מקור ההדמיה של מתקן הניסויים האיראני לפיתוח נשק גרעיני: אדם שהיה במקום

לדברי בכיר לשעבר בסבא"א, תרשים המתקן בפרצ'ין שהודלף אמש על ידי אדם ממדינה החברה בסוכנות, מאוד דומה לתמונה שהגיעה לידיה בעבר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

התרשים המציג מתקן שנמצא בבסיס הצבאי בפרצ'ין שבאיראן ומיועד לפיתוח נשק גרעיני מבוסס על עדות של אדם שנכח במקום. כך לדברי הבכיר שהדליף את התרשים, אדם ממדינה החברה בסבא"א. לטענתו, מסירת פרטים נוספים על מקור המידע תעמיד אותו בסכנה.

אמש פרסמה סוכנות הידיעות אי-פי תמונת הדמיה שהגיעה לידיה מהבכיר, אזרח מדינה העוקבת אחר פעילות הגרעין של איראן. ההדמיה מציגה מתקן שנמצא בבסיס הצבאי בפרצ'ין שבאיראן, שנטען כי הוא משמש לניסויים סודיים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. התרשים מציג תא מיוחד המיועד לביצוע פיצוצים מבוקרים, שעל פי החשד של פקחי האו"ם, טהראן ביצעה באתר. איראן מכחישה ביצוע ניסויים מסוג זה והיא לא אישרה, או הכחישה, את קיומו של המתקן בפרצ'ין.

לדברי בכיר לשעבר בסבא"א, אולי היינונן, ששימש עד השנה שעברה כסגן האחראי על התיק האירני בסוכנות, ההדמיה דומה מאוד לתמונה שראה לאחרונה, שהוא מאמין כי היא של אותו התא. לדבריו, אפילו הצבעים שבהדמיה דומים לאותה תמונה. גם הוא סרב לחשוף פרטים נוספים בשל החשש כי הדבר יסכן את המקורות שלו.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'יןצילום: אי–פי

  לדברי בכירים נוספים בסבא"א, התא המדובר נבנה בראשית שנות האלפיים על ידי חברת Azar AB Industries בעיר אראק, ולאחר מכן הועבר לפרצ'ין. הוא נבנה תחת הדרכתו של מומחה רוסי בשם ויצ'סלב דנילנקו. דנילנקו עצמו הכחיש בפני סבא"א את דבר מעורבותו בפרויקט, אולם חתנו אישר בפני הסוכנות את הפרטים. אי-פי לא הצליחה להשיג את תגובת השניים לדברים.

  לפי הבכירים בסבא"א, נפחו של המתקן הוא 300 מטר מעוקב. רוחבו 4.6 מטר ואורכו 18.8 מטר.

  התא מצויד במשאבה שמטרתה להפחית את הלחץ שנוצר בעת פיצוץ ועלול להזיק למתקן. במתקן יש גם מדחס המזרים מים בלחץ לתוכו כדי לנקותו. התא גם מצויד, בין השאר, במערכת שמודדת את פליטת הניוטרונים שנמצאת מחוץ לתא. לדברי בכיר בסבא"א, התא נכנס לשימוש בשנת 2003 ונערכו בו ניסויים נוספים גם ב-2005 ו-2006.

  במרץ השנה טענו שני דיפלומטים בווינה, מקום מושבה של סבא"א, כי איראן ניסתה לנקות שרידים של חומרים רדיואקטיביים מהמתקן, זאת על סמך צילומי לוויין שהגיעו בשעתו לסוכנות. לדבריהם, ניסיונות הסתרה אלה מעידים על כך שאיראן ערכה ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי המשמש מרעום בפצצת גרעין. לדבריהם, בצילומי הלוויין נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים. הדיפלומטים טוענים כי ניסוי בהדק ניוטרונים מעיד על דבר אחד בלבד - פיתוח נשק גרעיני.

  פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ