הפתרון למשבר הנדל"ן בארה"ב: חממות מריחואנה בפרברים

הפרברים שסימלו את החלום האמריקאי נפגעו קשה במשבר הכלכלי. לבתים נכנסו דיירים חדשים, עם סודות שמתגלים לרוב רק כשפורצת שריפה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

כלפי חוץ, לא היה שום הבדל בין בית מספר 110 ברחוב וינדזור קורט לשאר הבתים בשדרת הדקלים המעטרת את הפרבר המנומנם של ואלחו שבקליפורניה. גם יושבי הבית, שעד לפני מספר שנים עוד היה משועבד לבנק, נראו טיפוסים שקטים למדי.

עד שבוקר אחד, ממש לא מזמן, קול קריסת הרעפים התריע את השכנים משריפה שפרצה בבית. סטפן סנאודן, המתגורר בסמוך, ניגש לדפוק בדלת. איש לא ענה, אבל צוות הכבאים שהגיע למקום גילה שהבית שימש לעסק לא חוקי, שנעשה נפוץ בנוף הפרברי: חממה לגידול מריחואנה.

כל הקומה השנייה וחלק מקומת הקרקע של הבית המרווח הותאמו לגידול צמחי קנביס. סנאודן מספר כי הדיירים השתלבו בשכונה בקלות. "הם היו יוצאים לעבודה בבוקר וחוזרים אחר הצהריים. כיסחו את הדשא, הוציאו את הזבל והיו חוזרים הביתה עם קניות. מעולם לא נראתה שם תכונה מיוחדת".

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

חממה לגידול מריחואנה בבית פרטיצילום: בלומברג

בשנים האחרונות נרשם מעבר הדרגתי של עסקים לגידול מריחואנה מאזורים מסחריים וחקלאיים לבתים בפאתי הערים הגדולות. השינוי נובע בחלקו ממשבר הדיור בארה"ב שיצר היצע יתר של בתים גדולים במחיר נמוך. בתים ששוויים עמד על מיליון דולר לפני המשבר, הפכו לחממות עם תנאי תאורה טובים ומערכות לסינון אוויר ומים, הנחוצות לגידול מריחואנה באיכות גבוהה.

לא פעם קורה שאיש בסביבת בתי הגידול אינו יודע על קיום החממות, אפילו לא שכנים שגרים קרוב, עד שפורצת בהם שריפה, הנגרמת בדרך כלל מליקויים במערכת החשמל. מאז אישרה המשטרה המקומית בקליפורניה ב-1996 שימוש רפואי מוגבל במריחואנה לצריכה עצמית, למעשה הפסיקו רשויות החוק להילחם בתופעת החממות לגידול קנאביס.

ראסטי פאיין, דובר הדי-אי-אי (הרשות הפדרלית האמריקאית למאבק בסמים), מספר שבעבר נהגו ארגוני פשע לרכז את גידול הסמים בשכונות מצוקה. אולם כיום רואים יותר ויותר חממות בשכונות של בני מעמד הביניים והמעמד הבינוני-גבוה. פאיין מספר כי "לעתים קרובות הארגונים קונים או שוכרים את הבתים, למשל בצפון קליפורניה, שבו הביא המשבר לצניחה חדה במחירי הנדל"ן".

בצפון קליפורניה אותרו לא מעט חממות בבתים שעוקלו על ידי הבנקים בפרברים הוותיקים של האזורים שנפגעו קשה במשבר, בהם העיר ואלחו, המרוחקת כ-40 קילומטרים מסן פרנסיסקו, שהכריזה על פשיטת רגל ב-2008. החממות נמצאו גם בקהילות ותיקות פחות כמו הפרבר אלק גרוב שבסקרמנטו, שצצו כמו פטריות אחרי הגשם בימי הפריחה בשוק הנדל"ן. "החממות הוקמו בלב ארץ הפרברים", סיפר דובר משטרת אלק גרוב, "עם ילדים משחקים ברחוב והולכים לכדורגל, אנשים שהולכים וחוזרים מהעבודה".

מנתוני הדי-אי-אי עולה כי בקליפורניה נתפסו 70% משתילי הקנאביס שהוחרמו בארה"ב ב-2010. נכון לאותה שנה, 188,297 שיחי קנביס נמצאו ב-791 חממות ביתיות, לעומת 107,047 גידולים של הסם שאותרו ב-572 בתים ב-2005. לפי דובר הדי-אי-אי פאיין, גידול המריחואנה בחממות נחשב לתחום התמחות של קרטלים ויאטנמיים-אמריקאים.

רשויות אכיפת החוק בארה"ב, בעיקר המשטרות המקומיות, נאלצו לקצץ בכוח האדם ובמשאבים בגלל המשבר הכלכלי, ויכולתם להיאבק בתופעת החממות נפגעה. גם היחס החוקי למריחואנה בקליפורניה יצר אווירה של סובלנות לתופעה.

"אם היינו מוצאים חממה כזו לפני 10 שנים, היינו מחרימים את כל הציוד, וכל המעורבים היו מובאים לדין", מספר סמל ג'ף בסאט, דובר המשטרה בואלחו. "כיום פחתו משמעותית הסיכויים להיתפס או להישפט על גידול סמים קלים". מהמשטרה המקומית נמסר כי איש לא נעצר עם גילוי החממה ברחוב וינדזור קורט.

כמו שכנים אחרים, טים לנגפורד, 54, לא ראה סיבה מיוחדת לחשוד בשכנים שחיו בבית בשנים האחרונות. לנגפורד הוסיף, עם זאת, שהמשבר הכלכלי הביא גם להתרופפות ביחסי השכנות בסביבה. לדבריו, "יש כיום תחלופה גבוהה יותר של האוכלוסייה בשכונה, כך שכל אחד עסוק בענייניו. אלו לא בדיוק הזמנים בהם היית לוקח איתך עוגת תפוחים וניגש להציג עצמך בפני השכנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ