מפלגת הפיראטים כובשת את גרמניה

תמיכה מפתיעה בבחירות המקומיות למפלגה שמתמקדת בפתיחות שלטונית והשתתפות ישירה של המצביעים בהחלטות הממשל דרך האינטרנט

מליסה אדיקיל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדיקיל, ניו יורק טיימס

עם פרסום תוצאות הבחירות המחוזיות בגרמניה השבוע, בקעו צלילי השיר "We are the Champions", (אנחנו האלופים), של להקת קווין, מהרמקולים של מפלגת הפיראטים. המפלגה חגגה כניסתה לפרלמנט המחוזי, בית נבחרים שלישי אליו נכנסה בשלוש מערכות הבחירות האחרונות.

הישגה בבחירות בתחילת השבוע (ראשון) במדינת המחוז שלזוויג-הולשטיין שבצפון גרמניה, בשיעור של 8.2%, מבטיח את המשך נוכחות הפיראטים בנוף הפוליטי של גרמניה. המפלגה המקוונת הוכיחה שוב שהיא מסוגלת למשוך אליה מצביעים שמאסו בפוליטיקה הממוסדת והנתפשת כמנותקת מהציבור, לא רק מקרב ציבור הגולשים.

בבחירות השבוע העבירה אליה מפלגת הפיראטים אלפי קולות מהמפלגות הממוסדות בימין ובשמאל, או של בוחרים שהצביעו בפעם הראשונה. ביום ראשון הקרוב יתייצבו חבריה במבחן הבא שלהם: בחירות במדינת המחוז המאוכלסת ביותר בגרמניה, נורדריין-וסטפליה.

חברי מפלגת הפיראטיםצילום: אי–פי

למרות הירידה שנרשמה לה באחרונה בסקרים, נראה שמפלגת הפיראטים, שנוסדה לפני שש שנים בברלין, תצליח לחצות את סף 5% החסימה הנדרשים כדי להיכנס גם שם לפרלמנט. הישג כזה במדינת מחוז שמחצית מאוכלוסיית גרמניה משתייכת אליה, יהיה מן הסתם אבן דרך חשובה למפלגה, ויוסיף ממד אחר ללחץ המופעל כבר על הקאנצלרית אנגלה מרקל, המנסה לנווט את המדינה ואת האיחוד האירופי, ולחלץ את היבשת מהמשבר הכלכלי.

"אם לפיראטים יהיו הישגים בסביבה עוינת כנורדריין-וסטפליה, יגביר הדבר את
סיכוייהם להשתלב גם בבחירות הכלליות", אומר אוסקר נידרמאייר, מומחה למדעי המדינה באוניברסיטת פרי בברלין.

הפיראטים בנו את הצלחתם על מצע עמום למדי, המטיף בעיקר לשקיפות ממסדית גדולה יותר באמצעות הטכנולוגיה. אף שלא השכילו להציע פתרונות משלהם למשבר הכלכלי הפוקד את אירופה, הם הצליחו למשוך אליהם בוחרים זועמים, אבל מסיבות הפוכות מאלה המניעות את הצבעת המחאה במדינות אחרות באירופה. הצבעת המחאה בצרפת, יוון ואיטליה למשל, שבאה לביטוי בבחירות שהתקיימו בהן השבוע, כוונה בעיקר נגד הגזרות הכלכליות הקשות שהאיחוד האירופי בהנהגת גרמניה דורש מהן להחיל כתנאי לחילוצן.

הגרמנים לעומת זאת, נראים מודאגים מעלותו של אותו חילוץ, העלול בסופו של דבר
ליפול על כתפיהם. פחדים אלה שיחקו היטב לידיהם של הפיראטים, שטענו שההחלטות
הנוגעות למשבר האירו מתקבלות מאחורי גבם ובדרכים לא לגמרי שקופות. בכך, הצליחה המפלגה למשוך אליה מצביעים של מפלגות המרכז, ולשנות בכך את דפוסי ההצבעה המסורתיים של הבוחרים הגרמנים.

תוצאות הבחירות מצביעות על מגמה גוברת של נטישת מפלגות גדולות, כמפלגה הנוצרית דמוקרטית והמפלגה הסוציאל דמוקרטית; סקר שנערך השנה גם מלמד ששיעור התמיכה בפיראטים עולה במישור הארצי בפעם הראשונה על התמיכה במפלגת הירוקים. "זו מפלגה שמרגיזה את המפלגות האחרות", אומר יואכים קראוזה, מומחה למדעי מדיני באוניברסיטה של קיל.

מצביעים לאחר פרסום תוצאות הבחירות המקומיות בגרמניהצילום: רויטרס

אין ספק, המפלגה עשתה כברת דרך ארוכה בתוך זמן קצר. אלכסנדר לוין הצטרף לסניף שלה בשלזויג-הולשטיין ב-2009, כשהיחידים שגילו בה עניין אז היו קומץ אינטלקטואלים וסטודנטים. השנה, הוא אומר, זה כבר לא אותו דבר.

"נשים מבוגרות רבות פונות אלינו ומשבחות אותנו", מעיד לוין המכהן היום כגזבר
המפלגה. ואולם השתלבותה של המפלגה במישור הארצי אינה כלל מובטחת. רבים מתריעים ואומרים שהצלחתה המרשימה עלולה להתמסמס כאשר תידרש לקיים את הבטחותיה.

אחת הבעיות המשמעותיות של המפלגה היא היעדר עמדות ברורות בסוגיות כבדות משקל כמשבר האירו או פרישת כוחות צבא מחוץ למדינה. עד כה חמקו מנהיגי המפלגה מהתמודדות עמן, בטענה שלא היה להם מספיק זמן לגבש עמדה ברורה בנדון.

מה שכן הספיקו לעשות הוא להציג עמדה ברורה בנושא פתיחות שלטונית והשתתפות ישירה של המצביעים בהחלטות הממסד, באמצעות שימוש בטכנולוגיה ואינטרנט.
טוג שמידט, מנהיג הפיראטים בקיל, קורא להעביר את דיוני הוועדות בפרלמנט בשידור
ישיר באינטנט. רבים בגרמניה אומרים שאי אפשר יהיה להתעלם מהדרישות לשקיפות. "הפיראטים אומרים שהם רוצים מערכת פוליטית שקופה לחלוטין ושהאזרחים ייקחו בה חלק, וזה מה שובה את לבם של הבוחרים", מציין נידרמאייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ