רק מאות יהודים השתתפו בחגיגות השנתיות באי ג'רבה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בגלל איום ביטחוני וחשש לחייהם, השתתפו אתמול ושלשום רק כמה מאות עולי רגל יהודים בחגיגות השנתיות באי ג'רבה השייך לתוניסיה. החגיגות לציון יום מותו של רבי שמעון בר יוחאי נערכו באבטחה קפדנית, שכללה נוכחות שוטרים וחיילים רבים ברחובות. "האווירה טובה והדברים מתקדמים כשורה. כ-400 או 500 אנשים באו", אמר אחד המשתתפים. "אנחנו שמחים שזה התקיים ושאנשים באו".

בשנה שעברה, בגלל המתיחות הפוליטית במדינה, השתתפו בחגיגות בבית כנסת העתיק אלגריבה רק כמאה עולי רגל, והמארגנים ביטלו את החגיגות המסורתיות מסיבות ביטחוניות. ואולם בשנים קודמות, פקדו את המקום אלפי בני אדם. להילולה השנתית, המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר, הגיעו בשנת 2000 יותר מ-10,000 מבקרים. השנה, ישראל פרסמה אזהרת מסע הקוראת לישראלים להימנע מלבקר בתוניסיה, עקב מידע על כוונה לפגוע בעולי הרגל.

למרות מאמצי הממשלה לגנות הסתה, ההתבטאויות של סלאפים קיצונים העלו זיכרונות מהפיגוע שאירע בבית הכנסת ב-2002, כחודש לפני החגיגות, שבו נהרגו 21 תיירים. מנהג העלייה לרגל מתקיים זה יותר מ-20 שנים, ובעבר משך מבקרים מישראל, צרפת וארה"ב. למרות מספר היהודים הקטן בתוניסיה, הקהילה היהודית שם היא עדיין אחת הגדולות והקדומות בצפון אפריקה. לפי הערכות בתוניסיה יש כ-1,800 יהודים.

בית הכנסת אלגריבה, אשר הוקם על חורבות בית כנסת יהודי שנבנה לפני כמעט 1,900 שנה מושך מספר רב של מבקרים מדי שנה. ממשלת תוניסיה החדשה עשתה מאמצים מיוחדים כדי לעודד את הגעתם של המבקרים היהודים. בכנס בינלאומי לתיירות עולמית שנערך לאחרונה, הצהיר ראש ממשלת תוניסיה כי "תוניסיה היא חברה פתוחה וסובלנית. נשמח לקבל את פניהם של המבקרים היהודים באלגריבה, כבשנים עברו".

נשיא תוניסיה מרזוקי ביקר בבית הכנסת אלגריבה בפסח השנה, ביום השנה העשירי לפיגוע שביצע ארגון אל-קאעדה. הוא הדגיש כי יהודי תוניסיה הם חלק בלתי נפרד מהחברה וכי "לא נקבל כל מעשה ונדליזם או אלימות המכוונים נגדם, פוגעים ברכושם ובמקומות הקדושים שלהם".

עם זאת, יותר משנה אחר ההפיכה בתוניסיה, שבה הודח הנשיא בן עלי, ושהביאה בעקבותיה את אירועי האביב הערבי, חוששים תושבי המקום מהתערערות הדו קיום השלוו שאפיין את החיים באי במשך עשרות שנים. הסיבה לכך היא תחושה כללית של אי ביטחון באשר למעבר לדמוקרטיה ואיומים שמשמיעים קיצונים סלאפים.

דוד ביתן, בעל חנות תכשיטים בשוק של ג'רבה, מעיד שחייהם של יהודי תוניסיה לא חזרו להיות כשהיו לפני ההפיכה. העסקים לא התאוששו וחוסר היציבות המאפיין את המדינה משפיע גם עליהם.

"אנחנו לא מפחדים מהאיסלאמים הקיצוניים שמדברים יותר מדי. אנחנו מפחדים מאלה ששותקים, ואחר כך עושים משהו", אומר ביתן. "הכל השתנה מאז ההפיכה. פעם, אנשים היו מפחדים מהמשטרה. עכשיו אנחנו בלחץ. המשטרה נחלשה והגזענים מתחזקים. הם לא חוששים יותר".

תגובות