ברזיל תציב אלפי חיילים באמזונס כדי למגר את הפשיעה

בנוסף לכריתת עצים בלתי חוקית, הסחר בסמים הפף לנגע של ממש באזור. רשויות הבריאות במדינה מודאגים מהעלייה החדה בצריכת קוקאין זול

סיימון רומרו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון רומרו, ניו יורק טיימס

ברזיל תציב מהחודש כ-8,500 חיילים ביערות הגשם של האמזונס, במבצע כולל נגד סחר בסמים, כריית זהב וכריתת יערות. נראה שלקראת כינוס האו"ם לפיתוח בר-קיימא, האמור להיפתח במדינה בחודש הבא, מבקשת הממשלה לשגר מסר ברור שהיא פועלת להשלטת מרותה גם לאורך הגבול הפרוץ באמזונס. החיילים יוצבו באזורי הגבול של ברזיל עם ונצואלה, סורינם, גויאנה הצרפתית וגיאנה.

"מבחינה אסטרטגית, עומד אזור האמזונס בראש סדרי העדיפות, בשל חשיבותו העליונה לאדם כמקור מים, מגוון ביולוגי וייצור מזון", אמר הגנרל ארוארדו דיאש דה קושטה וילאש בואש, מפקד אזור האמזונס, בריאיון טלפוני. הצבת הכוחות, שאמורה להימשך כמה שבועות, כבר הוכיחה את עצמה בשבוע שעבר, כאשר הצבא איתר עשרה מסלולי נחיתה בלתי חוקיים במדינת רוריימה. מסלולים אלה שימשו את המעורבים בפעולות כרייה בלתי חוקיות על אדמות הילידים, ציין וילאש בואש.

בחודש מארס הודיע שר ההגנה, סלסו אמורים, לסנאט על כוונת הצבא להגביר את נוכחותו באמזונס. "זה החלק החשוף ביותר של המדינה" אמר אמורים. "יש לנו אוצרות טבע רבים העלולים למשוך אליהם הרפתקנים", אמר.

חיילים ברזילאים במחסום ליד הגבול עם פרו צילום: רויטרס

השליטה הריבונות על שטחי האמזונס, ש-60% מהם מצוים בתחום ברזיל, היא נושא רגיש בברזיל, העלול לאיים על האזור כולו, לטענת מומחים צבאים. במקביל לפעילות הבלתי חוקית המתקיימת בו, עובר האזור תמורות אורבניות המשנות במהירות את פניו: 20 מיליון בני אדם חיים היום בשטחי האמזונס של ברזיל; העיר מנאוס שבמדינת אמזונס, רשמה את הצמיחה המהירה ביותר בברזיל בעשור האחרון.

בנוסף למכת כריתת העצים הבלתי חוקית, הפכה בעיית הסחר בסמים לנגע של ממש באזור. בערים כבלם דו פארה חלה עלייה חדה בצריכת קוקאין זול, תופעה המדאיגה את רשויות הבריאות.

בניסיון למגר את הנגע, הידקו באחרונה גורמים צבאיים בברזיל את יחסיהם עם מדינות שכנות והגבירו את שיתוף הפעולה הצבאי עמן. ברזיל גיבשה למשל הסכם צבאי עם קולומביה, שנועד להסדיר את פעילותן המשותפת לאורך גבולן המשותף. לקראת פרישת הכוחות החודש, שלחה המדינה נציגים רשמיים לוונצואלה, גיאנה וסורינאם, שהתבקשו להבהיר להן שמהלכיה הצבאיים נועדו אך ורק לחזק את נוכחות ממשלת ברזיל באזורים נידחים של המדינה.

אף שברזיל מדגישה שהיא מקיימת יחסי שלום עם שכנותיה, פורצות מדי פעם תקריות אש לאורך גבולותיה באמזונס. בפעולה צבאית נפרדת, שיגרה הממשלה כוחות למדינת אקרה הגובלת עם בוליביה, אחרי שצבא בוליביה איים לגרש משטחה ברזילאים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ