שובו של מילושביץ': מפלגתו הפכה לממליכת מלכים בסרביה

כמו בצרפת ויוון, נתנו הסרבים ביטוי לכעסם כלפי השלטון והצביעו למנהיגים לאומנים ובעלי בריתו לשעבר של מילושביץ', שהוביל את יוגוסלוויה למלחמה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

המפלגה הסוציאליסטית, מפלגתו של המנהיג הסרבי המנוח סלובודן מילושביץ', עשויה לשמש לשון המאזניים שתקבע את עתיד השלטון בסרביה, כך מסתמן מתוצאות הבחירות לפרלמנט אשר נערכו שלשום (שני). בבחירות באה לידי ביטוי אכזבתו העמוקה של העם מהמפלגה הדמוקרטית השלטת בראשותו של הנשיא בוריס טאדיץ'.

בדומה לאזרחי צרפת ויוון, נתנו הסרבים ביטוי בקלפי לכעס שהם חשים כלפי השלטון והעניקו את קולותיהם למנהיגים לאומנים ופופוליסטיים, בעלי ברית לשעבר של מילושביץ', אשר הוביל את יוגוסלוויה למלחמה ארוכה וליותר משני עשורים של בידוד בינלאומי. מילושביץ' הלך לעולמו בשנת 2006, בזמן שעמד לדין בהאג בגין פשעי מלחמה.

תוצאות ההצבעה הרשמיות יפורסמו אמנם רק מחר (חמישי), אך על פי תוצאות חלקיות ניתן לקבוע כי המפלגה הפרוגרסיבית, בראשותו של טומיסלב ניקוליץ' הפרו-סובייטי, זכתה בכ-24% מהקולות, והמפלגה הדמוקרטית, בראשותו של טאדיץ' – ב-22% מהקולות. טאדיץ הוא פרופסור לפסיכולוגיה לשעבר, הזוכה לתמיכת ארה"ב והאיחוד האירופי.

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית בסרביה איוויצה דאצ'יץ'צילום: רויטרס

אף שמפלגתו מובילה רק ברוב זעום, הכריז ניקוליץ' על ניצחונו כבר ביום ראשון, ואולם לדעת פרשנים יש למפלגה הדמוקרטית סיכוי טוב להישאר בשלטון, וזאת על ידי הרכבת קואליציה פרו-אירופית עם המפלגות הקטנות. ניקוליץ' וטאדיץ' ניהלו מרוץ צמוד במאבק על הנשיאות, ואולם לדעת מומחים, לטאדיץ' הפרו-מערבי צפוי ניצחון בסיבוב הבחירות המכריע ב 20 במאי.

אזרחי סרביה נדרשים להכריע בבחירות בין המפלגות הפרו-מערביות, המבטיחות להמשיך ולחזק את הקשר עם האיחוד האירופי, לבין המלגות הלאומניות, הקוראות לחיזוק הקשרים עם רוסיה. ניקוליץ', מנהל בית קברות לשעבר, תמך בעבר ברוסיה ואולם בעת האחרונה הודיע כי הוא תומך בהצטרפות לאיחוד האירופי. לדברי פרשנים, מדובר בהצהרה פופוליסטית שמטרתה לזכות בקולות הבוחרים. עד לשנת 2008 היה ניקוליץ' חבר במפלגה הרדיקלית הימנית-קיצונית שמנהיגה עומד בימים אליה למשפט בהאג בגין פשעי מלחמה.

טאדיץ' נחל אמנם הצלחות בזירה הבינלאומית, ובראשן השגת הכרה רשמית בסרביה כמועמדת לחברות באיחוד האירופי, אך המצב הכלכלי הרעוע מאיים על יציבות ממשלתו. מדובר באבטלה בשיעור של 24%, במטבע חלש, בהאשמות בשחיתות ובהיעדר צמיחה כלכלית עקבית. בסרביה, שאוכלוסייתה מונה 7.3 אזרחים, יש 700 אלף מחוסרי עבודה.

המפלגה הסוציאליסטית היא בין הגופים שהתחזקו כתוצאה מהתסכול הציבורי הגובר מהתערערות הכלכלה. המפלגה גרפה בבחירות לפרלמנט לא פחות מ-16%. מנהיגה, איוויצה דאצ'יץ', המכהן כעת כשר הפנים בממשלתו של טאדיץ', שואף לאחד כוחות עם המפלגה הדמוקרטית וליצור מפלגת מרכז סוציאל-דמוקרטית.

דאצ'יץ', אשר כיהן בעבר כדוברו של מילושביץ', רמז ביום א' כי יבקש את תפקיד ראש הממשלה בתמורה לתמיכת מפלגתו. "מי שירצה לדבר איתנו יצטרך להבין שקמנו מתוך ההריסות", אמר לתומכיו המשולהבים, לקול תרועות הניצחון ועל רקע זיקוקי הדינור בחזית בנייני המפלגה הסוציאליסטית, "סרביה עדיין לא יודעת מי יהיה הנשיא הבא, אבל כבר ברור מי יהיה ראש הממשלה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ