נשיא יוון יכנס דיון חירום בניסיון למנוע בחירות נוספות

לפי החוק היווני, מאמציו של הנשיא להרכיב ממשלה יכולים להימשך עד 17 במאי, אך השיחות עלולות להיקלע למבוי סתום כבר ביממה הקרובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא יוון קרולוס פפוליאס יכנס היום את ראשי המפלגות, במאמץ אחרון להגיע להסכם על הקמת ממשלת קואליציה ולמנוע בחירות כלליות חדשות. פפוליאס נקט את המהלך לאחר שמנהיג המפלגה הסוציאליסטית אוואנגלוס וניזלוס הודיע כי אין ביכולתו להקים ממשלת קואליציה חדשה.

פפוליאס ייפגש בתחילה עם ראשי שלוש המפלגות, שקיבלו בבחירות האחרונות את מספר הקולות הגדול ביותר - מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" השמרנית, "הקואליציה השמאלית" השמאלנית-קיצונית (SYRIZA) והמפלגה הסוציאליסטית "פאסוק". לאחר מכן ייפגש בנפרד עם ראשיהן של ארבע המפלגות האחרות שהצליחו להיכנס לפרלמנט - "היוונים העצמאיים" הימנית-לאומנית, הקומוניסטית, "השחר הזהוב" הניאו-נאצית ו"השמאל הדמוקרטי", מפלגת השמאל המתונה.

לפי החוק היווני, מאמציו של הנשיא להרכיב ממשלה יכולים להימשך עד 17 במאי, התאריך המתוכנן לפתיחת הפרלמנט החדש, אך מניסיון העבר ניתן להסיק כי השיחות יימשכו יומיים-שלושה בלבד, מאחר שכבר היום הן עלולות להיקלע למבוי סתום. אם גם פפוליאס ייכשל בניסיונו להשיג הסכם קואליציה, ייערכו ביוון בחירות חדשות בחודש הבא.

בבחירות שהתקיימו לפני שבוע לא קיבלה אף מפלגה את מספר המושבים המאפשר הקמת ממשלה. היוונים, הזועמים על שנתיים של מיתון וצנע חמור, דחו את שתי המפלגות הגדולות מהעבר - "פאסוק" הסוציאליסטית ו"דמוקרטיה חדשה" השמרנית, והצביעו בעד מפלגות קטנות יותר בימין ובשמאל.

התוהו ובוהו הפוליטי המתמשך ביוון מגביר את החששות באשר להמשך חברותה של המדינה בגוש האירו. המדינות שהלוו לה כספים, הדורשות שתקיים את תנאי תוכניות החילוץ, אם ברצונה להמשיך לקבל את הכספים שמנעו ממנה פשיטת רגל מאז מאי 2010. הנושא המרכזי המקשה על הקמת קואליציה חדשה הוא השאלה אם יוון צריכה להמשיך את צעדי הצנע החמורים, הדרושים לקיום הלוואות הסיוע או לא.

מסקר דעת קהל, שתוצאותיו התפרסמו אתמול, עולה שאם ייערכו בחירות חדשות, תקבל 25.5% SYRIZA מהקולות (לעומת 16.8% בבחירות האחרונות), "דמוקרטיה חדשה" תקבל 21.7% (18.9%), "פאסוק" 14.6% (13.2%) ו"השחר הזהוב" 4.8% (7%).

גם אם תוצאות אלה יתאמתו, SYRIZA לא תוכל להקים ממשלה לבדה, אך היא תפיק תועלת מהחוק המעניק למפלגה הגדולה ביותר 50 מושבים נוספים בפרלמנט שבו 300 מושבים, ותוכל לבחור לעצמה שותפות מבין המפלגות המתנגדות לתוכנית הסיוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ