מפלגתה של מרקל צפויה להפסיד בבחירות בנורדריין-וסטפאליה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל צפויה להפסיד בבחירות המקומיות שיתקיימו היום במדינת המחוז המאוכלסת ביותר בגרמניה, נורדריין-וסטפאליה. המפלגה הנוצרית דמוקרטית (CDU), מפלגתה של מרקל, הודחה מהשלטון במדינה ב-2010. על פי הסקרים, צפוי המרכז-ימין להיחלש עוד יותר בבחירות הקרובות.

בבחירות שנערכו לפני שנתיים נתנו הבוחרים ביטוי לחששותיהם מהתפתחות משבר החוב ביוון ומהמדיניות הפרו-גרעינית של מרקל, והתמיכה ב-CDU צנחה לשפל חסר תקדים של 34.6%. בעקבות האסון בפוקושימה, החליטה מרקל לסגור תחנות כוח גרעיניות והובילה יוזמה לנקיטת מדיניות צנע לפתרון משבר החוב במדינות אירופה. ואולם, מהלכים אלו לא רק פגעו בתמיכה בה בנורדריין-וסטפאליה, ועל פי הסקרים, הידרדרה כעת התמיכה במפלגתה לשיעור של 30% בלבד.

בערים התעשייתיות בנורדריין-וסטפאליה, שבה העיריות נאבקות בכל כוחן להמשיך ולספק שירותים ציבוריים לתושבים, הצהרותיה של מרקל בדבר הצורך בתוכנית צנע לא משכנעות את הבוחרים המאוכזבים. שיעור האבטלה בחבל הרוהר, שהיה פעם מרכז תעשיית הפחם והפלדה, הולך וגואה. מרקל, שזו שנתה השביעית בשלטון לא הצליחה לגייס את תמיכתם של 13.3 מיליון הבוחרים במדינה. הסקרים מנבאים רוב זעום לקואליציה השלטת במדינת המחוז, המורכבת מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) והירוקים.

המתמודדים הראשיים במערכת הבחירות של נורדריין-וסטפאליה הם שר הסביבה נורמן רטגן, מי שנחשב ליורשה של מרקל ב-CDU, ומולו ניצבת מי שנחשבת בעיני רבים כאלטר אגו של מרקל, מנהיגת הסוציאל-דמוקרטים במדינה, האנלורה קראפט. השתיים חולקות את גישה הפעלתנית והפרגמטית. בסקרים שנערכו לפני הבחירות, הוגדרה קראפט כ"אמינה". סוציאל דמוקרטים רבים מקווים שקראפט תתמודד יום אחד מול מרקל על תפקיד הקאנצלרית.

מערכת הבחירות בנורדריין-וסטפאליה היא לא הראשונה במדינת מחוז. כרבע מתושבי גרמניה מתייצבים בימים אלה בקלפי. ביום ראשון שעבר ניצחה, ברוב זעום, קואליציה של ה-SPD והירוקים במדינת המחוז שלזוויג-הולשטיין, המונה כ-2.2 מיליון בוחרים.

תגובות