לקבלת יושב ראש המפלגה, נא לקום

כלי התקשורת ביוון חלוקים בדעתם בנוגע למפלגת הימין הקיצוני. אלה הנוקטים קו ביקורתי, מוצאים עצמם מתמודדים עם איומים מתומכי המפלגה, הקובלים על הצגתם כניאו-נאצים

רוברט מאקי, ניו יורק טיימס

חברי "השחר הזהוב", מפלגת הימין הקיצוני ביוון, שזכתה בבחירות שהתקיימו השבוע ב-7% ונכנסה לראשונה בתולדותיה לפרלמנט, ממורמרים. על אף שהם מוכרים את ספרו של אדולף היטלר "מיין קאמפף" במטה מפלגתם, מניפים דגלים שעליהם סמלים המזכירים צלבי קרס ומצדיעים במועל יד, הם קובלים על הצגתם בתקשורת כמפלגה ניאו-נאצית המקדמת שנאת זרים עם הסיסמה: "עד שננקה את המדינה מהטינופת".

מנהיג המפלגה, ניקוס מיכלוליאקוס, נזף בתחילת השבוע בעיתונאים הרבים השוהים באתונה נוכח הסערה הפוליטית שמתחוללת ביוון. בסרטון וידאו שצולם במסיבת הניצחון של השחר הזהוב והועלה ליוטיוב אחרי הבחירות, נראים חברי המפלגה מאלצים כתבים לקום ממושביהם כשמיכלוליאקוס נכנס לאולם. לאחר שהתיישב מול סוללת המיקרופונים, פתח מנהיג הימין הקיצוני בנאום תוכחה ובו פסל את "ההשמצות" שהוטחו במפלגתו.

כתבים הנוקטים קו ביקורתי כלפי השחר הזהוב מוצאים את עצמם מתמודדים עם איומים הולכים וגוברים. איגוד העיתונאים היווני דחה את האיומים הללו בתוקף. במודעה שהופיעה ביומון "קאתימריני" נאמר כי מטרת פרסומה הוא להתריע "נוכח הגעגועים להיטלר ולנוער החולצות השחורות". אך בתקשורת היוונית יש גם מי שמכוון את חצי הביקורת לעיתונאים עצמם. אגודת העיתונאים של אתונה גינתה את שתיקתם של כמה ערוצי שידור "נוכח הסכנה הניאו-נאצית". "הם מראים את פניהם האמיתיות. אנו לא פוחדים מכם. נחשוף אתכם. לא נניח לכם להמשיך בדרככם", נאמר בהודעת האגודה.

מנהיג "השחר הזהוב" ניקוס מיכלוליאקוס מלווה בתומכיו, השבוע באתונהצילום: רויטרס

בחודש שעבר סיפר מיכלוליאקוס בראיון כי ההצדעה במועל יד אינה חלק ממדיניותה הרשמית של השחר הזהוב, על אף שהוא עצמו צולם מצדיע כך בשנה שעברה. על אף שסירב לומר אם לדעתו השואה אכן התרחשה, הבהיר מיכלוליאקוס כי הוא חושב "שההיסטוריה נכתבה בידי המנצחים". בכיר אחר במפלגה, איליאס קאסידיאריס, צוטט בעבר כמי שאומר: "אירופה מאמינה ששישה מיליון יהודים נרצחו, ההיסטוריה מוכיחה שזה שקר".

עיתונאי יוון חלוקים בדעתם על התגובה הנכונה לשחר הזהוב, שמצד אחד מציגה עמדות קיצוניות ביותר ובו זמנית שוללת את תוויתה כמפלגה ניאו-נאצית. קסניה קונאלקי, מעורכי קאתימריני, היתה מאלה שקראו לעמיתיה להפסיק לדווח על השחר הזהוב בשבועות שלפני הבחירות. "כיצד יכולים עיתונאי יוון להתעלם מהראשים המגולחים, מהמדים, מהשירים הנאציים ומההצדעה ההיטלראית?", כתבה במהדורת האינטרנט של "דר שפיגל" הגרמני, "האם יש לגנות אותם ולדרוש לאסור על קיום המפלגה? אין לשכוח שהם אלימים, וכבר תקפו אנשי שמאל וזרים. חשבתי רבות כיצד לכתוב את המאמר, מבלי שהשחר הזהוב ייהנה מההשלכות לדברים שכתבתי".

קונאלקי מספרת כי בחודש שעבר פרסמה בעיתונה מאמר בשם "הבנאליות של הרוע", ובו הסבירה בעדינות מדוע לא ניתן לנהל דיאלוג עם השחר הזהוב ומדוע יש להדיר את המפלגה מהסיקור התקשורתי. "חמישה ימים לאחר מכן פורסם עלי באתר המפלגה מאמר בן 2,500 מילה הסוקר את חיי, את שורשי הגרמניים ומזכיר גם ללא סיבה של ממש את בתי בת ה-13. ביררתי ברשויות מה עלי לעשות ונאמר לי להיזהר. נאמר לי שבריוני המפלגה עלולים להטריד, להכות או לאיים עלי. הכי טוב יהיה להפסיק לכתוב עליהם, הם אמרו".

רוב היוונים מאמינים שלשחר הזהוב יש קשרים למשטרה ולשירותים החשאיים. העיתונאים, בהקשר זה מוצאים את עצמם בין הפטיש לסדן. כתבים שהתעלמו מההמלצה להפסיק את ההתייחסות למפלגה, הותקפו בידי אנשי השמאל הקיצוני. מנחה טלוויזיה, שראיין בעבר את דובר השחר הזהוב, הפך למטרה בשידור ישיר, כשפעילי המפלגה פרצו לאולפן ויידו לעברו ביצים ויוגורט. לאחר שהפולשים סולקו והמנחה ניקה את עצמו, הוא חזר לאולפן כדי להסביר לצופים שהמתקפה היתה תגובה על ראיון קודם עם דובר השחר הזהוב, ולא בגלל נוכחותו באולפן של פוליטיקאי מקומי שבמקרה התראיין באותה שעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ