לא מצטערים, אני קורא להם לא להטעות ולרמות את הציבור" ולא לנסות להקים ממשלת אחדות לאומית.

מאחר ששום מפלגה לא זכתה במספר קולות שיספיק לה להקים ממשלה לבדה, האפשרות היחידה להיחלץ מהמבוי הסתום היא להקים קואליציה או לצאת לבחירות חדשות. לשמאל הקיצוני יש שלושה ימים להרכיב קואליציה.

מחאה באיטליה

גל הצבעות המחאה נגד צעדי הצנע השוטף בימים אלה את אירופה, לא פסח על איטליה שבה הנחיתו שלשום אזרחיה מהלומה קשה על מפלגת הרוב PDL והעניקו הישגים משמעותיים למתנגדי הגזרות הכלכליות.

הבחירות המקומיות ל-900 ערים ומועצות, שבהן השתתפו כתשעה מיליון איש, 20% מכלל המצביעים, מהוות מבחן משמעותי ראשון לממשלת המומחים של מריו מונטי ולשתי המפלגות הגדולות התומכות בה, מפלגת המרכז-ימין של סילוויו ברלוסקוני PDL, ומפלגת המרכז-שמאל, PD. ממשלת מונטי קמה בנובמבר בעקבות התפטרות ברלוסקוני מראשות הממשלה, כדי לערוך את הרפורמות הבלתי פופולריות שהאיחוד האירופי תבע מאיטליה לעשות.

בניגוד למבוכה שספגה מפלגתו של ברלוסקוני, רשמה מפלגת PD הישגים נאים במרבית הערים. ואולם, ההישגים המרשימים ביותר נזקפו לתנועות מחאה ומפלגות אופוזיציה המתנגדות לתוכנית הצנע של מונטי, ובראשן תנועת חמישה כוכבים של בפה גרילו, קומיקאי בן 64, המנהל כבר שנים מאבק מקוון בפוליטיקה הממוסדת ובשחיתות, וקורא לקיים דמוקרטיה ישירה. בעיר פארמה שבצפון זכתה תנועתו ב-21% מהקולות ודחקה את מפלגתו של ברלוסקוני למקום השלישי עם 4.7%.

קואליציית השמאל הרדיקלי (סיריזה) הפכה למפלגה השניה בגודלה בבחירות לפרלמנט שנערכו השבוע, לאחר שזכתה ביותר מ-16% מהקולות ו-52 מושבים מתוך 300• מנהיג הקואליציה הוא אלכסיס ציפראס, בן 37, אחד המנהיגים הפוליטיים הצעירים במדינה • הוא ונאמניו תוקפים את תוכנית צעדי הצנע שיזם האיחוד האירופי במטרה להציל את יוון מהמשבר הכלכלי שאליו נקלעה

השמאל הקיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ