מבוי סתום במו"מ הקואליציוני ביוון; באירופה חוששים מבחירות חוזרות

התרסקות מפלגות הממסד ביוון איננה מאפשרת הקמת ממשלה רחבה שתיישם את תוכנית הצנע האירופית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אחרי שני ניסיונות כושלים להקים ממשלה, החלה אתמול המערכת הפוליטית היוונית בניסיון נוסף, אחרון, לגיבוש קואליציה המגבה את תוכנית הצנע. על פי החוקה, אם ייכשלו המאמצים גם בניסיון השלישי תיאלץ יוון ללכת שוב לבחירות - דבר שישאיר את שוקי גוש האירו ללא יציבות ועלול להוביל את יוון אל סף חדלות פרעון ופרישה מגוש האירו.

המפלה שספגה בבחירות הקואליציה בראשות מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה" והמפלגה הסוציאליסטית, הותירה את המערכת הפוליטית ביוון במבוי סתום שבו לאף אחת מהמפלגות אין רוב להקים ממשלה. יתרה מכך, הגוש שתומך בתוכנית הצנע לחילוצה של יוון מהמשבר הכלכלי התרסק מבחינה אלקטורלית, דבר המגביר את החשש שהאיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית ימשכו את תוכנית הסיוע האדירה שגיבשו להצלת הכלכלה היוונית. מנהיגי אירופה, ובראשם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, עומדים על כך שיוון תעמוד בדרישות תוכנית החילוץ ככתבן וכלשונן.

אלא שהתוכנית, שהיקפה 240 מיליארד אירו, מחייבת את יוון לקיצוצי ענק והעלאת מסים וזו אינה מקובלת על תושבי המדינה. הממסד, ובראשו המפלגה הסוציאליסטית, איבד כרבע מתומכיו בבחירות ואילו המפלגות הקיצוניות מימין ומשמאל, הדוחות לחלוטין את תוכנית הצנע, התחזקו מאוד. למעשה, ביוון נוצר תיקו בין תומכי תוכנית הצנע לבין מתנגדיה. בצל התסבוכת הזו ניסו בימים האחרונים מנהיג דמוקרטיה חדשה ומנהיג קואליציית השמאל הרדיקלי להקים ממשלה - ללא הצלחה. לכן, הכדור חוזר כעת שוב לידם של הסוציאליסטים, הנתפסים בעיני הציבור כ"אדריכלי הצנע" וכמפלגה הנגועה בשחיתות.

דייר מלון באתונה צופה בהפגנת תומכי המפלגה הסוציאליסטית סמוך לכיכר סינטגמהצילום: אי-פי

"ברור שבמצב הנוכחי אנו לא יכולים להגיע לפתרון, אך אנו חייבים להמשיך לנסות", אמר אתמול מנהיג הסוציאליסטים ושר האוצר לשעבר, אוונגליס וניזלוס, לאחר פגישה עם נשיא יוון. מאוחר יותר, נפגש וניזלוס פגישה עם מנהיג מפלגת השמאל הדמוקרטי הקטנה, המתלבטת אם לתמוך בצנע ולהעניק לממסד היווני את הרוב המיוחל. וניזלוס, שכיהן בעבר כשר אוצר, ניצב במלכוד שכן הציבור היווני הביע בבחירות התנגדות נחרצת לתוכנית החילוץ במתכונתה הנוכחית. התוכנית, שעלותה 14.5 מיליארד אירו, מחייבת את יוון לקיצוץ עמוק במגזר הציבורי ובפנסיה והעלאת מסים משמעותית.

"אני מובטל קרוב לשנה, ועוד מעט לא אהיה זכאי לקבל קצבת אבטלה. אשתי עדיין עובדת בקמעונאות, אבל לא קיבלה משכורת בשלושת החודשים האחרונים. כמה עוד יכול המצב להידרדר? הגענו לשפל המדרגה", אומר לאונידס גומאס, בן 47, שעבד בעבר בחברה לאספקת ציוד חשמלי. לדבריו, אם ייערכו ביוון בחירות חדשות, הוא יצביע שוב בעד מפלגה המתנגדת לתוכנית החילוץ.

החלוקה הפוליטית ביוון לאחר הבחירות - לחצו להגדלה

המיתון ביוון, הנמשך זה השנה החמישית ברציפות, הוא אחד הקשים ביותר באירופה מאז תום מלחמת העולם השנייה. מנתוני הלשכה היוונית לסטטיסטיקה שהתפרסמו אתמול, עולה כי שיעור האבטלה הכללי עומד על 20% ובגילים 15-24 הוא מגיע ל-54%. מצב זה מסביר את הצבעת הצעירים המאסיווית למען מפלגות המתנגדות לצנע, והוא זה שלדעת פרשנים, מסביר יותר מכל מדוע הסיכויים להקמת ממשלה חדשה ביוון קלושים לפי שעה. סקר ראשון שנערך ביוון אחרי הבחירות והתפרסם אמש מצביע על כך ש-63% מהאזרחים רוצים בהקמת ממשלה ורק 32% מעוניינים בבחירות חדשות. על פי הסקר, מפלגת השמאל הרדיקלי ממשיכה להתחזק והופכת למפלגה הגדולה ביוון עם 23.8%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ