הדלאי לאמה: אם לא הייתי נזיר, הייתי רוצה להיות מהנדס

לקראת בואו ללונדון לקבלת אחד הפרסים הדתיים היוקרתיים ביותר בעולם, סיפר המנהיג הבודהיסטי לטלגרף שהוא מפחד מטיסות ושיאכלו אותו כרישים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הדלאי לאמה יתייצב מחר (שני) בכנסיית סנט פול בלונדון כדי לקבל את אחד הפרסים הדתיים היוקרתיים ביותר – פרס "טמפלטון", המוענק בשל קידום ענייני הרוח הכולל מענק של 1.4 מיליון דולר. הפרס, שניתן בעבר לאמא תרזה, מוענק למנהיג רוחני או דתי שעודד את המחקר המקדם את הקשר בין הדת למדע.

לקראת הגעתו ללונדון, סיפר המנהיג הבודהיסטי לטלרגף שהוא עדיין מאמין שיזכה לראות שלום עם סין ולחזור לטיבט, שהוא מפחד מכרישים ומטיסות, ושאם הוא לא היה נזיר בודהיסטי, הוא היה רוצה להיות מהנדס.

המנהיג הרוחני וזוכה פרס נובל לשלום זוכה לאהדה ותמיכה עולמית בשל עמדתו העיקשת נגד אלימות שאפיינה את התנהגותו במהלך הסיפוח הסיני של טיבט. עדות אחת לכך היא העובדה שתוך שעות ספורות אזלו כל הכרטיסים להרצאה שהוא יעביר בחודש הבא בסקוטלנד.

מכיוון שהפרס מייחס חשיבות לקשר בין דת למדע, תיאר הדלאי לאמה בראיון את חיבתו האישית למדעים. הוא סיפר לכתב הטלגרף שכשהיה ילד הוא קיבל במתנה שתי מצלמות, אותן פירק ואז הרכיב מחדש כדי לגלות כיצד הן פועלות. הוא אף סיפר שמאו צה-טונג אמר לו בשנת 1954, מיד אחרי הפלישה הסינית לטיבט, שיש לו "מוח מדעי". בפגישה הזו, תיאר הדלאי לאמה, "מאו הגיש אוכל סיני מסורתי. אך עישן בשרשרת, והשתעל המון, אז פחדתי לאכול מכיוון שחשבתי שאדבק בוירוס מהצ'ופסטקיס שלו".

המנהיג הבודהיסטי גם סיפר לטלגרף על ילדותו, ואמר שאחת החרטות הגדולות של חייו היא העובדה שמעולם לא למד לשחות, וזאת מכיוון שאם מטוסו יתרסק אין לו סיכוי לשרוד. "הפחד שלי כיום הוא שאם אהיה במטוס שיתרסק לתוך הים, מיד אתבע ואהפוך למזון לכרישים. אני מאוד מפחד מזה," אמר.

בנושאים פוליטיים יותר אמר הדלאי לאמה שהוא מאמין שלאביב הערבי היתה השפעה ניכרת על הסינים, שעשויה לעזור להם להתנער בעצמם מהשלטון הטוטליטרי. "אם הם יתמודדו אם המציאות, אז אין להם סיבה לפחד או לדאוג", אמר בראיון. "חוסר שקיפות שלטונית מובילה לחוסר אמון של העם בשלטון ולתחושת חוסר ביטחון", הוסיף.

בנימה אישית יותר, סיפר הדלאי לאמה, בן 76, שהוא מתעורר מדי יום ב-3:30 לפנות בוקר כדי לעסוק במדיטציה, והולך לישון מדי ערב ב-7. הוא הודה שלמרות ארשת פניו הרגועה, הוא נוטה להתעצבן ולעיתים עף לקלל את יועציו כשהם טועים, אך שהוא למד להרגיע את עצמו מהר. הוא הוסיף גם כי הוא אינו צופה בטלוויזיה, למרות שהוא נהג להתעדכן במהדורות החדשות עד השנתיים האחרונות, וכעת הוא מתעדכן בעיקר באתרי חדשות באינטרנט ובעיתונים, והעיד כי הוא "מכור" לרדיו של הבי-בי-סי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ