איטליה שוקלת לגייס את הצבא כדי לעצור את האלימות הפוליטית

אנרכיסטים ירו במנהל קבוצה להנדסה גרעינית ומכתבי נפץ הושלכו לעבר חברה לגביית מסים. בגרמניה שוקלים להוציא אל מחוץ לחוק ארגוני סלאפים קיצוניים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שרת הפנים של איטליה הודיעה על כוונת המדינה לגייס את הצבא להגנה על תאגיד פינמקניקה והחברה לגביית מסים אקו איטליה שהפכו לאחרונה ליעד של שורת התקפות, המעוררות דאגה מפני התחדשות האלימות הפוליטית שאפיינה את איטליה בשנות השבעים והשמונים.

אף שמרבית ההפגנות נגד הגזרות הכלכליות של תוכנית הצנע היו שקטות, ארגון אנרכיסטי קיבל אחריות להתקפה נגד בכיר בתאגיד פינמקניקה, שנורה ברגלו.

"החוקרים סבורים שקבלת האחריות אמינה. הדבר מאלץ אותנו להגביר את הערנות כדי למנוע תרחיש של הסלמה שלצערי אפשרית בימים אלה", אמרה אנה מריה קנצ'ליירי בריאיון לעיתון לה רפובליקה.

בובות מדמות את האנשים שהתאבדו בעקבות המשבר הכלכלי באיטליה צילום: רויטרס

כמו כן, חברת אקואיטליה, קיבלה מכתבי נפץ והושלכו נגדה בקבוקי תבערה. "כל התקפה נגד אקואיטליה היא תקפה נגד המדינה" ציינה.

בשבוע שעבר ירו רעול פנים במנהל Ansaldo Nucleare, קבוצת להנדסה גרעינית בשליטת פינמקניקה. את האחריות לתקיפה קיבל על עצמו זרוע של ארגון הפדרציה הלא רשמית של האנרכיסטים, שגם זקף לעצמו את שורת מכתבי הנפץ שנשלחו למנהלים בסוכנות המסים אקויאיטליה. "אני מקווה שלא מדובר בחזרה לעברנו הטרגי", אמר מנכ"ל םינמקניקה גוזפה אורסי, ברומזו ל"שנות העופרת" שבהן שטף גל טרור את המדינה.

בשנות השבעים וראשית השמונים, הוכתה איטליה בגל טרור מידי ארגוני ימין ושמאל, בראשם הבריגדות האדומות, שכיוונו את האש לעבר הממסד הפוליטי, הצבא והמגזר התעשייתי.

גם בגרמניה הביעו לאחרונה דאגה מהסלמת האלימות הפוליטית במדינה, אך בשונה מאיטליה, שסובלת מבעיות כלכליות קשות וצעדי צנע לא פופולאריים, בגרמניה האלימות מתרחשת בין קיצוניים משאל ומימין למפה הפוליטית.

שר הפנים של גרמניה הודיע כי הממשלה שוקלת להוציא אל מחוץ לחוק ארגוני סלאפים קיצוניים, וזאת בעקבות סדרת התנגשויות אלימות עם המשטרה. אחת התקריות אירעה אחרי פרובוקציה של הימין הקיצוני.

לפני כשבועיים, תקפו סלאפים כוחות משטרה שאבטחו קבוצת קיצונים אנטי-איסלאמים אשר הפגינו בעצרת בחירות אזורית בעיר בון. 29 שוטרים נפגעו, שניים מהם פצעים קשים. 109 בני אדם נעצרו. המפגינים הכעיסו את הסלאפים כאשר הניפו כרזות ובהן קריקטורות של הנביא מוחמד.

בשבוע שעבר התרחשו עימותים דומים במספר ערים בגרמניה, ובהן קלן, שבה כוח של כ 100 שוטרים הובא כדי להפריד בין מפגינים סלאפים לבין אנשי הימין הקיצוני. "ננקוט כל אמצעי העומד לרשותנו נגד האלימות הסלאפית, ככל שתופעל נגד הסדר החוקתי במדינה", אמר שר הפנים הנס-פטר פרידריך בראיון בטלוויזיה. "גרמניה לא תתיר לאיש לנהל מלחמות דת על אדמתה, לא לרדיקלים סלאפים וגם לא למפלגות מהימין הקיצוני, דוגמת ה-Pro NRW", הוסיף, והתייחס למפגינים הלאומנים שהתנגשו עם הסלאפים בבון.

פרידריך ציין כי אוכלוסיית הסלאפים בגרמניה מונה כ 4,000 בני אדם, אך למרות שברור שלא כולם אלימים, "אין ספק שיש קירבה אידאולוגית בין הסלאפים לארגון אל-קאעדה", אמר פרידריך. "יש להם יעד פוליטי ברור, והוא לחסל את הדמוקרטיה הליברלית שלנו. לא נתיר להם לעשות זאת".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ