במאמץ להדק את סנקציות הנפט, ארה"ב מנסה לתקוע טריז ביחסי הודו-איראן

וושינגטון מאיימת בצעדי ענישה על מדינות שלא יצמצמו את ייבוא הנפט מאיראן עד החודש הבא, אך להודו מדובר בצעד בעייתי מכיוון שכלכלתה תלויה במקורות אנרגיה זרים. בניו דלהי ובטהראן מנסים ללכת בין הטיפות

ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס

ניו דלהי. סוגיית הגרעין האיראני והידוק הסנקציות הכלכליות על טהראן עמדה במרכז הביקור שערכה השבוע שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, בהודו. קלינטון נועדה בין היתר עם ראש הממשלה, מנמוהן סינג, ועם ראש מפלגת הקונגרס השלטת, סוניה גנדי. במסיבת עיתונאים בניו דלהי היא הדגישה כי ארה"ב והודו מבקשות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

אך עיתוי ביקורה של קלינטון היה מעט מוזר. בשעה ששרת החוץ קראה להודו להתיישר עם דרישות הסנקציות שהטיל המערב לצמצום ייבוא הנפט מאיראן, בחלק אחר של ניו דלהי, דנו גורמים הודיים רשמיים עם משלחת איראנית בהרחבת שיתוף הפעולה בין המדינות. בהופעה משותפת עם קלינטון הצהיר שר החוץ ההודי, ס' מ' קרשנה, כי ארצו פועלת על פי האינטרסים שלה וכי הודו ואיראן חולקות קשרים תרבותיים, כלכליים ודתיים עתיקי יומין, שאותם אי אפשר לצמצם לסוגיית הנפט בלבד.

ניתן לפרש את סמיכות האירועים כפרובוקציה או כתכנון לקוי. כך או כך, הוא מדגיש את הבעייתיות שנוצרה ביחסי ארה"ב-הודו, וזאת למרות שמדובר בברית גיאו-פוליטית חשובה מאוד לוושינגטון. ממשל אובמה מבקש להפעיל לחץ על איראן באמצעות צמצום עתודות מטבע החוץ שלה, ולשם כך הוא קורא למדינות הרוכשות נפט מאיראן לצמצם את הייבוא ממנה בצורה משמעותית. אם לא יעשו כן - מאיימים בוושינגטון לנקוט צעדי ענישה כבר בחודש הבא.

הילרי קלינטון בביקורה בהודו השבוע. ארה"ב מנסה "להרעיב" את איראן בכל הנוגע לדולרים ולאירוצילום: אי-אף-פי

סין והודו כבר הודיעו שלא ישעו לאיומים, אולם מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים להסדר עם השתיים, שבמסגרתו הן יצמצמו את ייבוא הנפט האיראני בתמורה לכך שיתרת הנפט תירכש במטבע המקומי ולא בדולרים. הודו אמנם מבקשת לשמור על קשרים טובים עם וושינגטון ולהימנע מסנקציות, אך הואיל וכלכלתה תלויה לחלוטין במקורות אנרגיה זרים, בניו דלהי חוששים שצמצום הנפט האיראני יפגע בצמיחתה. בנוסף לכך, בהודו לא מוכנים להצטייר כעושי דברה של ארה"ב על אף ההשתדלות לרצותה.

בפני ההודים עומדת בעיה נוספת: כיצד לשלם לאיראנים? מערכות הסליקה והבנקאות הבינלאומית אינן מאפשרות כיום לבצע עסקים עם איראן כמעט בכלל. זו סיבה נוספת שבעטיה הגיעה המשלחת האיראנית לניו דלהי. איראן הסכימה שהודו תשלם על 45% ממכירות הנפט ברופי ובתמורה תרכוש איראן מוצרים בשוק ההודי. ההסכם הזה יאפשר להודו גם להפחית את חוסר האיזון האדיר בסחר עם איראן, הנחשב לבעל פוטנציאל גדול. בשנה שעברה ייבאה הודו מאיראן במחיר הנאמד ב-988 מיליון דולר, בעוד שהייבוא האיראני ממנה הסתכם ב-91 מיליון דולר בלבד.

לארה"ב נראה ההסכם ההודי-איראני איננו מפריע כרגע. מארק דובוויץ, מומחה לאיראן מוושינגטון, סבור כי מטרתו העיקרית של ממשל אובמה הוא "להרעיב" את איראן בכל הנוגע לדולרים ולאירו, להם היא זקוקה כדי להמשיך ולממן את תוכנית הגרעין. "הרופי הוא לא לגמרי מטבע סחיר", מסביר דובוויץ, "איראן לא תוכל להמיר רופי לדולרים או לאירו. היא גם לא תוכל לקחת את הרופי לאיראן ולכן הדבר היחיד שנותר לה הוא לקנות סחורה הודית".

כעת, נותר לראות עד כמה תהפוך שיטת התשלום הרופי לנרחבת ואפקטיבית, עד כמה יעשה בה הממשל ההודי שימוש למכירת אורז, חיטה ותרופות ועד כמה יימנע ממכירת טכנולוגיות רגישות.

כך או כך, גם בשיטת הסחר החדשה, ארה"ב תמשיך לפקח שסחורה האסורה במסגרת הסנקציות איננה עוברת בציר ניו דלהי-טהראן. שאלה אחרת שעודנה פתוחה היא עד כמה תיענה הודו לדרישת ארה"ב בייבוא הנפט האיראני. ההודים סבורים שצמצמו מספיק, אך הנושא צפוי לעלות שוב כחלק מדיוני הדיאלוג האסטרטגי שיתקיימו בוושינגטון בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ