פעילי כל העולם התאחדו, וניסחו מניפסט מחאה בינלאומי

המסמך חובר לרגל יום הפעולה הבינלאומי שיצויין מחר ב-200 ערים במדינות שונות, בהן ישראל, בדרישה לדמוקרטיזציה של גופי השלטון והכלכלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אנו מוצאים עצמנו בעולם שבו הצלחה עומדת בסתירה לערכים אנושיים מהותיים, כגון סולידריות ותמיכה הדדית. כל מה שאינו מקדם תחרותיות, אנוכיות ותאוות בצע נתפס כמקולקל ונגד השווקים, ואידיאולוגיה בלתי-מוסרית זו מחוזקת על ידי המונופול של אמצעי התקשורת הגדולים. זו הסיבה שאנחנו - נשים וגברים חופשיים ומאוחדים, תושבי העולם - החלטנו להשמיע את קולנו. אנו מגנים את המצב השורר בכוכב הלכת שלנו, ותובעים יישום של מדיניות אחרת, לקידום רווחת הכלל".

מלים אלו, שפותחות את המניפסט הבינלאומי הראשון לצדק חברתי ודמוקרטיזציה של גופי השלטון והכלכלה, מפורסמות הבוקר בעשרות ערים ברחבי העולם בו-זמנית. על ניסוחו שקדו יחדיו בחודשים האחרונים מאות פעילי מחאה מכל רחבי העולם, זאת לקראת יום הפעולה הבינלאומי, שייערך בשבת הקרובה לציון שנה לתחילת מחאת ההמונים בספרד. מארצות הברית ועד לקוריאה, דרך ספרד ועד לישראל, צפויים להתאסף במאתיים ערים שונות פעילים מכל רחבי העולם ולהשתתף באירועי מחאה נרחבים, אשר יהוו המשך לאירוע המחאה שהתקיים בו-זמנית ברחבי העולם ב-15 באוקטובר 2011.

האם המחאה תסחוף את המדינה גם בקיץ הקרוב? בואו לדבר על זה בפייסבוק

מפגינים במדריד באירוע המחאה הבינלאומי הראשון, באוקטובר האחרוןצילום: רויטרס

המניפסט הבינלאומי חובר בתהליך ארוך שהיה מבוסס על קבלת החלטות בקונצנזוס, בדיונים שהתקיימו בעיקר בשיחות ועידה נרחבות באינטרנט, ובו נטלו חלק גם נציגים ישראלים. "אנחנו יוצאים נגד הניצול לרעה של הכוח על ידי ההון-שלטון, השיטה הכלכלית-שלטונית ששוברת את כל המעמדות מכל המגזרים, ונגד השחיתות השלטונית", אמרה אתמול ליאורה יוקלה, ממארגנות המחאה בישראל, שתתקיים במוצאי שבת ב-20:30 בבאר שבע, חיפה, קרית שמונה, ירושלים, נהריה ופרדס חנה - במקביל לאירוע המרכזי בכיכר רבין שבתל אביב, שאליו יתנקזו צעדות שיוצאות משכונות דרום העיר.

מחברי המסמך הבהירו שהם אינם מתיימרים לייצג את התנועות השונות שלוקחות חלק במחאה החברתית-כלכלית, ושהמניפסט אינו מסמך סופי אלא הצעה ובסיס לעבודה. הוא יועבר לאסיפות מקומיות שיוכלו לדון בו ולהכניס בו שינויים, ולאחר מכן ינסו הפעילים ליצור מסמך שיאחד את הגרסאות השונות. גם גרסה זו תישלח בחזרה לתנועות המקומיות עד שייווצר קונצנזוס סביב המניפסט.

קוראים לדמוקרטיזציה בוועידת G8 וקרן המטבע

הסעיף הראשון של המניפסט קובע ש"יש לרתום את הכלכלה לרווחת בני אדם ולשירות הסביבה, לא לרווח פרטי". מחבריו קוראים להעניק גישה חופשית ואוניברסלית לבריאות, חינוך מבית הספר היסודי ועד להשכלה גבוהה, ודיור לכולם, ומתנגדים להפרטה של השירותים הציבוריים. הם קוראים לביסוס פנסיה שתאפשר לאנשים לחיות בכבוד בכל הגילים, ולהעניק "הכנסה הולמת" שתובטח על ידי עבודה או לחילופין הבטחת-הכנסה אוניברסלית, והפחתת מספר שעות העבודה.

כן קורא המניפסט לביטול הטבות מס לתאגידים שמבצעים מיקור חוץ על מנת להוזיל את שכר העובדים וחברות שפוגעות בזכויות העובדים או בסביבה. המניפסט גם קורא ליצור תקנים בינלאומיים להגנה על הסביבה, ולהשעות את הייצור וההפצה של מוצרי חקלאות מהונדסים גנטית.

הסעיף השני קורא להנהיג את הכלכלה באופן דמוקרטי, "מהמקומי לעולמי. על אנשים לשלוט באופן דמוקרטי במוסדות פיננסיים, תאגידים בינלאומיים והשדולות שלהם". בין היתר קוראים מחברי המניפסט לדמוקרטיזציה של הבנק העולמי, ארגון הסחר העולמי, קרן המטבע הבינלאומית וועדת באזל לפיקוח על הבנקים, על בסיס שוויון בין כל אזרחי העולם, כך שלמדינות עשירות לא תהיה שליטה נרחבת יותר על מוסדות אלה ממדינות אחרות.

אירועי מחאה בניו יורק לפני כשבועיים צילום: רויטרס

מחברי המניפסט גם קוראים לבסס שליטה ציבורית על משאבי מים, אנרגיה, אוויר, וטלקומוניקציה, ודורשים לקבוע תקרת שכר כמו גם שכר מינימום ושיטת מיסוי שיבססו רווחה כלכלית שוויונית. כמו כן, המניפסט מתנגד למימון הצלת הבנקים, קורא שלא לכבד "חובות לא-לגיטמיים" ודורש לבטל את מעמדם המשפטי המיוחד של תאגידים. מחברי המניפסט גם מתנגדים למדיניות הצנע, "שמשרתת רק מיעוט וגורמת לסבל רב בקרב מרבית האוכלוסייה".

הסעיף השלישי והאחרון של המניפסט קורא לדמוקרטיזציה של המוסדות הפוליטיים הבינלאומיים. בין היתר קוראים מחברי המניפסט לדמוקרטיזציה של "המועדונים העשירים" כמו G8 ו-G20 לטובת פורומים דמוקרטיים כמו אסיפה פרלמנטרית של האו"ם, ודורשים לבסס דמוקרטיה שיתופית ככל שניתן. גם אמצעי התקשורת והתאגידים נדרשים לדמוקרטיזציה: "על העובדים לזכות ביכולת אמיתית לקבל החלטות בחברות ובתאגידים שבהם הם עובדים. אנו רוצים לקדם חברות ותאגידים שיתופיים".

לדברי איה שושן, אחת מהפעילות המעורבות בארגון אירוע המחאה בשבת, עם תחילת המחאה לפני שנה בספרד, החלו להתגבש רשתות בינלאומיות המקשרות בין אלפי משתתפים בארגוני המחאה השונים. "התחילו שיחות שבועיות, בהתחלה בצ'אט ואחר כך שיחת ועידה בין המוקדים השונים", היא מספרת, "זה קרה במהלך כל השנה, מאז ה-15 במאי, אפילו לפני פרוץ המחאה פה ביולי".

האסיפה הבינלאומית שהתגבשה לניסוח המניפסט כללה עשרות פעילים מרחבי העולם, ובפגישות הגדולות השתתפו מאות - כאשר כל הפעילות מתבצעת דרך האינטרנט. לדברי שושן, כל מי שרצה יכול היה להשתתף בעבודה על המניפסט ועל ארגון המחאה. "השיחות פתוחות ומפורסמות באינטרנט, ועושות שימוש בתוכנות חינמיות שכל אחד יכול להתקין". היא סיפרה כי ניסוח המסמך המפורט התבצע בשלבים. "קודם אוספים רעיונות מכולם - כל אחד מפרט מה חשוב לו ומישהו לקח על עצמו לנסח טיוטה. לאחר מכן עובדים על הטיוטה, כשהרעיון הוא שבעצם השיחות האלה מתנהלות כסוג של אסיפה - יש תור דיבור, יש רגעים שצריכים להגיע להחלטות. אז עוברים על הטיוטה, אנשים מעלים הסתייגות, דנים בהצעות ומחליטים עליהן. בעצם המניפסט הזה עבר 4 או 5 גרסאות, ולפני שבועיים הוא אושר באופן סופי".

"המשבר הנוכחי נגרם על ידי תאוות בצע"

לבד מסעיפי הפעולה השונים, מפרט המניפסט גם את השקפת עולמם של הפעילים. "אנו דוחים את הרעיון שהמשבר הנוכח הוא 'תאונת טבע'. הוא נגרם על ידי תאוות הבצע של מי שהובילו את העולם למצב זה. בסיוע מדעי הכלכלה, שאיבדו את ייעודם המקורי לתכנון רווחת הכלל, נוצרה אידיאולוגיה המשרתת כוחות פיננסיים", כתבו המחברים. "מבלי לשאול או לקבל את רשותם, יושמו פעולות שחנקו מיליארדי אנשים, בתואנה כי אין פתרון אחר. מדוע עלינו להשאיר את העתיד שלנו בידיהם של מומחים שהורסים את עתיד זה?".

"כאן ועכשיו, חזרנו. התעוררנו, אך לא רק כדי להתלונן. אנו מציעים חלופות למדיניות כדי לתקן את המצב הנוכחי ולהתקדם לעבר עולם דמוקרטי יותר. אנחנו רוצים עולם שבו ערכי החירות, השוויון, והאחווה שולטים - החלום העתיק של אבותינו שהתקוממו נגד דיכוי ברחבי העולם כולו. אנחנו רוצים עולם בו לכל אישה ואיש הזכות לחתור לאושר כפרטים וכקהילות".

לחצו לקריאת המניפסט המלא

עצורים בהפגנות באוקלנד צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ