ארגוני זכויות אדם בטורקיה: זינוק באלימות נגד נשים

הארגונים חוששים שחולשתה של החילוניות, אימוץ ערכים שמרניים והתרחקות חלום ההשתלבות באירופה רק יאיצו מגמה זו

דן בילפסקי וסבנם ארסו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי וסבנם ארסו, ניו יורק טיימס

גוקצ'ה, אם לשניים בת 37, ששערה האפיר בטרם עת, חיה במחתרת כבר 15 שנים. היא במנוסה מאז שבעלה איתר אותה, שבר את דלת ביתה וירה ברגלה שש יריות אחרי שסירבה לחזור לחיות עמו.

לדבריה, אחרי שנמלטה, חטף בעלה את אמה ודקר את אחיה כדי לאלץ את בני משפחתה לגלות לו היכן היא מסתתרת. היא פנתה שוב ושוב למשטרה בבקשת עזרה, אולם השוטרים גערו בה ואמרו לה לחזור לבעלה. פעם, אחרי שנמלטה מהבית ובעלה בא לאסוף אותה מתחנת המשטרה, היא שמעה שוטר שהציע לו לשבור את רגליה כדי שלא תוכל שוב לברוח.

"המדינה שלנו היא האויב הכי מסוכן של הנשים", אמרה גוקצ'ה במקלט לנשים מוכות באיסטנבול. מחשש לחייה היא מסרבת למסור את שם משפחתה. לדבריה, "הייתי בת 14 כשבעלי התחיל להתעלל בי. עכשיו אני בת 37, ואני עדיין חוששת לחיי למרות כל קריאותיי לעזרה".

כיכר תקסים באיסטנבול, בחודש שעבר. בשנה שעברה נרשמו בטורקיה יותר מ-207,253 מקרים של אלימות נגד נשים, זאת בהשוואה ל-189,377 ב-2010 צילום: ניו יורק טיימס

קיים קושי רב לקבל נתונים מהימנים על מקרי אלימות במשפחה בטורקיה. לפי מומחים, הסיבה לכך היא שנשים רבות אינן מתלוננות במשטרה. ארגוני זכויות אדם במדינה מעריכים כי חלה באחרונה עלייה חדה בהתקפות נגד נשים. לדבריהם, קיים חשש כי טורקיה צועדת לאחור בכל הנוגע למעמד האשה וזכויותיה. הם טוענים כי הניסיון לקדם את מצבן של הנשים במדינה נפגע הן בגלל התרחקות סיכוי ההשתלבות של טורקיה באיחוד האירופי הן בגלל מדיניות הממשלה, בראשות מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית, שמאמצת יותר ויותר ערכים שמרניים של העולם הערבי, שאותו היא מעוניינת להנהיג. המצב הידרדר השנה עד כדי כך שאחד מארגוני הסיוע לנשים הציע שהמדינה פשוט תחמש נשים ותלמד אותן לירות כדי להגן על עצמן.

החשש שמדיניות מפלגת השלטון שוחקת את זכויותיהן של הנשים עלה לדיון ציבורי בחודש שעבר, בשעה שהנשיא, עבדוללה גול, אישר הצעת חוק שנויה במחלוקת, המאריכה את לימודי החובה ל-12 שנות לימוד, אולם מאפשרת הוראה בבית אחרי שמונה השנים הראשונות. מבקרי הצעת החוק טענו כי היא מעודדת את הנוהג לשאת קטינות. הממשלה הדפה את הביקורת וטענה שהשינוי מאפשר לטורקיה להתיישר עם דרישות החינוך הבינלאומיות.

מלחמת התרבות על מקומן של הנשים בחברה הטורקית גם משקפת את המתיחות הגואה במדינה בנושא דת ומדינה. החילוניות של המדינה, שבה יש רוב מוסלמי, מתנגשת עם השמרנות הדתית של מעמד שעלה לשלטון ורק הולך ומתחזק. לדברי ארגוני זכויות אזרח, עם העלייה בכוחו של מעמד זה, חלה עלייה גם בהתקפות על נשים מצד גברים, שמקבלים מהמדינה חסינות ואינם באים על עונשם.

מדו"ח משטרתי שהגיע לידיו של וילדאן ירמיבסוגלו, יו"ר קאדר, אחד מארגוני זכויות אזרח הבולטים במדינה, עולה כי בשנה שעברה נרשמו בטורקיה יותר מ-207,253 מקרים של אלימות נגד נשים, זאת בהשוואה ל-189,377 ב-2010.

כרזה של ארדואן באיסטנבולצילום: בלומברג

דו"ח של האו"ם, שפורסם בחודש יולי האחרון, מלמד כי שיעור האלימות נגד נשים בטורקיה גבוה בהרבה משיעורי האלימות באירופה וארה"ב. הדו"ח, שמבוסס על נתוני סקר ממשלתי שנערך ב-2007, ושבו תושאלו 12,875 נשים ב-12 אזורים במדינה, קובע ש-39% מהנשים בטורקיה חוו אלימות פיסית בשלב זה או אחר בחייהן, זאת לעומת 22% בארה"ב ושלושה אחוזים עד 35% ב-20 מדינות באירופה.

בפברואר 2011 זעזע שר המשפטים את המדינה, שעה שחשף בתשובה לשאילתה בפרלמנט כי מספר מקרי הרצח של נשים עלה מ-66 ב-2002 ל-953 בשבעת החודשים הראשונים של 2009. ואולם, למרות העלייה החדה, מדובר במספרים קטנים יחסית לאוכלוסיית טורקיה, שמונה יותר מ-80 מיליון בני אדם, וזאת ככל הנראה משום שחלק גדול מהאירועים האלה כלל אינו מדווח לרשויות.

ב-2002, עם עלייתה לשלטון של מפלגת הצדק והפיתוח בראשות רג'פ טייפ ארדואן, חתרה טורקיה בנחישות להצטרף לאיחוד האירופי, וסוגיית זכויות הנשים עלתה לראש סדר העדיפות הפוליטי. חוקים שהפלו נשים לרעה בוטלו ונחקקו חוקים חדשים שמגוננים עליהן: אונס של נשים בידי בעליהן הפך לעבירה פלילית, והעונש המרבי על מעשי רצח בגין מה שמכונה "כבוד המשפחה", הוחמר למאסר עולם. ואולם, מומחים ופרשנים טוענים כי מחוגי השעון הוזזו עתה לאחור.

אף על פי שהממשלה מצהירה שהיא רק דוגלת בערכי חברה שמרניים ומעודדת את שימור המסגרת המשפחתית, טוענת ניגאר גוקסל, חוקרת בכירה במכון למען יציבות באירופה, שערכה מחקר מקיף על הנשים בטורקיה, כי העלייה באלימות נגד נשים והשיעור הנמוך של השתתפותן בכוח העבודה במדינה (28% פחות ממחצית הממוצע האירופי), מראים כיצד הניסיון לשמור על אחדות המשפחה בא על חשבון זכויות הפרט של האשה.

"הממשלה הזאת התחילה את דרכה עם סדר יום פמיניסטי מפתיע וחסר תקדים, אבל שינתה מאז כיוון", אומרת גוקסל. "נוסף לכך", היא אומרת, "האביב הערבי מושך עכשיו את טורקיה לכיוון שמרני יותר". ראש הממשלה ארדואן, מוסלמי אדוק, עורר בשנה שעברה את זעמן של פמיניסטיות רבות, כאשר קרא לנשים ללדת לפחות שלושה ילדים וטען שמצדדי השימוש באמצעי מניעה מבקשים להחליש את טורקיה. במדינה שבה יש רק מספר קטן של משפחתונים מסובסדים, פירשו נשים רבות את קריאתו של ארדואן כניסיון למשוך אותן בחזרה למטבח.

עיישה בוהורלר, ממייסדות מפלגת השלטון, אומרת שבימי ממשלת ארדואן חלה עלייה ברמת החינוך של הנשים. לדבריה, הממשלה אף נוקטת עמדה תקיפה נגד אלימות במשפחה. אחרים סבורים שהטענות על חברה סקסיסטית הן מופרכות מיסודן, שעה שנשים בטורקיה מחזיקות בעמדות בכירות בתחומי העסקים והפוליטיקה. הם מזכירים שבעבר הנהיגה את טורקיה ראש ממשלה אשה.

במארס קיבל הפרלמנט הטורקי שורה של חוקים שמיועדים לקדם את מצבן של הנשים, ובהם חוק הכופה על בעלים אלימים לענוד אזיקונים אלקטרוניים, וחוק המאפשר למשטרה להוציא צווי הגנה אם לא ניתן להשיג באופן מיידי את התביעה או את בית המשפט לענייני משפחה. המשטרה אף אמורה לקבל תדרוך בעניין זכויות נשים. ואולם, אין די בכוונות הטובות של חקיקה זו כדי לשנות תפישות עולם במדינה פטריארכלית במהותה כמו טורקיה, או להבטיח שהחוקים החדשים ייאכפו הלכה למעשה במלואם.

לפי אחד החוקים, למשל, כל רשות מקומית שבה מספר התושבים גבוה מ-50 אלף בני אדם, מחויבת להקים לפחות מקלט אחד לנשים מוכות. ואולם, לפי ארגוני זכויות אזרח, מניין המקלטים שיש בפועל במדינה אינו עולה על 79, מספר קטן ביותר ביחס לאוכלוסייה. גורם בכיר באנקרה אמר באחרונה לארגון נשים שמרני כי פתיחת מקלטים נוספים היא רעיון גרוע משום שהוא מאפשר לנשים לעזוב את ביתן.

נשים שמעזות בכל זאת לעשות את הצעד ופונות לעזרה, חשופות לא פעם לסיכונים רבים. ארזו ילדירים, שהגישה לדברי פעילי זכויות אזרח יותר מעשר בקשות רשמיות למקלט, נורתה בשנה שעברה שמונה פעמים בידי בן זוגה, ברחוב סואן בלבה של איסטנבול. טופס אחרון של בקשתה נמצא מוכתם בדם בתיקה.

תרגום: סביונה מאנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ