החפרפרת שסייעה לארה"ב לבלום את אל-קאעדה בתימן

האדם שהיה אמור לעלות למטוס עם פצצה משוכללת בתחתוניו ביום השנה לחיסול בן-לאדן הופעל ע"י סעודיה בסיוע הסי-איי-אי. הוא הועבר למקום מסתור

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ואי-פי

המחבל המתאבד ששלח אל קאעדה לפוצץ מטוס אמריקאי באמצעות פצצה בתחתוניו היה למעשה סוכן של סעודיה, שחדר לשורות ארגון הטרור והתנדב למשימה. כך אומרים גורמים רשמיים בארצות הברית ומחוצה לה.

במהפך נדיר בעולם המודיעין, הסוכן הכפול עזב את תימן בחודש שעבר, והעביר הן את הפצצה המתוחכמת והן מידע פנימי על מנהיגי הקבוצה, מיקומיהם ושיטותיהם לסי-איי-אי ולמודיעין הסעודי, כך אומרות סוכנויות מודיעין.

גורמים רשמיים אומרים שהסוכן, שאת זהותו לא יכלו לחשוף, עבד עבור שירותי המודיעין
הסעודיים, שמשתפים פעולה מזה מספר שנים עם הסי-איי-אי במאבק בתא אל קאעדה בתימן. לפי הגורמים, האיש פעל במדינה בסיוע מידע שהתקבל מהסי-איי-אי, אך לא הופעל על ידי הסוכנות באופן ישיר.

אחרי שבועות שבילה בגרעין הקשה של תא אל קאעדה במדינה, סייע הסוכן בחיסולו של פאהד אחמד אל קוסו בפעולת כלי טיס לא מאויש. אל קוסו נחשד במעורבות בהתקפה על המשחתת האמריקאית קול בתימן בשנת 2000.

הוא גם העביר את פצצת התחתונים, שתוכננה כך שאפשר להעבירה בבידוק בשדה התעופה בלי שתתגלה, לידי אנשי האף-בי-איי - שכעת בודקים אותה. לפי גורמים רשמיים, הסוכן נמצא כעת במקום מבטחים בסעודיה. גורמים אמריקאים טענו כי הפרשה נשמרה בסוד מחשש לשלום הסוכן ולא כי ממשל אובמה רצה לתזמן את ההודעה על סיכול הפיגוע לפי צרכיו. גורמים רשמיים אמרו שהסוכן ומשפחתו הועברו למקום מבטחים ואין סכנה לחייהם.

גורמי מודיעין אמריקאים זעמו על חשיפת הסיפור בסוכנות הידיעות אי-פי, ששמרה עליו בסוד למשך כמה ימים לבקשת הסי-איי-אי. הם חששו שהדיווחים יגרמו לסוכנויות מודיעין זרות להסתייג מיציאה למבצעים משותפים עם האמריקאים. נציג הוועידה לביטחון המדינה, הרפובליקאי פיטר קינג, אמר לעיתונאים אתמול כי "מדובר בסכנה למקורות ולשיטות העבודה שלנו". קינג הוסיף כי "זה היה אחד מהמבצעים הכי מהודקים שראיתי בתקופתי בבית הנבחרים".

מכשיר סריקה בנמל התעופה בוושינגטוןצילום: רויטרס

לא ברור האם הסורקים החדשים היו מגלים את הפצצה

לפי הדיווח אתמול באי-פי, הפצצה שהוסלקה בתחתונים אמורה היתה להפיל מטוס ביום השנה הראשון לחיסולו של אוסמה בן-לאדן, שחל בשבוע שעבר.

גורמים אמריקאים רשמיים סיפרו לאי-פי שהפצצה, שנתפסה בתום מבצע מודיעיני מורכב (כך הוא כונה אתמול - ללא פירוט נוסף), דומה לזו שהיתה אמורה להתפוצץ במטוס מעל דטרויט ב-5 בדצמבר 2009.

על פי הפרסום, למחבל המיועד נאמר לקנות כרטיס טיסה למטוס לפי בחירתו ולקבוע את תזמונה המדויק של ההתקפה. הפצצה לא הכילה מתכת, ונראה על פניו נראה שהיא היתה יכולה לעבור דרך גלאי המתכות בשדות התעופה מבלי שתתגלה. עדיין לא ברור אם סורקי הגוף החדשים, בהם נעשה שימוש בשדות תעופה רבים, היו מצליחים לגלות אותה.

בכיר אמריקאי אמר שהפצצה שנתפסה נתפרה לתוך התחתונים כדי שגם בידוק ביטחוני ידני לא יחשוף אותה. כמו כן, למטען שנתפס היו שני מרעומים, אולי כדי למנוע את התקלה שאירעה ב-2009. "הפצצה היתה איום רציני בגלל התכנון שלה," אמר ג'ון ברנן, יועצו של הנשיא אובמה לענייני טרור.

אי-פי דיווחה כי היא למדה על האירוע כבר בשבוע שעבר, אך נענתה לבקשת הבית הלבן והשירות החשאי לא לפרסמו מיד בשל המבצע המודיעיני הרגיש שעדיין היה בעיצומו. כשהחששות הוסרו, פרסמה הסוכנות את הסיפור, למרות בקשות ממשל אובמה שתכנן לצאת בהצהרה פומבית בנושא היום.

מומחה הפצצות של אל קאעדה

גורמים בשירות החשאי של ארה"ב סיפרו כי הרשויות חושדות שהפצצה החדשה תוכננה על ידי מומחה החבלה איברהים חסן אל-עסירי שתכנן את המטען בדטרויט, ושתי פצצות נוספות שהוסלקו בתוך מחסניות דיו ונשלחו לארה"ב במטוסי מטען ב-2010. שתי הפצצות הכילו חומר נפץ תקני אך לא התפוצצו לבסוף.

אל-עסירי נחשב לבונה פצצות נועזות, מתוחכמות ובלתי צפויות - אך שלא תמיד מצליחות. תחום התמחותו, לפי גורמי מודיעין אמריקאים שמנסים לאתר אותו, הוא להערים על הבדיקות הביטחוניות המחמירות בשדות התעופה.

אל-עסירי, בן 30 ובנו של גנרל בצבא הסעודי, הגיע לתימן ב-2006 לאחר שהשתחרר מהכלא בסעודיה. הוא נעצר בגין השתייכותו לארגון איסלאמי-קיצוני במדינה. "לאחר שהם (הסעודים) כלאו אותי התחלתי להבין את עומק שנאתם כלפי משרתי אלוהים אמיתיים. זה ניכר גם באופן שבו תחקרו אותי", אמר בראיון שפורסם ב-2010 במגזין "קולות הקרב", של השלוחה של אל קאעדה בתימן.

לאחר שהשתחרר, הוא ואחיו חצו את גבול תימן ברגל וחברו שם לנאסר אל-וואחישי, שהיה מקורב לאוסמה בן לאדן. לאחר כישלון הפיגוע בשמי דטרויט, החוקרים הצליחו למצוא את טביעות האצבעות שלו על הפצצה שנותרה בשלמותה. טביעות האצבעות שלו נמצאו גם על הפצצות שהוטמנו בתוך מחסניות הדיו שנשלחו לארה"ב. ב-2011 ארה"ב הכריזה עליו כמומחה הפצצות מספר אחד של אל קאעדה וצירפה אותו לרשימת הטרוריסטים המבוקשים ביותר בעולם.

גורמים צבאיים בכירים הביעו דאגה מהמספר הגדל של מחנות אימונים של אל קאעדה בתימן, בהם מאמנים לדבריהם מאות לוחמים שמצטרפים לשורות הארגון באזור, ואף לוחמים שמתאמנים במיוחד לביצוע פעולות טרור מחוץ לגבולות המדינה.

לדברי גורמים במחוז שבוואה שבדרום תימן, הארגון המיליטנטי אנצאר אל-שרעייה, שנחשב לשלוחה של אל קאעדה בתימן, שולט באזורים נרחבים במדינה ומקים בהם מחנות אימונים ובסיסים אחרים. נוסף על כך הארגון שולט במחסומי דרכים רבים בדרום המדינה וכך מקשה על הצבא התימני למגר אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ