איום המלחמה שוב מרחף מעל סודאן

פחות משנה מאז זכתה דרום סודאן בעצמאות, החלו תקריות והיתקלויות לאורך הגבול. כעת מתגייסים אזרחים משני צדי הגבול כדי לצאת שוב למלחמה

ג'וש קרון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וש קרון, ניו יורק טיימס

בשעות אחר הצהריים של יום חם, יצא הכפר כולו לשדה הפתוח. הנשים צעדו כשכיסאות מונפים מעל ראשיהן. ילדים יחפים התרוצצו. זקנים שעורם יבש ומקומט כקליפות עצים מדבריים הניפו רובים לעבר השמיים הלוהטים.

"אנחנו לא פחדנים. אנחנו לא מפחדים" צעק הנציב המקומי אווֶט קיאיר אווֶט, שקרא לקהל "תרמו מזון, תרמו כסף". התושבים תרמו חפיסות טבק, שקי קמח, עזים, בוטנים וכסף, בשטרות מקומטים. הרבה בעבור האנשים העניים ביותר בעולם. בו זמנית נרשמו המוני צעירים מהאזור לכוחות חיל הרגלים של הדרום, להוטים לצאת לחזית.

ימי המלחמה של דרום סודאן היו אמורים להסתיים עם קבלת עצמאותה מסודאן ביולי האחרון, לאחר עשרות שנים של מלחמה בין הצפון לדרום. אולם השמחה התפוגגה לאחר שבועות של תקריות והיתקלויות לאורך הגבול, וכעת, פחות משנה לאחר מכן, מתגייסים אנשים ברחבי המדינה הגדולה, כדי לצאת שוב למלחמה.

מורדים בסודאן צילום: רויטרס

הסיבה להתלקחות המחודשת של הסכסוך היתה העובדה ששתי המדינות טרם מצאו פתרונות למספר בעיות, מבלי לכלול את עניין סימון הגבול ביניהן שאורכו כ 1,600 ק"מ, או את נושא חלוקת רווחי הנפט המסתכמים במיליארדי דולרים. מאות נהרגו בתקריות שפרצו בחודש שעבר לאורך הגבול, והשליטה בשדות הנפט האסטרטגיים עברה מיד ליד.

ארה"ב, האיחוד האפריקאי והאו"ם קראו להפסקת הלחימה. בשבוע שעבר הסכימו סודאן ודרום סודאן לחזור לשולחן המשא ומתן, על אף שלטענת הדרום ממשיכה סודאן בהפגזות לאורך הגבול. רבים בדרום, בהם גם בכירי הממשל, משוכנעים כיום שהמלחמה היא בלתי נמנעת.

"אין ספק שחרטום תתקוף אותנו", אמר סגן נשיא דרום סודאן ריק מצ'אר, העומד בראש מאמץ הגיוס הארצי. "זו ההיסטוריה שלנו. זו דרכנו להתמודד עם בעיות".

בג'ובה בירת דרום סודאן מנסים שליחי הממשלה לאסוף ממנהלי בתי המלון תרומות בסך 1,000 לירות סודאניות (כ-250 דולר), או לחלופין, מוצרים חיוניים כפחם ומצרכי מזון.

הנשיא סאלבה קיאיר אוהב לצייר את ארצו כצד החלש, כ"תינוק בעל שתי שיניים, שיגדל וינשוך את האיש הזה", קרי, את אויבו בנפש בעבר ומן הסתם גם בעתיד, נשיא סודאן עומר חסן אל-בשיר.

נראה ששני הצדדים מתכוננים למאבק. בחרטום בירת סודאן מקצצים את משכורות עובדי הציבור והכסף מופנה למאמץ המלחמתי. כמו בדרום, חרטום מנסה לגייס את העם ולאסוף תרומות.

אזור הגבול בדרום סודאן, היה שקוע במלחמה מאז שנות ה 50 ועד שהושג הסכם השלום בחסות ארה"ב ב 2005. במשך כל אותן שנים הוצתו כפרים וילדים נחטפו ונוצלו כעבדים. כיום מתגייסים צעירי הדרום בהתלהבות, ומספר המתנדבים לצבא התגלה כגדול פי שלושה מהצפי. "המגויסים של היום הם בני דור המשחררים", אמר אחד מקציני הגיוס של הדרום, שהוסיף כי בזמנו, "כשיצאנו נגד חרטום לא היו מים או אוכל. נלחמנו בצבא סודאן כיוון ששאפנו לחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ